Hepimizin çocukluğunda bir hatta birden fazla plaj fotoğrafı ve yüzme öğrenme macerası vardır. Yaşımız ilerledikçe yüzme zevki de giderek gelişir ki plaj keyfinin bir başka geleneğini de yüzme yarışmalarıdır. Çoğu zaman kazananın şaibeli olduğu bu yarışlar, en güzel tatil anıları olarak hafızamızda yerini alır. Tabii plaj denince akla gelen bir başka husus daha vardır ki, zaman zaman yüzme tutkusunun dahi önüne geçer. Plaj çantası ve elbette plaj malzemeleri! Yaz gelir gelmez, hatta daha gelmeden, plaj malzemeleri hazırlanmaya başlanır. Renk renk havlular, mayolar, bikiniler, şortlar, güneş gözlükleri, saç tokaları, plaj terlikleri, güneş kremleri ve diğerleri -unutulanlar da plajda tamamlanır- epey büyükçe bir plaj çantasında yerini alır. Çantamız da hazır olduğuna göre plaj ve plaj oyunlarının tadını çıkartmaya başlayabiliriz.

plajvoleybolu

Plaj voleybolu

İşte yine çocukluğumuzdaki plaj günlerini hatırlama zamanı! Ama o zamanlar kumdan kaleler yapıyorduk. Eh, artık büyüdüğümüze göre, oyunları da bir parça büyütebiliriz. Tabii kendi çocuklarımızla kumdan kaleler oynamayı ihmal etmeden!

Plaj oyunları arasında en popüler olanlarını plaj voleybolu, plaj tenisi, plaj futbolu, tabii ki frizbi ve olmazsa olmaz deve güreşi olarak sıralamak mümkündür. Hepsinin ana mekânı anlaşılacağı üzere plaj yani denizin hemen kıyısında uçsuz bucaksızmış gibi görünen kumsaldır. Bir yandan güneş, bir yandan kumsal ve son derece keyifli zamanlar geçireceğinizi vaat eden plaj oyunları! Peki, kuralları biliyor musunuz? Elbette bir müsabakada değilsiniz ancak rakibinizi yenmek için bilek gücünün yanı sıra birkaç kuralı da bilmeniz gerekiyor. Kum zemin üzerinde oynanan plaj voleybolunda ayaklarınıza herhangi bir spor ayakkabı giymenize gerek yok. Kum sahanın ortasına çekilen filenin her iki tarafında, hemen her noktada topu yere düşürmemek için savunma yapabilirsiniz. Fakat çok dikkatli oynayın çünkü plaj voleybolunda sadece 3 setiniz ve 21 sayınız var.

futbol

Plaj tenisi ve Plaj futbolu

Aslında plaj tenisi ile hepimizin bildiği tenis arasında pek bir fark yok. Sadece birisi kumlu, birisi de kumsuz alanda oynanıyor. Tabii, tenis hobi olmasının yanı sıra ciddi bir spor dalı olarak da tercih ediliyor.  Bu nedenle amatör de olsanız bazı kurallara uymak zorundasınız. Ama kumsalda değil! Sonuçta plajda tenis oynuyorsunuz. Tek yapmanız gereken, topu ağın üzerinden geçirerek, rakibinizin sahasında yere değdirmek! Böylece kazandığınız puanlar sizi oyunun galibi yapıyor. Topun ağa değmesi ya da saha dışına çıkması gibi puan kaybettiren kurallar da var ama siz eğlenmenize bakın! Ve plaj futbolu! Plaj oyunları arasında en sevilenlerinden biri de şüphesiz plaj futboludur. Devasa sahalarda yapılan futbol maçlarına karşın kumsalda biraz daha dar bir alanda ve 5’er kişiden oluşan iki takım arasında oynanır. Ayaklar çıplak olduğu için top da özel bir kadife ile kaplanır.

frizbi

Efsane frizbi

Efsane frizbiden söz etmeden geçemeyiz. Hele de kumsalda vakit akşamüzeri olmuşsa ve karşınızdaki henüz on yaşınızdaki oğlunuz ya da kızınız ise, ne de güzel oynanır frizbi! Ve tabii hayvan dostlarımızı da unutmayalım! Köpeğimizle frizbi oymadan geçen bir yaz, yaz değildir! Tabii bu güzel ve keyifli zamanları daha da kaliteli ve güvenli hale getirmek için plaj malzemelerimize de çok özen göstermemiz gerekiyor.

Yüzme malzemeleri başta olmak üzere Decathlon’tan seçeceğiniz bone, yüzücü gözlüğü, dalış kutusu, şnorkel maskesi, havlu, plaj terliği, palet, kulak ya da burun tıkacı, şort, t-shirt, plaj şemsiye ve diğerleri kullanım kalitesi ve güvencesiyle keyifli bir tatil geçirmenizi sağlayacak.