Eğer yogaya başlamak istiyorsanız, bunun için özel giysilere veya özel malzemelere ihtiyacınız yok. Sadece düzgün bir yoga matı edinerek hemen yogaya başlayabilirsiniz.

Screenshot_2

Yoga matı alırken rengi ve deseninin ötesinde, yapılacak yoga stiline uygun; dengede tutacak ve rahat ettirecek bir seçim yapmaya dikkat etmek gerekiyor. Yoga sadece yoga hareketlerinden oluşan bir uğraş olmadığı için, felsefesine uygun olan çevre dostu bir mat seçmek de oldukça önemli.

Bilmeyenler için “yoga nedir?” sorusuna kısaca “yoga, bedeni ve ruhu özgün yöntemlerle eğiten bir Hint felsefesidir” diye kısaca tanım yaptıktan sonra, yoga matı seçerken dikkat edilecek noktalara gelin kısaca göz atalım:yogamat1.jpgKalınlığa dikkat

Yoga matı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli özellik, matın kalınlığıdır. Çünkü çok ince bir mat seçerseniz, yoga hareketleri sırasında vücudunuzu incitebilir, hatta sakatlayabilirsiniz. Eğer çok kalın bir mat seçerseniz, bu da zeminden uzaklaşmanıza ve bazı pozisyonlarda mata gömülerek hareketlerinizin zorlaşmasına neden olabilir. “Her yerde yoga yapmalıyım” diye düşünenler, “seyahat yoga matı” olarak adlandırılan 5 mm. gibi orta kalınlıktaki matları tercih edebilirler. Bu matları kolayca katlayıp seyahat çantanıza ya da sırt çantanıza yerleştirebilirsiniz.


yoga3Hatha, Yin gibi hafif yoga çeşitleri için 5-8 mm kalınlığındaki matlar idealdir. Eğer dengeyi ön planda tutan Vinyasya, Ashtanga gibi yoga çeşitleri yapmak istiyorsanız, bu durumda 3-5 mm kalınlıktaki matları tercih edebilirsiniz.

Kalınlık konusu yanı sıra ağırlık da önemlidir. Sizi hafifletecek yoga etkinliği için ağır bir matı taşımak zorunda kalmayı istemezsiniz. Özellikle de toplu taşıma araçlarında, ya da bisiklete binerken bu tip bir matı taşımanın sizi zorlamaması için omuza çanta gibi asılan taşıma çantalarından edinebilirsiniz. Bu sayede hem matınızın temiz kalmasını sağlayabilir, hem de matınızı kolayca taşıyabilirsiniz. Taşıma bantları da pratik alternatiflerdir.


Matın malzemesi ve dokusu

Piyasadaki standart yoga matları genellikle vinil diye bilinen PVC’den üretilir. En sık kullanılan matlar arasında TPE yani Elastomer Termoplastik Köpükler de bulunur. PVC’ye alternatif olan TPE’den üretilen matlar, özellikle denge ve esneklik gerektiren duruşlarda kullanıcıya konfor sağlar. Çünkü TPE, kaymaz ve yumuşak bir malzemedir.

Ama siz, yoganın felsefesine uyan çevre dostu doğal malzemelerden üretilmiş ve geri dönüşümlü jüt, organik pamuk ve doğal kauçuk gibi matları da kullanabilirsiniz. Eğer latekse karşı alerjiniz varsa, tercih yaparken kendine özgü kokusu olan doğal kauçuk matlardan rahatsızlık duyabileceğinizi göz önüne almayı unutmamalısınız.

Çok tercih edilen pamuklu matlar, ter tutsalar da kolayca yıkandıkları için bu konu pek sorun olmaz. Pamuğun doğal yumuşaklığı ve kavrama özelliği de yoga matı olarak tercih edilmesinde büyük etkendir. Ama sert yüzeylerde kullanıldıklarında pamuklu matların kayma riski taşıdıklarını da unutmamak gerekir. Dolayısıyla TPE mat kullanarak bu riski azaltabilirsiniz.

Yoga matlarının dokusu da en az malzemesi kadar önemlidir. Çünkü matın dokusu yoga hareketleri yaparken performansı birebir etkiler. Hafif yükseltilmiş pürüzlü dokuların sağladığı ilave kavrama özelliği, hareketlerinizi kolaylaştırır. Ayrıca bu matlarla kaymadan, hareketlerinizi daha konforlu bir şekilde yapma şansı yakalarsınız. En uygun yüzeye karar vermeden önce yoga stüdyolarında denemeler yapabilirsiniz.

Yoga matı seçerken yüzeyin kaydırmaz özellikte yani tutucu olmasına dikkat etmek de önemlidir. Bu sayede bir pozisyondan diğerine kolayca geçiş yapabilirsiniz. Kaydırmazlık özelliği, yaptığınız yoga stiliyle de direkt ilgilidir. Örneğin; Ashtanga veya Vinyasa Yoga yapmak istiyorsanız, mat seçiminde kaydırmazlık özelliğine öncelikle önem vermeniz gerekir.

Bütün bu özelliklerin yanı sıra yoga matı seçerken vücut tipinizi de dikkate almalısınız. Eğer ufak tefek bir yapınız varsa görece kalın matları tercih edebilirsiniz. Alacağınız matın uzunluğu da boyunuza uygun olmalıdır.

Sporla kalın!