Şu sıralar sokakta, parkta, sahilde paten süren çocuklara siz de rastlıyor musunuz? Bu küçük sporseverlerin şiir gibi paten sürüşüne hayran kalmamak elde değil. Paten sürmeyi deneyenler bilir; ilk denemelerde dengenin ve koordinasyonun kolay olmadığını. Peki minik patenciler nasıl böyle kusursuz sürebiliyor? Tabii ki paten sürmenin inceliklerini öğrendiklerinde!

Çocuklar bedensel ve zihinsel gelişim süreçlerinde daha hızlı öğrenip kavrarlar. Bazı sürüş tekniklerini kavradıktan ve birkaç sürüş denemesinden sonra rahatlıkla paten sürmeye başlarlar. Ebeveynlerin bu öğrenme sürecinde çocuklarına destek olması için bazı sürüş inceliklerine değinmek istedik.

Pateni giydikten sonra yapılması gereken her şeyi sizin için maddeliyoruz:

1- Dengeyi kur!

Pateni giydikten sonra ayağa kalkınca minik patencilerimiz biraz sallanacaklardır 🙂 Belki düşebilirler de. Bunun nedeni yürüyüş pozisyonunda olmalarıdır. Dengede kalmak için ayaklarını V ya da T şeklinde tutmaları ve ağırlıklarını ön tarafa vermeleri gerekir.

giphy

ÖNEMLİ!
Denge kurmayı öğrenene kadar pek çok kez dengeyi kaybedip düşeceklerdir. Burada önemli olan güvenli duruşu ve düşüşü sağlamak.

Dengeyi kaybettiğini hissettiklerinde direk olarak ellerini dizlerine koymaları ve dengeyi ön tarafta toplamaları gerekir. Vücutlarını incitmemek ve kafa darbesi almamak için geriye doğru değil mutlaka ileriye ve dizlerin üzerine düşmeye çalışmaları gerektiğini hatırlatın.

2- Frenle!

Paten sürerken durmak için pek çok stil var ama Oxelo tasarımcıları başlangıç seviyesi patenlerde kullanımı daha kolay olduğundan kauçuk freni tercih etti. Bu fren sisteminde topukla frene basıldığında hız düşer ve durulur.

giphy

3- Sürmeye başla!

Heyecanlı patencilerimiz pateni sürmeye ilk başlandıklarında pateni tanımaya, denge kurmaya ve nasıl sürüldüğünü kavramaya çalıştıkları sırada olası kazaları önlemek için mutlaka yanında birilerinin olmasına dikkat edin. Bunları sağladıktan sonra ufak adımlarla yürütmeye çalıştırın.

Alışkın olmadıkları için ilk adımı atarken diğer ayak hala yerde kalabilir. Bu dengeyi bozacak bir durum.

Buradaki püf nokta T şeklinde sürmektir. Ayakları T şeklindeyken öne adım attıldığında arkadaki ayakla kendisini itmeli ve iki ayak arasındaki mesafe artınca gerideki ayağı kaldırıp öne taşımalılar. Aynı hareketi bu ayakla da yapınca mesafe kat etmeye başlayacaklar.

giphy (1)

Seri bir şekilde sürebilmek için biraz tekrar yapıp hareketi pekiştirmeleri gerekiyor. Çocukların enerji ve öğrenme kabiliyetleri zaten bu süreyi oldukça kısaltıyor 🙂

Paten sürmenin dışında değinmek istediğimiz önemli noktalar var: doğru paten seçimi yapılması ve güvenliğin sağlanması.

roller_play3[8177671,8074463]tci_scene-51.jpg[-1_-1xoxar]

Sürüşü direk olarak etkilediğinden doğru paten seçimi yapmak önemli bir nokta. Tavsiyemiz sıklıkla kullanılan ayakkabı numarasından 1 beden büyük alınması.

Oxelo Play 3 Patenler ayarlanabilir olduğundan ayak numarasını kapsayan bedeni seçebilir, pateni daha uzun süre kullanabilirler.

Öğrenme sürecinde ve öğrendikten sonra da güvenliği tam olarak sağlamak gerekir. Bunun için koruma ekipmanı ve kask kullanmadan paten sürüşü yapılmamalı.

Doğru paten ve güvenlik ekipman seçimi hakkında daha fazla bilgi için Çocuk Paten Seçimi yazımızı okuyabilirsiniz.

Merak ettiğiniz ya da danışmak istediğiniz herhangi bir konu olursa biz Decathlonlular her zaman buradayız! 🙂

Pınar Yağmur Saçlı
Mutlu Müşteri Temsilcisi

7 YORUMLAR

  1. Merhaba, yazınız motive edici olmuş Bazen denge kurma aşamasında çimlerde çalışmak daha güvenli ve eğlenceli olabilir. Biz bisikletin yanında, her seviyeye tekerlekli ve buz pateni dersleri veriyoruz, ve başlangıç seviyesi tekerlekli paten öğrencilerimize Oxelo pateni öneriyoruz. Fiyat/performansı açısından makul ürünler. Eğitmen eşliğinde “biraz daha güvenli” öğrenim görmek isteyenler sitemizde ayrıntılı bilgiye ulaşabilirler.

    http://www.bostancibisiklet.com/paten-dersi-paten-kursu/

    mutlu sürüşler

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.