Havalar ısındı, takvimler izin zamanınızı gösterdi ve bol yüzmeli iyi bir tatil için tüm şartlar olgunlaştıysa o zaman gelsin deniz, kum, güneş… Bir tatili geride bıraktık, şimdi sıra diğer tatillerimizde! Peki, tatil bu kadar yakınınızdayken sizi rahat ettirecek doğru deniz şortu nasıl olmalı biliyor musunuz? Erkek deniz şortu seçmenin püf noktalarını derlediğimiz yazıya buyurun birlikte göz atalım!

2

Konfordan Ödün Vermeyen Hız Tutkunları

Piyasada çok çeşitli deniz şortu modelleri ile karşılaşabilirsiniz. Bunlar arasında içinde rahat hareket edebildiğiniz, sizin kullanım amacınıza ve beğenilerinize en uygun olanı seçebildiyseniz doğru bir alışveriş yapmışsınız demektir. Dikkat ettiyseniz bütün profesyonel yüzücüler hızlarının kesilmesini istemedikleri için şort mayolar yerine, vücuda tam oturan slip ya da boxer mayoları tercih eder. Bu noktada öncelikle karar vermeniz gereken şey, yüzerken hızın sizin için ne kadar önemli olduğudur.

hiz

Şort mayolar sürtünme katsayısını artırdıklarından dolayı, yüzerken gücünüzün onda biri kadar daha fazla efor harcamanıza neden olur. Eğer profesyonel bir yüzücü adayıysanız, suyun içerisinde ağırlaşan bu tarz erkek mayo çeşitlerine yönelmek yerine, üzerinize yapışan, yüzerken hafiflik hissi oluşturan slip ya da boxer tarzı mayolar daha doğru bir tercih olacaktır.

Kaliteyi Her Şeyin Önünde Tutan Rahatına Düşkün Beyler

Mayonuzun tarzına karar verdikten sonra bakmanız gereken en önemli şey, kumaşının sağlamlığı ve kalınlığıdır. İyi bir deniz şortunda kumaşın ideal kalınlığa sahip olması gerekir. Yani ne sizi sıcak havalarda yakacak kadar kalın, ne de denizin içerisinde torba gibi şişecek incelikte olmalıdır. Bunun yanı sıra mayo teknolojisinin son dönemlerde sunduğu nimetlerden biri çabuk kuruma özelliğine sahip deniz şortlarıdır. Islaklığa uzun süre maruz kalmanızı önleyen bu tarz şortlar, sık sık mayo değiştirmenizi gerektirmedikleri için oldukça kullanışlıdır.

Deniz şortu satın almadan önce, ürünün denenmesi ve bel bantlarının bele tam oturup oturmadığının kontrol edilmesi de atlanmamalıdır. Elastan fiber malzemelerden üretilmiş, sağladığı esneklik ve yumuşaklık hissi ile konforunuzu artıracak mayo tercihlerinde bulunmanız faydanızadır. Ayrıca dikişlerinin sağlam ve teninizi rahatsız etmeyecek şekilde yapılmış olması, yüzerken konforunuzu artıracaktır. Erkek deniz şortu modelleri arasından sıkma ipine sahip olanları tercih ederseniz, şortu bedeninize göre kolayca ayarlayabilirsiniz.

Hem Rahat Hem İşlevsel De Olsun Diyenler

Eğer siz de yüzmenin dışında plajda fazla zaman geçirmeyi seviyorsanız, gizli ceplere sahip deniz şortları tam size göre. Bu cepler sayesinde önemli ufak tefek eşyanızı yanınızda taşıyabilirsiniz. Biraz kilolu beylerin, bacak iç kısmında sürtünmelere karşı oluşacak tahrişleri önlemeye yönelik özel fileye sahip ürünleri tercih etmeleri, onları önemli bir sorundan pratik bir şekilde kurtarabilir.

havz.jpg

Gerek deniz suyunun tuzu, gerek havuzun kloru mayolarınızı tahmininizden daha çok yıpratarak, ömrünün kısalmasına neden olur. Hal böyle olunca da tatilinizin en keyifli anında harıl harıl yıpranan deniz şortunuzun yerine yenisini aramak zorunda kalabilirsiniz. Böyle talihsizlikler yaşamamak için kaliteli kumaştan, sağlam dikişlere sahip, kemer ve ipleri dayanıklı ürünler tercih edilmelidir. Deniz şortu fiyatları itibariyle bütçenizi zorlamayacak ürünleri seçerek cüzdanınızı düşünmeyi de ihmal etmemelisiniz.