Doğa sporlarının en önemli ekipmanlarından biri olan uyku tulumu, vücut ısınızı koruyarak güvenli bir deneyim yaşamınızı ve enerjik bir şekilde keyifli bir kamp sabahına uyanmanızı sağlıyor. Ağırlık ve koruma derecelerinin dikkatle seçilmesi, en sert koşullarda bile  faaliyetlerinize hız kesmeden devam edebilmenizi garanti altına alıyor. Kamp için seçeceğiniz uyku tulumunun; ağırlığı, kumaşı, ne tür malzemeden üretildiği, kullanım alanları, koruma imkanları ve daha birçok detay, aktivite performansınızı etkiliyor.  Unutmayın, zorlu tırmanışlarda fazladan aldığınız her ağırlık yürüdükçe dayanılmaz bir ağrı hissine neden olabiliyor. Bu nedenle kendiniz için en iyi seçimi yapmalısınız.  Siz de basit ve etkili yöntemlerden faydalanarak iyi bir uyku tulumu seçimi yapabilir, en sert ve amansız iklim koşullarına dahi meydan okuyabilirsiniz.

Gideceğiniz Bölgenin İklimi Dikkate Alın

Uyku tulumunuzu seçerken gideceğiniz bölgenin iklim şartlarını araştırmanız faydalı olacaktır. Böylece genel bir çıkarım yapabilir ve daha sonra da kullanmak üzere kendinize en uygun uyku tulumunu seçebilirsiniz. Bunun içinde, uyku tulumunuzun etiketinde yer alan “extreme” ve “comfort” değerlerinden faydalanabilirsiniz. Peki bu ifadeler ne anlama geliyor?

Extreme değeri, standart özelliklerde bir kadının 6 saatlik uyku süresi boyunca hipotermi(vücut sıcaklığının kritik seviyeye düşmesi) riski olmadan uyuyabileceği ısıyı ifade ediyor. Comfort (konfor) derecesi ise standart özelliklere sahip bir kadının rahat bir biçimde uyuyabileceği maksimum ısı değerini gösteriyor. Kısaca bu durum, konfor derecesi -10 olan bir tulum ile -10 dereceye kadar rahat bir uyku çekebileceğiniz anlamına geliyor. Bu değerleri tulumu kullancağınız bölgenin iklim şartlarıyla kıyaslayarak kendinize en uygun uyku tulumuna sahip olabilirsiniz.

Isı Kaybı Yaşamamak İçin Giymediğiniz Kıyafetlerinizden Faydalanın

Uyku tulumunuza ne tür kıyafetlerle girdiğiniz de ısı seviyesini etkiliyor. Yüksek irtifanın hakim olduğu ıssız ve dondurucu bölgelerde ısınmakta zorluk çektiğinizi hissederseniz tulumunuzun boş kalan kısımlarına yanınızda getirdiğiniz kıyafetlerinizi yerleştirerek ısının dağılmasını önleyebilirsiniz. Tulumunuzu fiziksel özelliklerinize göre seçmek de daha az enerjiyle daha iyi ısınmanızı kolaylaştırıyor.

Aynı zamanda uyumadan önce aldığınız besin türleri ve sıvılarda vücut ısınızı etkileyeceğinden, sıcak bir şeyler içtikten sonra uyku tulumuna girmek ısı seviyesini korumanıza yardımcı oluyor. Yeterli ölçüde havalandırılmış bir uyku tulumu daha iyi bir gece geçirmenizi sağlıyor. Aynı zamanda uyku tulumunuzu boyunuza göre seçersiniz içeride kalan boşlukları çeşitli izolasyon malzemeleriyle doldurarak hava akışını daha kolay bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

Kaliteli Kumaştan Üretilmiş Bir Uyku Tulumu Seçin

Uyku tulumunuzun fiyatını ve kalitesini esas olarak belirleyen en önemli ve merak edilen etkenlerden biri de içindeki dolgu malzemesi. Uyku tulumlarında, kaz tüyü ve sentetik dolgulu olmak üzere iki seçenek bulunuyor.  Kaz tüyü dolgu, sentetik dolguya göre daha hafif yapısıyla uzun yürüyüşlerde ve kampçılık faaliyetlerinde çok önemli bir avantaja dönüşüyor. Bunun yanı sıra kaz tüyü tulumlar, sentetik tulumlara göre daha az yer kaplıyor. Uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz bir uyku tulumuna sahip olmak istiyorsanız, seçeceğiniz kumaşın kalitesine dikkat etmelisiniz. Sürtünme, takılma ve her an karşınıza çıkabilecek zorluklara güçlendirilmiş bir kumaş tercih ederek kullanım süresini olabildiğince arttırabilirsiniz.

Özellikle kalitesiz kaz tüyü tulumlarla gerçekleştireceğiniz aktivitelerde üzerinize yapışan tüyler nedeniyle sabah bembeyaz kanatlara sahip olarak uyanabilirsiniz. Daha da önemlisi bu durum, uyku tulumunuzun dolgu miktarının önemli bir şekilde düşmesine neden olabilir. Yeni kanatlarınız uçuşarak, alerjik reaksiyonlara da neden olabileceğinden kaliteli kumaştan üretilmiş bir uyku tulumu seçmelisiniz. Hangi tür uyku tulumu kullanıyor olursanız olun etkinlik bittikten sonra uyku tulumunu havalandırarak asılı bir şekilde muhafaza etmek koruyucu özelliklerinden uzun yıllar faydalanmanızı sağlıyor. Böylelikle uyku tulumunuzu bir sonraki aktiviteye kadar koruyabilir yeni maceralara hazır halde bekleyebilirsiniz.