Günlük hayatımızda doğa dostu olmayan ve maliyeti yüksek toplu taşıma ya da kişisel araçları kullanmak zorunda kalıyoruz. Oysa bisiklet, scooter, kaykay, paten gibi ürünlerle hem sporumuzu yapar hem de doğaya zarar vermemiş oluruz. Arabaların tüm şehri esir almasına inat sporumuzdan vazgeçmiyoruz! Caddelerde, sokaklarda tekerleklerimizi kullanmak için hala alanlarımız var. Şehirlerimizde keyifle spor yapabilmemiz için uygun yerler gün geçtikçe artıyor!

İstanbul

Kadıköy-Kartal Sahili

Kadıköy-Kartal sahil yolundaki bisiklet yolu paten sürmeye de elverişli olması sayesinde spor yaparken ufak bir İstanbul turu olanağı sunuyor. Caddebostan Sahili hem bisiklet hem paten sürmek için harika bir yer. Bir yanı yeşil diğer yanı deniz olan bu sahilde hem spor hem de sevdiklerinizle piknik de yapabilirsiniz.

Yeşilköy Sahili

6 km’den uzun olan Florya-Yeşilköy bisiklet yolu ise Avrupa yakasındaki sporseverler için diğer bir seçenek. Bu güneşli günlerde hem günlük sporunuzu yapmak hem de denize nazır bir İstanbul havası almak için vazgeçilmez güzergahlardan biri.

Çırpıcı Parkı

İstanbul’un en büyük parkı olan Çırpıcı parkı bisiklet yolu sayesinde paten sürüşü için de iyi bir seçenek. İçerisindeki bisiklet parkuru ise farklı bisiklet sürüşleri denemek için bir fırsat.

Maçka Parkı, Halkalı, Pendik, Avcılar, Zeytinburnu Skate Parkları’ndaki özel parkurlar ile de çok keyifli sürüşler yapabilirsiniz.

Unutmayın: Bisiklet aksesuarları ile sürüşünüzü daha keyifli hale getirebilir, değiştirmek istediğiniz parçalar için bisiklet yedek parçaları kullanabilirsiniz!

İzmir 

Sahil boyunca uzanan bisiklet yolu yine hem bisiklet turları hem paten sürüşleri için ideal zemine sahip ve trafiğe kapalı olması sayesinde oldukça güvenli.

Bostanlı Sahili

Bisiklet ya da paten sürdükten sonra gün batımı platformlarında ufuğa karşı soluklanabilirsiniz.

Güzelyalı Sahili

Kalabalıktan hoşlanmayanlar için Güzelyalı Sahili’nde biraz daha ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Bostanlı Skate Park

Tamamen paten ve kaykay içn özel parkuları olan bu parkta farklı paten sürüşleri deneyerek bu sporda profesyonelliğinizi geliştirebilirsiniz.

Sağlığınızı tehlikeye atmamak için paten sürüşlerinde mutlaka paten kaskı, paten dizliği ve dirsekliği kullanmalısınız 🙂

Ankara

Ankaralılar için deniz olmaması hiç sorun değil çünkü bölgedeki pek çok göle yeşil ve maviyi birbirinden ayırmıyor.

ODTÜ Ormanı

Doğanın kucağında yapabileceğiniz dağ bisikleti (mtb) sürüşlerine hiking de ekleyerek dostlarınızla güzel vakit geçirebilirsiniz.

Göksü Parkı

Çocukların kendisini daha özgür hissedebileceği güvenli bir alan arıyorsanız Göksü Parkı’nı listenizin başına ekleyin!

Altın Park

Ailenizle birlikte yapacağınız bisiklet sürüşünden sonra gölet kıyısında piknik yapabilirsiniz. Siz dinlenirken çocuğunuz paten sürmenin tadına doyacak.

Antalya bisiklet sürmek için çok fazla alana sahip. Karaoğlan Parkı paten sürmek için oldukça uygun.

Bursa şehir merkezlerinde bisiklet sürüşlerine uygun alanlar mevcut ama bölgenin dağlık alanları çok olduğundan MTB sürüşleri için Zeytin Yolu’nu denemenizi öneririz!

Adana’nın ünlü parklarından Atatürk Parkı sporseverlerin uğrak noktası olarak dikkat çekiyor.

Kocaeli de denize kıyısı olan diğer şehirler gibi Körfez Sahili sayesinde akla gelen ilk adreslerden.

Konya 447 km bisiklet yolu ve düz arazi yapısı ile adeta bir tekerlek şehri. Özel bisiklet yollarının engebeli olmaması sayesinde paten ve scooter sürmek için de vazgeçilmez bir güzergah.

Mersin Skate Park paten ve kaykay sürüşleri için özel bir alan. Yine deniz kontenjanı sayesinde Mersin Sahili bisikletçilerin vazgeçilmezi.

Gaziantep 100. Yıl Parkı’ndaki meydan ve özel parkurlar ile paten sürüşleri ve parkın tamamında bisiklet sürmek ideal.

Osmaniye’deki Prof. Dr. Alper Akınoğlu Bulvarı, orman manzarası ve kentin ortasında trafiğin neredeyse hiç olmadığı 5 km’lik bir alan. Bu yolun ortasında Karaçay Rekreasyon alanindaki 1200m’lik bisiklet yoluna devam edilebilinir.

Unutmadan! Patenler trafiğe kapalı alanlarda ve genel olarak düz zeminlerde sürülmelidir. Aksi durumda paten tekerlekleri kısa sürede yıpranacaktır. Eksik malzemeleriniz varsa hiç telaşlanmayın, size en yakın Decathlon’a veya online satış mağazamıza  uğrayarak aradığınız şeyleri kolayca bulabilirsiniz!

Pınar Yağmur Saçlı

Decathlon Müşteri Temsilcisi