Bütün bir kış boyunca yollarda ve ofislerde tabir-i caizse ‘ömür tüketen’ büyükler için elbette tatil paha biçilemez bir ödül. Şezlonglara uzanıp güneşlenmek, uzun uzun kitap okumak, kendini mavi sulara bırakıp serinlemek hayal edildiğinde bile dinlendiriyor.

Ama bir yandan da tatil boyunca miniklerle ilgilenmek gerekiyor, onları da eğlendirmek gerekiyor! Onlar bizler kadar yorulmasalar da gerçekten eğlenmek ve  eğlendirmek aslında onların işi 🙂

deniz2.jpg

Ancak yüzme bilmeyen çocuklar için ilk tecrübe biraz korkulu olabiliyor. İşte burada plajı minik bebek ve çocuklar için bir oyun dünyasına çevirecek ve denizle tanıştıracak plaj malzemeleri hayat kurtarıcı bir önem taşıyor.

Rengarenk bir plaj!

Özellikle denizle ilk kez tanışacak minik bebekler için renkli plaj aksesuarları ortamı birdenbire adeta cennete çeviriyor. Suyla ilk teması bir oyun haline getirecek ve kendilerini rengarenk gemilerinin küçük kaptanları gibi hissettirecek yüzme simidi, özellikle anne babalar için bir ‘imdat çekici’ görevi görüyor. Bebeğiniz ne kadar küçük olsa da, bütün ailenizi denizin kenarında vakit geçirme zorunluluğundan kurtarıp hep birlikte yüzme özgürlüğü sağlayan bu oyuncak sayesinde hem siz hem de bebeğiniz her şeyden önemlisi güvende hissedeceksiniz. Eğlenebilmek için güvende hissetmek olmazsa olmaz değil mi?

Küçük kaşiflere

Her ne kadar büyüdükçe maalesef bu duyguyu kaybedebilsek de, çocuklar için hayat keşfetmekten ibaret. Suyla tanışmış miniklerle denizin arkadaşlıklarını ilerletmek ve birbirlerini daha çok sevmelerini sağlamak için yüzme gözlüğü müthiş bir yardımcı. Yüzmeyi bilsin ya da bilmesin, sığ sularda ya da açıkta, sizinle ya da kendi başına, yeni arkadaşını keşfetmek isteyen çocuklarınız yüzme gözlükleri sayesinde yepyeni bir dünyayla tanışacak. Hem balıklar, rengarenk taşlar, dibe yansıyan ışık oyunları ve minik deniz kabuklarıyla örülü bu büyülü dünya miniklerin hayal dünyasında ne kapılar açacak kim bilir?

deniz3.jpg

Güvenli, sağlıklı ve eğlenceli saatler için

Plajda geçirilen vakit paha biçilemez olsa da, özellikle kumdan kaleler, çamurdan pastalar, taşlardan kuleler yaparak eğlenen minikleri güneşin zararlı etkilerinden koruyabilmek için plaj şemsiyesi ve gölgelikler önem taşıyor. Değişik renk ve modellerdeki şemsiyeleri hikayeye dahil ederek oyunun bir parçası haline getirmek ve tek bir ‘çatı’ altında sağlıklı kalabilmek en güvenli yöntemlerden biri. Açılan yan kanatları sayesinde kolayca gölgeliğe dönüşebilen ve saatte 30 km hızında esen rüzgara dahi dayanabilen şemsiyeler, UPF bileşenleri sayesinde UVB ve UVA ışınlarına karşı maksimum koruma da sağlıyor. Güneşin yakıcı etkisini kaybetmeye başladığı saatlerde uçurtma, frizbi ve bumeranglarla oynanan oyunlarsa, bir gün aile hatıralarının en tatlı hikayelerinden birini süsleyebilir…

deniz4.jpg

Bazen miras, hiç farkında olmadığımız şeylerdir. Bir insanın denizle ve yüzmeyle ilişkisinin gelişiminde doğru bir yol izlemek de bunlardan biri. Basit görünse de bazen bir yüzme gözlüğü, plaj şemsiyesik ya da yüzme simidi gibi sıradan görünen plaj malzemeleri çocuğunuzun hayatında çok şey değiştirebilir. Ama elbette tasarım da bir o kadar önemli. Çocuklarla çıkılan tatilleri hem sağlıklı hem eğlenceli hem de güvenli bir hale getirmek için yapacağınız en basit şey bir Decathlon mağazasına uğramak. E bunca şeyden sonra o da çok zor olmasa gerek değil mi?