Bir dayanıklılık aktivitesi olarak yürüyüş; kaslarınızın çoğunu, özellikle kalbinizi kullanır. Aktif ve düzenli olarak yürüyüş yaparak kendinizi iyi hisseder ve kalbinizi güçlendirir, kardiyovasküler hastalıkları (kalp, beyin ve böbrek damarlarını etkileyen hastalıklar) da önlersiniz.

Favori etkinliğinize odaklanın!

Yürürken hangi tempoda ilerliyorsunuz? Nerelerde yürümek size daha iyi geliyor? Hangi mevsimde yürümeyi seviyorsunuz? Yürürken hangi müzikleri dinlemekten hoşlanıyorsunuz? Yürürken sizi motive eden şeyleri bulun ve harekete geçin!

yuruyus.jpg

Yürüyüş yaparken nabzınızı kontrol edin!

Sağlığınızı kontrol altına almak istiyor musunuz? O zaman hemen yürümeye başlayın! Gerginlik ve stres seviyenizin azalması gibi yürüyüşün insan bedeni üstünde birçok faydası vardır.

Ulusal Spor, Uzmanlık ve Performans Enstitüsü (INSEP) üyesi Charles Aisenberg: ‘’Düzenli olarak fiziksel bir etkinlik uygulamak (yürüyüş, NDLR gibi) kan basıncını 10 mm düşürür.’’

Yürüyüş Yaparak Olası Şeker Hastalıklarının Önüne Geçin!

Yürüyüşün diğer faydalarından biri, tip II diyabetin önlenmesine katkıda bulunur.

Charles Aisenberg: ‘’Aktif yürüyüş yapan diyabet öncesi vakalarının %60’ında hastalık engelleniyor, yürüyüş yapmak hastaların aldıkları ilaç sayısını azaltmasına ve diyabet komplikasyonlarının ertelenmesini sağlıyor.’’

YÜRÜYÜŞ = İYİ KOLESTROL

En sevdiğiniz spor yürüyüşse size bir müjdemiz daha var: Yürüyüş kan yağlarınızın yani kolestrol profilinizin iyileştirilmesini de sağlıyor!

yuruyus2.jpg

Yürüyüş Yaparak Zayıflayın!

Sağlıklı bir diyetle birlikte uyguladığınız yürüyüşler kilonuzun kontrol altında kalmasına yardımcı olur. Yürüyüş mesafenizi arttırdığınızda, vücudunuz karın yağ rezervlerini çekecek ve kilonuz da bu orana göre azalacaktır.

Yürürken kalbinizi dinleyin, buna değer!

Vücudunuz için kalp neyse, sağlığınız için de odur. Kalbiniz genel sağlığınızın barometresidir ve aktif yürüyüş yapmak vücudunuzu da yönetir. Çok hızlı yürümek nefesinizi tüketebilir ve çabuk yorulmanıza sebep olur.

Çözüm? Düzenli yürüyüşü doğru şekilde yaparak kendinizi iyileştirin!

Yürüyüş sayılarınızı ve sıklığını arttırdıkça, kalbiniz bu duruma alışacak ve dinlenme kalp atış hızınız düşecektir. Dolayısıyla kalbinizin performansı gelişecek ve egzersiziniz gittikçe sıklaşmaya başladığında yürüyüş temponuzu da arttırabileceksiniz.

Charles Aisenberg, MCF (en yüksek kardiyak frekans) olarak %50 ile %75’lik bir kardiyak frekansta, haftanın 3 günü aktif bir yürüyüş yapmanızı öneriyor.

MCF’nizi, danışmanınız ya da doktorunuz tarafından gerçekleştirilen bir fiziksel egzersiz testi sırasında ölçtürebilirsiniz.

Aktif yürüyüş yapmanın tüm avantajlarını bir araya getirdiğimizde, kalbinizin genel işlevini ve kan damarlarınızı önemli ölçüde iyileştirdiğini görüyoruz. Önemli bir örnek verecek olursak, koroner (bir çeşit kalp hastalığı) hastalarında ılımlı fiziksel aktivitenin, mortaliteyi yaklaşık %35 oranında düşürdüğü kanıtlanmış ve ölçülmüştür.

Şimdi harekete geçme zamanı! Yürüyüş ayakkabılarınızı giyin, sizi en rahat hissettiğiniz yürüyüş kıyafetlerinizle birlikte ilk adımı atın ve yürümeye başlayın!