Yaz; kendine has sıcaklığı, uçsuz bucaksız ve davetkar plajları, masmavi denizleri ve tatil planlarıyla birlikte nihayet geldi. Plajlar ve tatil beldeleri, konuklarını heyecanla bekliyor. Sizler de tatil planlarınızı yaptınız, nereye, nasıl ve ne zaman gideceğinizi kararlaştırdınız. Son hazırlıklarınızı yapmaya ve bavulunuzu hazırlamaya başlamadan önce yazımızı okuyarak eksiklerinizi görebilir ve tatil alışverişinizi noksansız tamamlayabilirsiniz.

Plaj Giyim: Mayo ve Pareolar

mayo
Nabaiji Vega Mayo – Detaylı bilgi için tıklayın!

Öncelikle olmazsa olmazınız plaj giyim malzemeleri. Denize girerken giyeceğiniz mayo, şort, bikini ve sudan çıkınca kullanacağınız pareo gibi kıyafetlerin hepsi bu gruba giriyor. Kadınlar yüzmek için mayo, tankini, bikini, haşema gibi farklı alternatifleri tercih edebilirken erkeklerin yüzücü kıyafeti olarak pek fazla seçeneği bulunmuyor. Şort veya slip mayo arasında seçim yapması gereken erkekler, yalnızca şortlarının paça boylarında ve desenlerinde farklılık yaratabiliyorlar. Burada, tercih edilecek kıyafetin mayo kumaşından olması önem taşıyor. Mayo kumaşı kullanılarak üretilen deniz kıyafetleri, yüzücüyü spor esnasında zorlamıyor ve üzerine ekstra bir ağırlık yüklememiş oluyor. Sudan çıkınca çabuk kuruyan bu kumaş sayesinde çeşitli hastalık riskleri de en aza indirilmiş oluyor. Plaj giyimde bir diğer önemli nokta ise, teninizin hassaslığı. Hassas tene sahip yüzücülerin, kendilerini güneşten koruyacak bir UV korumalı tişört almasında da yarar var.  Yine hastalık risklerini en aza indirebilmek için tüm bu kıyafetlerin yedeğini veya kurulandığınızda giymek için alternatif şort ve tişörtleri çantanızda bulundursanız iyi olur.

Yardımcı Ekipmanlar: Plaj Malzemeleri

Webp.net-gifmaker (3)
Tüm yüzme ekipmanlarımız için hemen tıklayın!

Listenin devamında ise plaj malzemeleri yer alıyor. Bunlar sporunuzu doğrudan etkilememekle beraber, öncesi ve sonrasında konforunuzu arttıracak malzemeler olarak tanımlanabilir. Bu grupta; palet, şnorkel ve gözlük, plaj havlusu, plaj şemsiyesi, şezlong, plaj sandalyesi, deniz yatağı, kolluk, can yeleği, simit ve güneş kremi gibi pek çok malzeme bulunuyor. Fakat gözünüz korkmasın! Tüm bu malzemelerin hepsini almanıza gerek yok. Örneğin; çoğu plajda şezlong ve şemsiye bulunuyor. Plaj sandalyesinin ise katlanır olması, arabanızın bagajına rahatça girmesini ve yer kaplamamasını sağlıyor. Eğer gideceğiniz plajda şezlong olduğundan eminseniz, plaj sandalyesi almayabilirsiniz. Siz ve çocuklarınız yüzmeyi iyi derecede biliyorsanız; simit, kolluk, can yeleği ve makarna/sosis gibi yüzmeye yardımcı ekipmanlara da ihtiyacınız olmayacak. Eğer iyi bir yüzücü ve dalıcıysanız; palet, şnorkel ve deniz gözlüğü için araştırma yapmaya başlasanız iyi olur.

palet
Topfins Uzun Sert Palet – Deatylı bilgi için tıklayın!

Çünkü bu üç önemli malzeme, yüzme sporu esnasındaki verimliliğinize katkı sağlayabilir. Ayak numaranıza uygun bir paletle daha hızlı yüzebilir ve daha doğal hareketler yaparak sporun etkisini vücudunuzda hissedebilirsiniz. Kaliteli bir şnorkel ile yüz üstü yüzerken rahatça nefes alabilir ve buğu yapmayan, yüzünüzü saran bir deniz gözlüğüyle su dünyasını keşfe çıkabilirsiniz. Eğer, benim en büyük zevkim kendimi suyun akışına bırakmak, diyenlerdenseniz, deniz yatağı için de bavulunuzda yer açmanız gerekiyor. Küçük çocuğunuz varsa veya eğlenmeyi ve kumu seven yetişkinlerdenseniz, kova-kürek takımını da unutmamanız gerekiyor. Tüm bu malzemelerin en önemlisi, elbette plaj havlusu! Kurulanmak ve yere ya da şezlonga sermek üzere iki plaj havlusuna ihtiyacınız olacak. Eğer iki adet çok derseniz, çift taraflı ve kalın havluları tercih edebilirsiniz. Güneş kremi ise, yaz tatiliniz boyunca sizi güneşin zararlı ışınlarından koruyan en önemli yardımcınız olacak.

Plaj Aksesuarları: Güneş Gözlüğü ve Terlikler

Son olarak, yanınıza almanız gereken bazı plaj aksesuarları var. Bunlar size daha kaliteli bir plaj deneyimi sunan malzemelerdir. Örneğin bir güneş gözlüğü, hem tarzınızı yansıtır hem de gözlerinizi güneşin zararlı ışınlarından korur. Bu sebeple yanınıza almanız gereken en önemli malzemelerden biridir. Bunun dışında, bir şapka da sizi güneşten koruma konusunda oldukça işinizi görecektir. Plaj terliği ve deniz ayakkabısı da, mutlaka yanınıza almanız gereken malzemeleri arasında bulunuyor. Plaj terliği ayağınızı sıcak kumlardan korurken deniz ayakkabısı yosunlu zeminlerde kaymanızı önler. Üstelik kaliteli bir deniz ayakkabısı, sizi bir deniz kestanesiyle karşılaşmak gibi kimi istenmeyen durumlardan da korur.

big_1327106
Nabaiji SSU 550 Terlik – Detaylı bilgi için tıklayın!

Bu listedeki en önemli eşyalardan biri de plaj çantasıdır. Derin ve su geçirmeyen bir plaj çantası; güneş kremi ve bronzlaştırıcı gibi malzemelerinizi, plaj havlunuzu, yedek kıyafetlerinizi ve elbette cüzdanınızı rahatlıkla alır. Eğer kalabalık bir plaja gidecekseniz, içinde gizli bir cüzdan ya da cep kısmı olan plaj çantaları sizin için daha iyi bir tercih olacaktır.

gözlük
Tüm güneş gözlüğü modellerimiz için tıklayın!

Tüm bu malzemeleri edindikten sonra, bavulunuzu kapatabilir ve aylardır beklediğiniz yaz tatilinin ve türlü su sporlarının tadını çıkarabilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller!