Hafta sonu tatillerinde kim hem dinlenmek hem de eğlenmek istemez ki! Belki de bir süredir kısa bir dinlence ya da şehir dışında hafta sonu gezintisinin hayalini kuruyorsunuz. Ancak tüm bu hayaller ya da planlar aralarında bir tanesi var ki, diğerlerine göre oldukça keyifli ve macera dolu! Ve bunun için yapmanız gereken tek şey kamp çadırı, kamp çantası ve elbette gerekli kamp malzemelerini alıp, yollara düşmek!

En son ne zaman kamp yapmıştınız? Geçen bahar, yağmurların henüz yeni, yeni başladığı ilkbahar, yoksa geçen yaz mı? Aileniz ya da arkadaşlarınızla birlikte geçirdiğiniz o muhteşem kampçılık günlerini yeniden yaşamak ve kendinizi birkaç günlüğüne de olsa doğanın kollarına bırakmak için artık beklemenize gerek yok.

Bütün bahaneleri hemen rafa kaldırıp, en kısa zamanda ormanların derinliklerine ya da güzel bir koy kıyısında ağaçların ve toprağın mis kokulu havasına kavuşmak için hazırlıklara başlayın! İnanın kamp çadırı ve hemen önünde kurulan kamp sandalyesi, filmlerdeki o müthiş güzel koyu ayaklarınızın altına serecektir. Böyle bir koyda akşam güneşinin önce doğuşuna sonra da batışına tanık olmak, ömür boyu unutulmayacak bir anı olarak aklınızda kalacak. Daha da güzeli, ruhunuzun bulacağı huzur ve manzaranın görsel muhteşemliği! Uzun kamp gecesindeki cırcır böcekleri korosu ise, envai çeşit şarkılarını sadece sizin -ve tabii doğa için- çalmaya devam edecek. Günün ilk saatlerinde belki de ilk defa güneşin doğuşuna tanık olup, az önce hazırladığınız bir fincan sıcak çayı, bu olağanüstü manzarayı seyrederek içeceksiniz. Çay fincanı demişken, kamp malzemeleri eksiksiz olarak yanınıza almanız gerektiğini de hatırlatalım hatta anlatalım.

Kamp yapmaya karar verdiğiniz andan itibaren asla unutmamamız gereken birtakım detayları şöyle sıralayabiliriz:

1.Bunlardan ilki güvenli bir kamp yeri belirlemek! Bu, hem siz hem de sizinle birlikte kamp yapacak olan aileniz ya da arkadaşlarınız için son derece önemlidir. Bu nedenle kamp yapmaya karar verdiğiniz bölgeleri oldukça iyi araştırmalısınız. Daha önce aynı ya da çevresindeki bölgelerde kamp yapanlarla görüşebilir ya da çevredeki güvenlik ağını iletişim bilgileriyle birlikte kaydedebilirsiniz.

2.Tabii rotanızı da belirlemeniz gerekiyor ki, hem zamanınızı yollarda harcamayın hem de yorulup, kötü anılar biriktirmeyin. Rotanızı belirlemek, yürüyüş yollarını öğrenmek, çevrede neler olup bittiğini araştırmak, doğa harikalarını keşfetmek ve hangi hayvan dostlarınızla kampı paylaşacağınızı bilmek çok daha rahat bir kamp süresi geçirmenize yardımcı olacaktır.

3. En az bu bilgiler kadar önemli olan bir diğer husus da kamp malzemeleridir. Kamp çadırı, kamp sandalyesi, masası, kamp çantası, uyku tulumu, kamp mutfak kapları, el feneri, ilk yardım seti, çöp torbası, çakı, kibrit ya da çakmak, bolca su ve harita! İşte olmazsa olmazlar listesi!

4.Bulunduğunuz bölgede cep telefonunuz çekmeyebilir ama yine de yedek bir şarjla birlikte yanınızda olmasında fayda var.

5.Bu arada sinek ilacı, buzluk ve yalıtımı iyi olan bir çadırın, bu doğa harikası bölgede size inanılmaz yardımı olacaktır.

6.Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da çadırın büyüklüğüdür. Kalabalık bir kamp grubu, sığarız dedikleri küçük bir çadırda hiç de hayallerindeki gibi bir kamp tatili geçiremeyecektir. Bu da en az 3 kişilik bir Decathlon çadıra ihtiyacınız olduğunu gösterir ki sayı çoğaldıkça çadır adedini ya da büyüklüğünü artırmalısınız.

Güneş korumalı çadır

Kamptaki doğa koşullarını çoğu zaman tahmin edemezsiniz, belki bir iki küçük tahmin ama hepsi o kadar! Bu nedenle güneş koruması, su geçirmez özelliği, rüzgara karşı dayanıklılığı ve kurulum ile toplamadaki pratikliği ile Decathlon 2 Seconds Fresh & Black Kamp Çadırı çok daha keyifli bir kamp süresi geçirmenizi sağlayacaktır. Sabahları güneş ışığının yoğunluğu dolayısıyla erken uyanmanızı engelleyen Decathlon kamp çadırı, güneş geçirmiyor ve bunaltıcı sıcaklığın oluşmasını engelliyor.