Hepimiz soğuk ve gerektiğinden çok daha fazla karanlık bir kış geçirdik, evden çıkamadık, çıktığımızda da hep karanlığa hep soğuk havaya çıktık. Şimdi baharla birlikte doğaya dönme vakti de geldi! İstanbul’da oturanlar için 1-2 saat uzaklıktaki parkurlar şehrin gürültüsünden kaçıp yeşile kavuşmak için sizleri bekliyor. Bu yazıda da Kocaeli’ndeki Serin Dere kanyonunu beraber keşfedeceğiz.

Bu rotanın güzel bir tarafı ring yapabildiğiniz için aracınızı bıraktığınız yere dönebiliyorsunuz, dolayısı ile ulaşım açısından daha kolay. Parkura Örnek Köyü’nden giriş yapıyorsunuz, parkurun girişinde alabalık çiftlikleri sizi karşılıyor, sonrasında kanyona ve maceraya başlıyoruz.

Serindere Doğa Yürüyüşü
Serindere Kanyonu

Kanyon orta zorlukta bir rota, çoğu zaman dere içerisinden yürümeniz gerekiyor. Bahar aylarında yüksek debi olduğu zamanlar derenin içinden geçmek zorlayıcı ve yorucu olabiliyor. Kaygan taşlar, sürekli ve şiddetle gelen su dengede durmayı hatta bazen ayakta durmayı bile güçleştirebiliyor. Böyle bir parkurda mutlaka bilekli olan bir doğa yürüyüşü ayakkabısı seçmenizi öneririm. Bilekli bir ayakkabı olası denge kayıplarında bileklerinizi koruyacaktır, rotanın büyük bir kısmı bele kadar su içerisinde geçtiği için su geçirmez bir ayakkabı almanıza gerek yok 🙂

Rota yaklaşık 3-4 saat sürüyor, ilk başta su yorucu gelse de hızlıca alışıyorsunuz ve soğuk suyu çok fazla hissetmiyorsunuz. Zaten yol boyu gördüğünüz dev yapraklı bitkiler, yeşilin her tonundaki eşsiz ağaçlar, suyun sesi sizi büyülediği için daha fazlasını görebilmek için hiç düşünmeden yürümeye devam ediyorsunuz.

Serindere Kanyonu
Serindere Kanyonu

1- 1,5 saat yürüdükten sonra dereden çıkıp düzlükte yürümeye geçiliyor ve burada da Kocaeli’nin rengarenk çiçekleri sizi karşılıyor. Pembeden sarıya birçok çiçek sizi mutluluk sarhoşuna çeviriyor. Burada kısa bir atıştırma molası verebilirsiniz çünkü biraz daha gittikten sonra geri dönüş yolu başlayacak, sizi zaten çok yoran dere yolcuğunda kaybettiklerinizi geri alma vakti gelmiş olabilir.

Dönüş rotasında iki seçeneğiniz var dereden aynı yolu geri yürüyebilirsiniz ya da dereye paralel üst bir yoldan devam edebilirsiniz. Biz yukarıda mağaradan geçiş olduğunu duyunca tabiki de tercihimizi üst yoldan yana kullandık.

Serindere Kanyonu Mağara
Serindere Kanyonu Mağara

Mağara yaklaşık 100 metre sürüyor, burada yanınızda fener ya da telefonunzu mutlaka kullanmanız gerekiyor çünkü göz gözü görmüyor. Düşmemek için de duvarlara tutunmanızı öneririm.

Mağara çıkışında ben gittiğimde dağ çilekleri ile karşılaştım, mutlaka dağ çileklerinden atıştırın çünkü İstanbul’da, marketlere kolay kolay bulabileceğiniz bir lezzet değil.

Serindere Dağ Çileği
Serindere Dağ Çileği

Dağ çileklerinden de tattıktan sonra sizi Serindere Kanyonun yukarıdan baş döndüren görütüsü karşılıyor ve rotanızı neredeyse tamamlamış oluyorsunuz.

Serindere Kanyonu Yukarıdan Bakış
Serindere Kanyonu Yukarıdan Bakış

Bu görüntüden biraz sonra tekrar alabalık çiftliklerine ulaşıyorsunuz ve rotayı tamamlıyorsunuz. Yaklaşık 3-4 saat şehirden uzak, keyifli ve serin bir yolculuğun sonunda bir sonraki rotanın hayali ile arabaya binip yüzünüzde bir gülümseme ile Serindere ile vedalaşıyorsunuz.

Keyifli yürümeler!