İlk kez 1896 Yaz Olimpiyat oyunlarına dahil olarak olimpik bir spor dalı haline gelen tenis sporu çok basit olarak anlatımıyla; bir tenis raketi yardımıyla topu ortadaki fileyi geçirerek rakibin sahasına ulaştırmaktan ibaret olsa da, yanlış malzeme kullanımı nedeniyle başarısız olmanız, hatta sakatlanmanız mümkün olabilir. Tekli veya çiftli olarak her yaşta oynanabilen tenis oyunları için size gerekli olan uygun bir kort, tenis raketi, top ve tenis ayakkabısıdır.

tennis20women20ich_6067-ok

 

İlk kez 1873 yılında İngiliz Walter C. Wingfield tarafından keyif amacıyla oynanan tenis sporu 1877 yılında Londra’da ilk kez karşılıklı müsabaka halinde oynanıyor. Kısa sürede kıta Avrupa’sına, Avusturalya ve Amerika kıtalarına yayılan ve popüler hale gelen bu spor Türkiye’de ise ilk kez yine İngilizler tarafından oynanıyor. 1924 yılında kurulan Türkiye Tenis Federasyonu ile resmileşen tenis sporunda ilk kez kupayı kaldıran ve tarihe geçen ise; Suat Subay adlı bir Türk genci oluyor. Eğer siz de bir gün teniste kupa kaldırmak istiyorsanız, işte size tenise yeni başlayanlar için 10 altın öneri;

1- Her yaşta öğrenmeye başlayabileceğiniz tenis sporunda temel kural; tenis topunu tenis raketi aracılığı ile ortadaki fileyi aşırarak rakibin sahasına atmaktır.

2- 3 set olarak oynanan teniste kort zemini ise çim, toprak veya beton olarak değişebilir. Bazı profesyonel sporcular toprak zeminde çok başarılı olurken, bazıları ise çim zeminde veya sert zeminde kupa kaldırabilirler. Klasik bir tenis kortu 23.77 mt. x 10.77 mt boyutlarındadır.

3- Kurallar basit dedik, ama tenisin yine de çok dikkat ve konsantrasyon gerektiren bir spor dalı olduğunu da belirtmek gerekir. Oyunda servis atan her zaman avantajlıdır. Ancak 2 kez servis atma hakkınız; topun fileye değmesi veya rakibin sahasının dışına çıkması durumunda hatalı servis olarak kabul edilir ve servis atma hakkı rakip oyuncuya geçer. Bu da sizin puan kaybetmenize neden olur.

artengo20tennis20ss175B837297783804725Dtci_scene_68

 

4- Doğru malzeme kullanımı teniste size oyun kazandırabilir. İlk kez oynandığında el ile, daha sonra ise tahta raketler ile oynanan tenis günümüzde profesyonel olarak üretilen raketlerle oynanır. Eğer tenis sporuna yeni başlıyorsanız mutlaka raket seçerken profesyonel yardım almanız önerilir.

5- Tenis raketleri hafif, orta ve ağır olarak 3 gruba ayrılır. Hafif raketler 250 gr-280 gr arasında, orta ağırlıkta raketler 280 gr-310 gr ağırlığındadır. Topa vururken fazla titreşim yapmayan ağır raketler ise 310 gr.ın üzerindeki raketlerdir.

6- Her tip racketing kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Ağır raketler sert gelen toplar karşısında titreşim yapmayarak bilek ve dirsek sağlığınızı korurken file önünde ani hareketler yapmanızı engeller. Hafif raketlerle file önünde manevralar yapmanız kolay olurken, sert gelen toplarla çok fazla sarsılır. Ayrıca aynı hızla gelen bir topa ağır raketle vurmak çok daha kolay, hızlı ve etkilidir. Yeni başlayanlar için önerimiz hafif raketleri tercih etmeleri yönündedir.

7- Rakette diğer önemli noktalar; kafa büyüklüğü ve denge noktasıdır. Kafa ağır raketler, topa fazla güç aktaran raketlerdir. Dolayısıyla henüz rakete ne kadar güç aktaracağını bilemeyen acemi tenisçiler için idealdir. Kafa hafif raketler ise daha çok profesyonel oyuncular tarafından tercih edilmelidir. Denge noktası 33 cm. olan raketler ise dengeli raketler olarak kabul edilir.

tennis20ss175B83730625Dtci_scene_grc0207

 

8- Raketin telleri ise kordaj olarak adlandırılır. 16×18, 16×19 ve 16×20 kordaj değerleri bulunan raketlerde yeni başlayanlar için ideal olan 16×18 açık kordajlı raketlerdir.

9- Raketin sap kalınlığına grip denir. 1, 2, 3, 4, 5 olarak ölçülebilen griplerde ince saplı raket yeni başlayanlar için önerilir. Tenis sporunda ilerledikçe gripinizi sararark kalınlaştırabilirsiniz ancak başlangıçta kalın girpli bir raket alırsanız bileğiniz gereksiz yere çok yorulacaktır.

10- Son olarak tenis sporu ani duruş ve deparlar yapacağınız bir spordur. Bu nedenle kullanacağınız tenis ayakkabısı tabanının mutlaka bu spora uygun olması gerekir. Ayrıca hangi tip kortta oynayacaksanız, o kortun zeminine uygun tenis ayakkabısı almanız gerekir.

Decathlon size en uygun fiyata en kaliteli tenis raketi ve tenis ayakkabısı markalarını sunuyor. Raket Sporları başlığı altında ürünleri inceleyebilir ve hemen sepete ekleyerek satın alabilirsiniz.

Sporla kalın!