Havalar ısındıkça bisiklet tutkunlarını sahilde bisiklet sürerken görmeye alışkınız. Peki sıcakta da keyifli ve güvenli bir bisiklet yolculuğu için nelere dikkat etmeliyiz? Spor salonlarındaki eliptik bisikletlerini bırakıp ilk kez yola çıkacak olanlar için önerilerimiz şu şekilde:

1)  Hangi Bisikleti Seçmeli?

540

Bu sorunun cevabını bulmak için ilk olarak kendinize şunu sormanız gerekiyor; “Bisikleti ne amaçla kullanacağım?” İyi bilen bir kişiye sorduğunuzda belki kendi kullanımına bakarak size dağ bisikleti önerecek, fakat sizin için belki sadece şehir içinde kullanacağınız bir hobi bisikleti yeterli olabilir. O yüzden öncelikle ne istediğimizi bilmeli, buna göre bisiklet modelleri arasından seçim yapmalıyız. Kısaca özetlemek gerekirse, genellikle şehir içinde kullanacağım ama yazları arazide de kullanmak istiyorum derseniz, bir dağ bisikleti edinebilirsiniz. Ama ben sadece şehir içinde kullanacağım derseniz o halde bir hobi  bisikleti yeterli olacaktır. Bu önceliği belirledikten sonra daha sağlıklı bir bütçelendirme çıkarabilirsiniz. Ayrıca ufak bir öneri daha, bisiklet fiyatlarına göre kesinlikle seçim yapmayın. Önemli olan nerede, ne amaçla, ne sıklıkla kullanacağınızdır. Aradığınız her modeli Decathlon’da bulabilir, almadan önce deneyebilirsiniz de. Almadan önce denemeniz daha sağlıklı bir alışveriş yapmanızı sağlayacaktır.

2) Sürüş Güvenliği ve Bisiklet Aksesuarları

Eğer ki bisiklete yeni başlıyorsanız her şeyden önce söylememiz gereken yavaş ve güvenli sürüşler ile başlamanızdır. Her ne kadar kolay görünse de bisiklet sürmek kondisyon gerektiren bir spordur ve kondisyonunuzu artırmadan uzun yola çıkmanız size sıkıntı yaratacaktır. O yüzden kısa ve güvenli sürüşler ile başlamak çok önemli.

Eğer trafik içinde kullanacaksanız kesinlikle trafik kurallarına gerekli önemi gösterin. Çünkü arabaların arasında belirli bir hıza çıktığınızda bisiklet sürmek oldukça tehlikeli bir spor haline gelebilir. Elinizden geldiğince trafikten uzak durmaya çalışın ve trafik kurallarına kesinlikle uyun.

Bisikletinizi kaskınız olmadan kesinlikle kullanmayın. İlk defa kask takıyorsanız garip ve komik hissedeceksiniz fakat bisiklet aksesuarlarına gerekli önemi göstermek olası bir sıkıntıda sizi hayatta tutan yegane şey olabilir. Bisiklet kasklarının fiyatları 40 – 120 Lira arasında değişiklik gösterir. Bütçenize uygun bir tanesini seçebilirsiniz.

kask

Bisiklet kullanırken güneş gözlerinizi rahatsız edebilir. Bisiklet kullanımına uygun güneş gözlüklerinden alabilirsiniz ve bu sayede hem gözleriniz rahat eder hem de daha güvenli bir sürüş sağlarsınız.

Bisiklet sürerken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise ortalama 1 saatlik bir bisiklet sürüşünde 1-1,5 litre su tüketmeniz gerektiğidir. Bu yüzden bir bisiklet matarası edinin. Eğer daha uzun bir sürüş düşünüyorsanız su çantası da edinebilirsiniz.

Tekerleriniz patlaması bisiklet sporunun değişmezlerinden biri. Bu yüzden yanınızda bir bisiklet pompası olması gerekiyor. Yola çıkmadan önce kesinlikle tekerlerinizin havasını ölçmeyi de unutmayın.

Bunları da Unutmayın

Yazın güneş altında bisiklet kullanacaksanız faktörlü güneş kremi sürmeyi unutmayın. Cildiniz çok hassassa 50 faktörlük bir krem tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda güneşin tepeden vurduğu öğle saatleri yerine güneşin ilk ışıklarının kendisini gösterdiği sabah saatleri ve akşamüstü gibi güneşin yan açılardan geldiği saatleri tercih etmenizde yarar var.

Bisiklet kıyafetlerini giymeye özen gösterin. Bu kıyafetler güvenli sürüş ve sağlığınız için özellikle üretilmiş olduğundan uzun süreli sürmek isteyen bisiklet sevdalılarının olmazsa olmazlarındandır. Aynı zamanda bisikletini akşam ve gece gibi karanlıkta kullanacak kişiler fosforlu renkteki kıyafetler tercih etmeli ve bir bisiklet aydınlatması edinmeliler.

bib

 

Bisikletle ilgili aradığınız her şeyi ve daha fazlasını Decathlon’da bulabilirsiniz. Güvenli ve zevkli sürüş için bahsettiğimiz her şeye özen göstermeye dikkat edin. Ama her şeyden önce bisikletin keyfini çıkarmayı unutmayın.