Sırt çantaları o çok istediğiniz eğlenceli tatilinizde, hep yapmayı hayal ettiğiniz kamplarınızda, enfes doğa yürüyüşlerinizde ya da görmeyi çok istediğiniz o şehri keşfederken yanınızdan ayırmayacağınız en fonksiyonel arkadaşınızdır. Ancak kullanım amacına uygun olarak seçilmeyen bir sırt çantası sizi yarı yolda bırakabilir. Gelin, doğru sırt çantası nasıl seçilir, gelin hep birlikte inceleyelim:

 


Sırt çantası modelleri arasında kaybolmadan önce yapılması gereken ilk şey, kullanım amacınızı iyi belirlemek olmalı. Nasıl bir tatil planlıyorsunuz, gideceğiniz yerin hava koşulları nasıl olacak, ne kadar süre kalacaksınız gibi soruları kendinize sorarak öncelikle kullanım amacınızı belirlemek, tatilinizde konforlu bir çanta seçimi açısından ilk adımdır.

Eğer kullanım amacınızı belirlediyseniz buna uygun sırt çantası tiplerine birlikte bir göz atalım:


Günlük Sırt ÇantasıFOLDABLE_POCKET_BLACK - 000 --- Expires on 02-12-2020

Bir şehir turu yaparken, üç-beş parça önemli eşyanızı koymak için kullanabileceğiniz çantalardır. Genellikle cüzdan, kompakt bir fotoğraf makinesi, su matarası, yiyecek bir şeyler, güneş kremi, şarj cihazı gibi hafif eşyalarınızı koyabilirsiniz. Bu tarz bir sırt çantası bayan kullanıcılar için makyaj malzemelerini koymaları için de idealdir. Bu çantaların hafif malzemeden, 15-20 litre hacminde, terleme yapmayan kumaştan üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz.BACKPACK_TREK - 008 --- Expires on 23-06-2020Seyahat Sırt Çantası

Seyahat çantası kültür turu gibi seyahatlerde tercih edebileceğiniz tarzda bir çanta modelidir. Yine gün boyu yanınızda taşıyacağınız için büyük hacimli olmamasına dikkat edeceğiniz çantanın su geçirmez özellikte olmasında fayda vardır. Sırt çantanızın fonksiyonel ve fazla sayıda fermuar ile gözlere ayrılmış iç tasarıma sahip olması ve kolay ulaşmak isteyeceğiniz eşyalarınız için de yan cepleri bulunması önemlidir. Böyle bir çanta alırken fermuar dişlerinin ve dikişlerinin sağlam olup olmadığına dikkat etmelisiniz.


CAMP_ITINERANT - 00021 --- Expires on 23-06-2020Hiking – Kamp Sırt Çantası

Yürüyüş ve kamp çantaları, kamp veya doğa yürüyüşleriniz esnasında ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü eşyayı taşıma kapasitesine sahip, en az 30 litre hacimli, doğa koşullarına uyum sağlayabilecek su geçirmez ve dayanıklı malzemeden üretilmiş olması önemlidir. Genelde üstten fermuarlı olan bu çantalar ayrıca uyku tulumu, mat, çadır gibi malzemelerinizi taşıyabilmeniz dışında özel alanlara da sahip olmalıdır. Bir kamp sırt çantası erkek ve kadın kullanıcıların vücut proporsiyonlarına uygun olarak dizayn edilmeli, sırt kısmının sert malzemeden olmasına dikkat edilmelidir.


TR ESSENTIEL CLOUDS 60L[8318676] TCI_SCENE_A001 - 001 --- Expires on 09-10-2018 (1)Tekerlekli çanta:

Tekelerli çantalar özellikle çok ağır kitaplar taşıyan öğrenciler için okul çantası olarak da idealdir. Tekerlekleri sayesinde rahat bir kullanım sunan bu tarz çantalar askı seçeneği de sunarsa opsiyonel kullanım imkanı da yaratmış olur. Tutamak boyunun vücut boyuna uygun olması, sağlam bir mekanizmaya sahip olması, içerisindeki kitapların ıslanmaması için su geçirmez olması, günde çok sık açılıp kapanacağı için sağlam bir fermuar sisteminin olmasına dikkat etmek gerekir.


İdeal bir sırt çantası, ihtiyaçlarınıza ve kullanım amacınızın yanı sıra; vücut yapınıza, omuz genişliğinize, sırt uzunluğunuza, boyunuza göre seçilmiş olandır. Sırt çantanız belinizi desteklemeli; aynı zamanda hava alabilen, delikli bir yapıya da sahip olmalıdır. İyi hava alamayan bir çanta seçerseniz, sırtınızda terleme yapacağından beden sağlığınız açısından olumsuz durumlar yaşayabilirsiniz. Omurga sağlığınız için özenle seçmeniz gereken sırt çantanızın kaliteli malzemeden üretilmiş olanlarını tercih etmelisiniz.