22 Nisan Dünya Günü’nün Tarihçesi

Üzerinde yaşadığımız dünyanın korunmasında tüm insanlığa bir pay düşüyor. 1970’ten beri Dünya Günü olarak kutlanan 22 Nisan’da, yeryüzünün dört bir yanında, çevre bilinci oluşturmak adına etkinlikler düzenleniyor ve dünyanın içinde bulunduğu tehlikeler vurgulanıyor.

1969’da düzenlenen UNESCO konferansında, barış aktivisti John McConnell, yılın bir gününü Dünya’nın kendisine adama fikrini öne sürmüştür. McConnell, bir ekinoks olan 21 Mart’ı uygun tarih olarak önermiştir. Fakat daha sonra senatör Gaylord Nelson tarafından desteklenen bir girişimle 22 Nisan’ın, Dünya Günü olarak kutlanması sağlanmıştır. Başlarda Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde kalan kutlamalar, 1990 yılında, kurucu organizatör Dennis Hayes tarafından tüm dünyaya açılmıştır. Böylece küresel olarak doğal güzellikler tanıtılmaya ve çevre kirliliğine dikkat çekilmeye başlanmıştır. Kutlamalar her geçen yıl önemi daha da artarak günümüze ulaşmıştır.

BASE_CAMP_FAMILY - 001 --- Expires on 23-06-2020

Geçmişten Günümüze Dünya Günü Ne Amaçla ve Nasıl Kutlandı?

Dünya Günü, ilk önce Amerikan üniversiteleri arasında kutlanmaya başlandı. Gaylord Nelson, üniversite öğrencilerinin dersler konusunda rahat olduğu bir döneme denk gelen 22 Nisan haftasını seçti. Bu sayede ilk kutlamaya yaklaşık 10 bin eğitim kurumu, yüzlerce sosyal topluluk ve Amerika’nın dört bir yanından 20 milyon insan katıldı. Bu günün uluslararası takvime eklenmesi ve çevri bilincinin küresel bir değer olması ile birlikte, 22 Nisan artık sadece dünya nimetlerinin anlatıldığı sunumlardan ziyade, çevreyi korumak için gerekli değişikliklerin dile getirildiği eylemlere ve yürüyüşlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Dünyamız birçok konuda tehdit altındadır. Giderek büyüyen endüstri ve çoğalan insan sayısı ile hava ve su kirliliği, küresel ısınma, buzul erimeleri, ağaçlık alanların kuruması ve dolayısıyla çölleşme gibi her geçen gün büyüyen bir çok tehdit bütün dünyanın ortak sorunları arasındaki yerlerini korumaktadır. Bu tür felaket senaryolarının önüne geçmenin en iyi yolunun ise eğitim ve bilinçlendirme olduğu ileri sürülür. Dünya Günü, bu bilincin oluşturulmasında ve gelecek nesillere temiz bir çevre ve yaşanabilir bir dünya bırakma konusunda, bütün insanlığın hem fikir olmasına yardım eder.

Sosyal örgütler ve değişik kuruluşlar, Dünya Günü’nü kendi düşüncelerine göre çok çeşitli şekillerde kutlar. İnsanlığın, dünya ve doğa hakkında bilmesi gereken tehlikeleri anlatma amacı ise en büyük ortak noktaları olarak gösterilir. Bu kutlamalardan biri sayılan, 2017 Dünya Günü’nde Washington’da yapılması planlanan Bilim Yürüyüşü’nün(March For Science) amaçlarından birinin de insanlığın dikkatini “iklim değişikliğine” çekmek olduğu bilinmektedir.junior - 00025 --- Expires on 31-05-2020

Günün Anlam ve Önemini Bireysel Olarak Hissetmek İsteyenlere

Dünyayı korumak, yılda bir gün yapılacak bir eylem olmadığı için, Dünya Günü daha çok bir bilinç oluşturmak ve insanların dikkatini çekmek amacıyla kullanılır. Dolayısıyla bu gün siz de sesinizi duyurmak adına çeşitli etkinliklere katılabilir veya bu doğrultuda değişik yollar izleyebilirsiniz. Fakat bu günü gerçek anlamda yaşamak için doğayla iç içe olmak en iyi seçenekler arasında yer alır. Kaybetme tehlikesinde olduğumuz doğayı daha iyi fark etmek için bir doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Yürüyüşünüzü bir baraj yada doğal göl yanında yapmayı seçerek, su kirliliğinin insanoğluna nelere mal olabileceğini görebilirsiniz. Ya da dağ bisikletiniz ile bir tura çıkabilir ve yeşil manzarayla gözlerinizi, temiz havayla ciğerlerinizi doyurabilirsiniz.

Bugünün çocukları, gelecek nesilleri oluşturacaktır; dolayısıyla çocuklara çevre bilinci aşılamak, yarınlarımızı kurtarmada en büyük rolü oynar. Çocuğunuza doğayı sevdirmek ve öğretmek için onları doğanın içine götürmeyi deneyebilirsiniz. Ormanlık bir alanda birlikte yaşayacağınız bir-iki gecelik kamp macerası, onların çevre ve doğaya olan ilgilerini en üst seviyeye çıkaracaktır.kid active walking - 001 --- Expires on 14-11-2020

22 Nisan Dünya Günü, yılda bir kere kutlanan ve yılın geri kalan 364 gününde; çevremize, doğamıza ve dünyamıza nasıl davranmamız gerektiğinin vurgulandığı bir gündür. Gelişen teknoloji ile doğru orantılı olarak büyüyen çevre kirliliğini azaltmak için hayatınızda yapacağınız küçük değişikliklerle siz de bu amaca katkıda bulunabilirsiniz. Bu değişime ise dünyanın tadını çıkararak başlayabilirsiniz.