Kamp ve doğa yürüyüşü yapmayı çok istiyor ve seviyor ancak doğru malzeme seçimi için yardıma ihtiyacınız varsa Decathlonlular olarak sizin için buradayız 🙂

Doğa yürüyüşleri günübirlik olmakla birlikte kampla birleştiğinde günlerce sürebilir. Bu süre içerisinde yürüyüş ve kampınızın keyifli geçmesi, kullanacağınız ürünlerin konforuyla paraleldir.

Peki yürüyüşte hangi malzemeler temel ihtiyacınız olacak? Doğru malzeme seçimi nasıl yapılmalı?


AYAKKABI

Doğa yürüyüşünde en dikkat edilmesi gereken malzeme hiç tartışmasız ayakkabılardır. Hiking ya da trekking farketmeksizin doğru ayakkabı tercihi yapmalısınız. Yürüyüşünüzden keyif almanız, ayakkabılarınızın size konfor sağlamasından geçer.

Hiking ayakkabısı veya trekking ayakkabısı tercihinizi gideceğiniz bölgenin arazi yapısına ve yürüyüş sürenize göre belirleyin. 


Kolay Zeminler

Bu tür arazilerin yapısı düz olduğundan tabanın normal dişlikte olması idealdir. Sıcak ve kuru havalarda yapacağınız yürüyüşler için file yapılı ve darbeye karşı dayanıklı ayakkabıları tercih edebilirsiniz.

Zor Zeminler

Zor zeminler genellikle engebeli ve kaygandır. Bu tip araziler için yer tutuşu yüksek, kaymaz ve tercihinize göre su geçirmez outdoor ayakkabı ya da botlar ihtiyacınızı karşılayacaktır.

ÖNEMLİ!
Gün boyu yürüyüş halinde olacağınızdan her zemine uygun ayakkabıların hepsinde; iyi kavrayan, hafif ve darbe emici modellerin yanı sıra yürüyüş sürenize göre dayanıklılığı değişen ayakkabıları seçmeyi unutmayın.


ÇANTA

Gün boyu size eşlik edecek malzemelerde, ayakkabıdan sonra çanta gelir. Çantalar hem eşyalarınızı taşıyacağından hem de tüm gün sırtınızda olacağından ihtiyacınız olan büyüklükte ve konforlu olmalı.

Outdoor çanta

seçiminde de yanınıza alacağınız eşya miktarına göre seçim yapmalısınız. Özellikle fazla eşya ve uzun süreli bir trekking planlıyorsanız çantanızın bel ve sünger destekli olmasına dikkat edin. Bel desteği ağırlığı tüm gövdeye yayacağından daha hafif hissetmenizi sağlayacaktır.


Günübirlik yürüyüşlerde matara, yiyecek, yedek ya da takviye kıyafetler ve kişisel eşyalarınız vb. şeyleri 10-20 litrelik çantalara rahatlıkla sığdırabilirsiniz. 


KIYAFET

Gideceğiniz bölgenin hava koşulları yanınızda bulundurmanız gereken outdoor kıyafetleri belirler.

Kıyafetlerinizin hafif olmasına ve çantanızda yer kaplamamasına dikkat edin. Tüm gün çantanızla gezeceğinizden nereden yük azaltırsanız o kadar iyi 🙂 Hava koşulunun değişken olabilme ihtimaline karşın polar ve su geçirmez ürünlere de göz atmanızı tavsiye ederiz.


Doğa yürüyüşünde çok akla gelmese de bu spora özgü üretilmiş outdoor pantolonlar da yine sporun kalitesine doğrudan etki edecektir. Çünkü bu pantolonlar;

-Rahat hareket edebilmeniz için esnek,
-Hafif,
-Çabuk kuruyan,
-Yırtılmalara karşı dayanıklı olarak üretilir.

Doğa yürüyüşünde tişört, polar, yağmurluk, mont ve ayakkabı gibi ürünler aranan en belirgin özellikler nefes alabilir ve hafif olmasıdır. Seçimlerinizi bu kriterde yapmaya dikkat edin.

Sporu sevdiklerinizle yaparak mutluluğunuzu ikiye katlayabileceğinizi unutmayın!