Son yılların en rağbet gören sporlarından biri olan pilatesin şöhreti boşuna değil. Vücudunuzu kontrol altına alıp dengede tutmayı amaçlayan bu sporun önemli faydalar sağladığı konusunda birçok sağlık ve zindelik uzmanı aynı fikirde. Siz de pilatesin faydaları sayesinde hayat kalitenizi yükseltebilir ve tam bir beden-zihin birliğine kavuşabilirsiniz.


Öncelikle, Pilates Nedir?

pilates3Pilates, yirminci yüzyılın başlarında Joseph Pilates tarafından geliştirilmiş olan fiziksel zindelik hareketlerinin toplamıdır, daha basit şekilde ifade etmek gerekirse bir “disiplindir.” Birinci Dünya Savaşı’nda yaralanan askerlerin rehabilite edilmesi için kullanılan pilates hareketleri, o zamanda olduğu gibi günümüzde de güçlenme, esneme ve ana kasları dengede tutmayı amaçlar. Pilates doğru hiza, merkeze alma, kontrol, nefes alıp verme ve akış hareketini kullanarak vücudunuzu içeriden dışarıya doğru mümkün olduğunca kusursuz hale getirmenize yardım eder.

Pilatesin prensiplerinden biri olan akış hareketine küçük bir not düşmekte fayda var. Pilateste hareketlerin tutuk olmaması, tekrarların robot gibi yapılmaması ve nefes alıp vermenizin de yardımıyla doğal bir şekilde vücudunuzdan akıp gitmesi gerekir. Pilatesin faydalarını tam olarak yaşamak için kontrol, nefes, konsantrasyon, merkeze alma ve kesinlik prensiplerini dikkate almak şarttır.

Pilatesin Faydaları Neler?

En önemli faydalardan biri, hayatınızın her anında ihtiyacınız olan vücut farkındalığıdır. Edindiğiniz disiplin, pilates hareketlerini yapmadığınızda da, örneğin yemek yerken, yemek yaparken, dişlerinizi fırçalarken, aklınıza gelebilecek her durumda sizi eğitmeye devam eder. Dikkatinizi vücudunuza verip karnınızı içeri çekmeniz veya omuzlarınızı dik tutmanız, vücudunuzun yanı sıra yaşam tarzınızı ve dolayısıyla düşüncelerinizi de şekillendirmenize yardımcı olur.

Pilates, karnınızı sıkılaştırmak ve belinizi kuvvetlendirmek için de oldukça faydalıdır. Bu spor bir kilo verme ve karnınızı düzleştirme aracı olarak görülmemelidir. Ama sağlıklı bir beslenmeyle birlikte uyguladığınızda karın ve bel bölgenizdeki yağları kaslara dönüştürebilir ve bu kaslarınızı kuvvetlendirebilirsiniz. Özellikle oturarak çalışmanın ve durağan bir yaşamın vücudu ne kadar güçsüz bıraktığı düşünülürse pilatesin sağlayacağı faydanın önemi o kadar anlaşılır.


top2Temel faydalardan bir diğeri de vücut kontrolüdür. Vücudunuz her ne kadar size ait olsa da aslında farkına bile varmadan elverişsiz pozisyonlar benimsersiniz ve bunları sürdürürsünüz; kambur durmak veya omuzlarınızı çok yukarıda tutmak gibi. Pilates ile vücut simetrinizi sağlayarak veya daha literatürden bir ifadeyle hareket akışınızı düzenleyerek hayatınızda büyük fark yaratabilirsiniz.

Pilatesin prensiplerini özümsedikten ve pilates topu, pilates matı gibi gerekli malzemeleri edindikten sonra hareketleri sadece özel sınıflarda değil evde de yapabilir ve bu disiplinin hem vücudunuz hem de zihniniz için faydalarından olabildiğince yararlanabilirsiniz.

Herkes Pilatesten Faydalanabilir mi?

Pilatesin faydaları oldukça açık ve cazip ama bazı durumlarda dikkatli olmak ve en azından zorlayıcı hareketlerden sakınmak daha iyi olabilir. Vücudunuza faydadan çok zarar vermemek için aniden ortaya çıkan (akut) ya da uzun süredir devam eden (kronik) ağrılarınıza dikkat etmeniz ve en kısa sürede bir doktor kontrolünden geçmeniz gerekir.

Bu sporun prensiplerini göz önünde bulundurarak, vücudunuza gerekli zamanı tanıyıp hareketlerin zorluklarını ve tekrarlarını yavaş yavaş artırarak hayatınızdaki olumlu değişimin meyvelerini çok geçmeden toplayabilirsiniz.

Şimdi, kenara kaldırdığınız pilates matınızı alın, pilates kıyafetlerinizi giyin ve başlayın!