7 Mayıs Wings for Life

“Koşamayanlar için Koşmak” sloganıyla hareket eden Wings for Life vakfı, 7 Mayıs Pazar günü düzenlenecek koşu yarışması etkinliği ile tüm dünyaya karşı duyarlılığını göstermeye devam ediyor. Omurilik zedelenmeleri için tedavi geliştirme misyonu ile hareket eden vakfın düzenlendiği bu etkinlik, sakatlığı bulunan kişilerin hayallerini gerçekleştirmeye yardımcı oluyor. Etkinliğe dair tüm idari masraflar, Red Bull şirketi aracılığıyla karşılanıyor.

Yarışmanın İlk Keşfi Moskova Havalimanında Yaşandı!

Koşu sporu etkinliğinin ilk keşfi, Moskova havalimanında aktarma beklerken ortaya çıkmıştı. Etkinlik, daha ilk kurgulanma aşamasından itibaren dünyayı baz aldı. Dünya çapında düzenlenecek olan yarışmada, katılımcılar aynı gün aynı saatte farklı lokasyonlarda koşacaktı ve yarışmayı sona kalan tek bir sporcu kazanacaktı. Devasa ölçekli olan yüreklendirici etkinlik, iki yıl süre planlamanın ardından gerçekleştirilmeye karar verildi. Sensörlerle desteklenen yakalama aracı ise tüm koşucuları yakalamak için dizayn edildi. Bitiş çizgisi olarak da kullanılan araç, her yıl son koşucusunu yakalayabilmek için hızını yükseltiyor.

 

Bitiş Çizgisi Yok!

Omurilik sakatlanmalarına çare bulmak amacıyla araştırmalar yapan Wings for Life Vakfı, benzersiz bir konseptte gerçekleştiriliyor. Yarışmada diğer koşu etkinliklerinde olduğu gibi sabit bir bitiş çizgisi bulunmuyor. Bitiş çizgisinin yerine yakalama aracı harekete geçiyor. Araç, tüm dünyadaki lokasyonlarda aynı anda çalışmaya başlıyor ve hızını aynı anda arttırıyor.

Arabaya yakalanan koşucular, saf dışı bırakılarak oyundan ayrılıyor. Ancak en son yakalanan kadın ve erkek koşucular, dünya şampiyonu ilan ediliyor.

Şimdi koşu ayakkabılarınızı yanınıza alın ve bu benzersiz yarışa hazırlanın. Bitiş çizgisinin olmaması sizi korkutuyorsa koşu aksesuarları ile koşunuzu daha keyifli hale getirebilirsiniz!

 

Yarışmaya Katılacak Koşu Bölgeleri

Koşucuların ve tekerlekli sandalye kullanan kişilerin katılımıyla gerçekleştirilecek olan global ölçekli yarışma, 7 Mayıs Pazar günü yine dünyanın pek çok farklı bölgesinde gerçekleştirilecek. Afrika kıtasından Güney Afrika; Asya kıtasından Birleşik Arap Emirlikleri ve Tayvan; Güney Amerika’dan Brezilya ve Şili; Kuzey Amerika’dan ABD ve Meksika; Okyanusya’dan da Avustralya yarışmayı temsil ediyor. Almanya, Gürcistan, Büyük Britanya, Hollanda, İngiltere, Polonya, Türkiye, İspanya, İtalya ve İsviçre ise Avrupa kıtasından katılan ülkeler arasında yer alıyor.

Yeni Sezonda Koşunun İşleyişi Nasıl Olacak?

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 24 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilecek olan koşu etkinliğinin 7 Mayıs günü bambaşka bir yarış deneyimi yaşatması bekleniyor. Red Bull sporcusu Yağız Avcı, F1 pilotları; Carlos Sainz, David Coulthard ve Max Verstappen gibi pek çok isim, önde yer alan binlerce katılımcıya yarışma boyunca rehberlik edecek.

Türkiye’de Ford’un katkıları ile yapılacak olan dördüncü yarışma etkinliğinde, aynı zamanda yakalama araçlarının performansı da değişiyor. Araçlara eklenilen izleme teknolojisi sayesinde katılımcıların başarısı ölçütü farklılaşacak. Böylelikle bir kişinin yerel veya küresel sıralaması, koşma süresine göre değil yakalama aracına yakalanana kadar katettiği mesafeye göre tespit edilecek. Yakalama araçlarının tümü, adil ve eş zamanlı ilerleme sağlamak adına Wings for Life World Run kurallarının yer aldığı kitaba göre çalışma gösterecek. Omurilik vakfına bağış niteliğinde olan kayıtlara başvurarak siz de omurilik zedelenmesi bulunan bir bireyin hayallerinin gerçekleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Sporla kalın!