Yazın yaklaşmasıyla birlikte; doğa, güneş, deniz pek bir cazip görünmeye başlar insana. Daha tatile çok varsa, birbirinden güzel kamp filmleriyle bu özlemi bir nebze de olsa geçiştirebilirsiniz! İşte kendinizi kamp çadırı içinde hissettirecek doğanın tam içinden film önerileri…

1- Into The Wild / Özgürlük Yolu


mccandless-580
Görsel: www.newyorker.com

Gerçek bir hikayeyi anlatan kitaptan uyarlanan Into The Wild, Christopher McCandless’ın esrarengiz ölümünü konu alır. McCandless., Amerika’nın en iyi üniversitelerinden birinden mezun olduktan sonra, sahip olduğu tüm parayı bağışlayarak bir macera yolculuğuna çıkar. Yanında; bir miktar pirinç, bir tüfek, mermiler, bir kamera ve sevdiği kitaplardan başka bir şey yoktur. Bu yolculuk sırasında gördüğü yerler, tanıştığı insanlar ve yaşadığı akıl almaz deneyimler filme farklı bir boyut kazandırır. Özgürlük Yolu, Sean Penn’in yönetmenliğinde muhteşem bir şekilde beyazperdeye aktarılmıştır.


2- Moonrise Kingdom / Yükselen Ay Krallığı


02d8be94adba25ef4c2a195605d01470
Görsel: tr.pinterest.com

Yönetmenliğini yaratıcı yapımlarıyla öne çıkan Wes Anderson’ın yaptığı Moonrise Kingdom; iki küçük aşığın evlerini terk ederek, kendi hayatlarını kurmak üzere yola çıkmalarını konu alır. Arkalarında bıraktıkları onlarca insan, elbette ki peşlerini bırakmayacaktır. Wes Anderson’ın pastel renkli dünyasında geçen sıcacık ve bir o kadar sıra dışı olan Moonrise Kingdom, kampçılık ile ilgilenen herkesin mutlaka beğenisini kazanacaktır.


3- The Parent Trap / Komik Tuzak

The_Parent_Trap_02-RGB
Görsel: www.beamly.com

Başrollerinde Dennis Quaid ve Lindsay Lohan’in yer aldığı The Parent Trap; bir yaz kampı sırasında tesadüfen tanışan, doğum sırasında ayrılmış tek yumurta ikizlerinin hikayesini konu alır. İkizler yer değiştirerek, ailelerinin henüz tanışmadıkları tarafıyla tanışma planı yaparlar. Komik Tuzak, 1961 yapımı aynı adlı filmden uyarlanmıştır. Dilerseniz ikisini arka arkaya izleyerek kamp ruhunun dozunu arttırabilir, ailenizle ya da dostlarınızla keyifli zaman geçirebilirsiniz.

4- Wild / Yaban


wild-012
Görsel: kingofwallpapers.com

Kocasından boşanan ve aynı zamanlarda çok sevdiği annesinin ölümüyle sarsılan Cheryl Strayed, gittikçe dibe vurduğunu hissettiği bir dönemde, çantasını sırtına takıp bir detoks yolculuğuna çıkar. Amerika’nın en zorlu yollarından sayılan Pacific Crest Yolu’nu tek başına yürüyerek geçecektir. Amerika’nın kırsallarından, muazzam doğa görüntülerine sahip olan Wild’ın başrolünde Reese Witherspoon yer alıyor. Yönetmenliğini ise Kanada’lı yönetmen Jean Marc Vallee üstleniyor.


5- Captain Fantastic / Kaptan Fantastik


image
Görsel: www.timeout.com

Çocuklarını şehir hayatından uzak, doğayla iç içe büyütmeye karar veren bir çift, her şeyi arkalarında bırakarak ormana yerleşir. Ancak karısının ölümünün ardından, altı çocukla baş başa kalan baba için ömür boyu kamp hayatı fikri gittikçe zorlaşan bir mücadele haline gelecektir. Cenaze sebebiyle bir süreliğine şehre dönmek mecburiyetinde kalan aile, birbirinden komik ve aynı zamanda duygusal anlar yaşayacaktır. Filmin yönetmen koltuğunda; American Psycho, The Aviator, Face Off gibi filmlerle tanıdığımız aktör Matt Ross oturuyor.


6- Stand By Me / Benimle Kal


rs-stand-by-me01-4fe82db8-ca20-430c-8353-760337b644ba
Görsel: www.rollingstone.com

Stephen King’in “The Body” adlı kısa romanından, beyazperdeye uyarlanan Stand By Me, 4 arkadaşın bir ceset aramak üzere yola çıkmasını konu alır. Yönetmenliğini Rob Reiner’ın yaptığı Stand By Me, bir kamp hikayesinden ziyade, yol hikayesi olmasına rağmen; sırt çantasını alıp maceraya koşan 4 küçük çocuğun heyecan dolu hikayesi, kamp ve hikinge ilgi duyanların mutlaka ilgisini çekecektir.


Keyifli izlemeler,

Sporla kalın!