Şehir yaşamının stresinden ve gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler için iyi bir spor olan bisiklet sürmek, vücudunuzu çalıştırırken aynı zamanda mental olarak da rahatlamanızı sağlıyor. Hız duygusunun verdiği özgürlük hissiyle saatlerce pedal çevirmek, zihninizi rahatsız eden düşüncelerden uzaklaşmanıza yardımcı oluyor. Birbirinden farklı özelliklere sahip bisiklet modelleriyle siz de kendinize en uygun olanı seçerek bir an önce yolculuğunuza başlayabilirsiniz.

hop

Internet’ten araştırarak bütçenize en uygun bisiklet fiyatlarını görebilir siz de bu serüvene ortak olabilirsiniz. Bisiklet seçimi yaparken kullanacağınız ortamın özelliklerini ve iklim şartlarını incelemek büyük avantaj sağlayacaktır. Bisiklet ile aranızda bağ oluştururken aynı zamanda işinize yarayacak önerilerden faydalanarak ihtiyaçlarınıza yönelik en uygun bisiklete kısa zamanda ulaşabilirsiniz.

Vücudunuza En Uygun Bisikleti Seçin

Neredeyse her gün kullanacağınız şehir bisikletini seçerken kişisel aracınızın maksimum verim alabileceğiniz rahatlıkta olmasına dikkat etmelisiniz. Basıncı dengeleyen, gerektiğinde süspansiyon sağlayan ve anatomik yapınıza uygun bir bisikletin sürüş keyfi diğerlerinden farklı olacaktır. Boyunuz ve kilonuza uygun ayarlamaları ve gerekli ekipmanları temin ederek ideal bisikleti elde edebilirsiniz. Fakat en önemlisi kadro yani bisikletin iskelesinin size uygun olup olmadığıdır. Aksi taktirde sürekli rahatsızlık hissi duyarak bisiklet üzerinde dengenizi sağlayamaz ve kazalara neden olabilirsiniz. Bu nedenle kadro yüksekliğinin uygunluğunu deneyerek kontrol edin.

Bisiklet almadan önce mutlaka test edin ve imkanınız varsa bir süre kullanarak ihtiyaçlarınıza yanıt verip vermediğini gözlemleyin.Yol üzerindeki çukurlar ve tümsekler zamanla sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilecek sorunlara yol açacağından bisiklet almadan önce farklı marka bisikletlere de göz atmanız yararınıza olacaktır. Bisikletinizin çelik değil, en azından alüminyum, hafif bir malzemeden yapılmış olması aracı kumanda ederken işinizi kolaylaştırır. Vücudunuzu zorlayan ağır bisikletler, dengenizi ve hakimiyetinizi kaybetmenize neden olabilir.

Şehir içinde karşınıza çıkabilecek handikaplar ve yüksek rampalar zorlayıcı olabileceğinden sizi daha az etkileyecek yapıda bir bisiklet tercih ederek gün boyu enerjini koruyabilirsiniz. Bisikletinizin vites ve fren özelliklerinin isteklerinizi karşıladığından emin olun. Bisiklet kişiye özel olmalıdır. Beğenmediğiniz özelliklerinin değiştirip olup olmadığını sorgulayın ve alacağınız yeni ekipmanların bisikletinizle uyumluluğunu araştırın.

Zengin Aksesuar Avantajlarından Faydalanın

Şehir bisikleti, yapısı ve aksesuarları itibariyle birçok Avrupa ülkesinde sıklıkla tercih edilen güvenilir bir ulaşım aracıdır. Far, çamurluk ve portbagaj gibi şehir içinde ihtiyaçlarınızı karşılamaya yönelik bisiklet aksesuarları edinerek yolculuklarınızı konforlu hale getirebilirsiniz. Bisikletin en önemli parçalarından biri seledir.  Selenin hassas olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Eğer rahatsızlık hissederseniz alternatif seçeneklerin neler olduğuna mutlaka göz atın.

ce

Vites takımı ve lastiklerin bisikleti kullanacağınız şehrin iklim ve coğrafi koşullarına uygun olup olmadığını araştırın. Ya da varsa önerilen seçeneklerin beklentilerinizi karşıladığından emin olun. İleride değiştirmek istediğinizde maliyetinin bütçenizde yaratacağı etkilerini araştırmak da faydalı olacaktır. Ve en önemlisi mutlaka kask, eldiven gibi güvenlik ekipmanlarından edinin. Bunun için geniş bir bütçe ayırın ve asla masraftan kaçmayın. Emniyetiniz için gereken tedbirleri alarak olası risklerin önüne geçebilirsiniz.

Bazı ekipmanlar her bisiklet için uygun olmayabilir ya da istediğiniz ekipman bir başka bisiklette kullanım için tasarlanmış olabilir. Aksesuarlar bisikletinizin konforunu arttırmanıza yardımcı olacaktır. Bisikletinize uygun bir çamurluk edinerek ofis kıyafetlerinizi olası kirli su birikintilerinin oluşturduğu lekelerden koruyabilirsiniz. Sepet ve portbagaj gibi yardımcı taşıma araçları edinerek alışveriş torbalarınızı, çantanızı ve en önemlisi ilk yardım araçlarınızı bisikletinize yerleştirebilirsiniz. Gece diğer araçlar tarafından fark edilmenizi sağlayacak fosforlu stickerlar, kol bandajları ve jant süslerinden edinerek de olası trafik kazalarının önüne geçebilirsiniz.

Sporla Kalın!