Yazın yanınızdan ayırmadığınız en önemli aksesuarınız hangileri diye sorulsa, muhtemelen güneş gözlüğünüz listenin üst sıralarında yer alır. Peki hem şıklığınızı yansıtan hem gözlerinizi koruyan bu aksesuarın hangi çeşitlerinin olduğunu ve gözlük satın alırken, nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Yazın yaklaşması ile birlikte, yine güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına bolca maruz kalacağız. Bununla da yetinmeyip, meşhur UV ışınları lafı da her yerde karşımıza çıkacak. Ancak sık rastlayacağız diye konuya duyarsızlaşmamakta ve bu zararlı ışınlardan korunmakta büyük fayda var. Unutmamanız gereken konu cildinizde olduğu kadar gözlerinizin de UV ışınlarından olumsuz etkilenmesi. Bu nedenle güneş gözlüğü kullanımı, gözlerinizin güneşin kısa ve uzun vadeli zararlarından korunması bakımından oldukça önemlidir. Fakat güneş gözlüğü satın alırken aklınızdan çıkarmamanız gereken şey gözlüklerin, kullanım amaçlarına göre farklılaşıyor olduklarıdır. Doğru aktivitede doğru güneş gözlüğü çeşidini kullanmak, konforunuzu artırmanız açısından dikkat edilmesi gereken noktalardan biri.

Güneş gözlükleri, göz sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra, şıklığınızı tamamlayan, stilinizi ön plana çıkaran ve sıkça kullanılan bir aksesuar olarak karşımıza çıkar. Fakat bu hem işlevsel hem şık olan aksesuarlar, kullanım alanlarına göre o kadar çok çeşidi barındırıyor ki, ihtiyacınıza uygun gözlüğü seçmek konusunda kafanız biraz karışmış olabilir.

Spor Yaparken Hangi Tür Gözlükleri Kullanmalısınız?

Öncelikle gözlüğünüzde seçtiğiniz camın rengi, sizin kişisel zevkinizi yansıtmasının dışında, belli bir amaca da hizmet eder. Örneğin, kayak sporu ile ilgileniyorsanız, mavi camlara sahip bir güneş gözlüğü sayesinde karda görüş performansınız artacaktır. Kayak yaparken, yüksek koruma yüzdesine sahip, kaliteli bir UV filtreli güneş gözlüğünde ayrıca polarize cam özelliğinin bulunduğuna da dikkat etmelisiniz. Polarize cam, kardan yansıyan ışınların etkisini azaltarak, gözleriniz için etkin bir koruma sağlar. Yine gözünüzü çevreleyen büyük bir gözlük kullanmak da, kayak yaparken akılcı olacaktır.

Su sporları ile ilgileniyorsanız, suda kaybolan güneş gözlüklerinizle ilgili de çok anınız var demektir, öyle değil mi? İşte suda batmayan özelliğe sahip güneş gözlükleri bu konuda hemen imdadınıza yetişir. Yine su sporları yaparken güneş gözlüğü takmanın en büyük handikapı, gözlüğün sürekli ıslanması ve görüşünüzü engellemesidir. Siz de aynı sorundan şikayet ediyorsanız, su tutmaz, buğu yapmaz, polarize cama sahip gözlükler tam size göre.

Siz sporunuzu yaparken gerek hareketleriniz gerek kötü hava şartları nedeniyle, gözlük gözden sıkça kayar ve bu da oldukça rahatsız edicidir. Bu nedenle özellikle bisiklete binme, koşu gibi yoğun hareket gerektiren sporlarla ilgileniyorsanız dayanıklı malzemelerden üretilmiş, yüzünüzü iyice kavrayıp, kafanızı rahatsız etmeyecek esnekliğe sahip gözlükler satın almaya dikkat etmelisiniz.

Yüz Yapınıza Uygun Gözlük Seçmeyi Atlamayın!

Güneş gözlükleri cinsiyete göre farklılaşabildiği gibi, unisex ürün seçenekleri bu ayrımı ortadan kaldırır. Kadın ve erkek kullanıcılar, bu tarz gözlükleri seçerken, kendi yüz yapılarına uygun boyutta ürün tercih ettiklerinden emin olmalılar. Bu nedenle satın alacağınız ürünü mutlaka denemeli, hatta gözlük alışverişini güvendiğiniz bir yakınınızla yapmalısınız.

Yetişkinler için olduğu kadar, çocuk ve bebeklerin de yüz yapılarına en uygun gözlüğü seçmek önemlidir. Küçük kullanıcılar için özellikle düşme ve çarpmalara karşı dayanıklı, UV ışınlarına karşı yüzde yüz koruma sağlayan, yüzü saran ve destekleyen ürünlerin tercih edilmesi gerekir.

Güneş gözlüğü konusunda ihtiyaç duyabileceğiniz her çeşit ürüne Decathlon’da kolayca ulaşabilirsiniz. İster günlük aktivitelerinizi gerçekleştirirken ister spor yaparken kullanın, zevkinize uygun gözlükler beğeninize sunulur. Decathlon aracılığıyla en çok aranan güneş gözlüğü modellerini, uygun fiyat seçenekleriyle edinebilirsiniz. İlgilendiğiniz sporu yaparken, gözlerinizi koruyacak ve size maksimum konforu yaşatacak ürünler zengin seçeneklerle sizi bekliyor. Güneş gözlüğü fiyat avantajlarını kaçırmamak için hemen ürünlere göz atmaya başlayabilirsiniz.