Karar aşaması zor olsa da ilk adımı attığınızda; dağlara, bayırlara değil özünüze doğru bir yolculuğa çıktığınızı hissettiren doğa yürüyüşü, bağımlılık yaratarak yaşamınızın bir parçası haline geliyor.  İhtiyacınız olan her şeyi bir sırt çantasına sığdırarak siz de yolculuğunuza başlayabilir, yeni rotalarda keşfe çıkabilirsiniz. Yürüyüşlerinizde ekipmanlarınızı taşımanızı kolaylaştırarak adımlarınıza uyum sağlayacak bir sırt çantası seçerek bu zorlu süreçte uzun mesafeler katedebilirsiniz.

Kaplumbağa Gibi Sert ve Dayanıklı

Her şeyden önce tıpkı bir kaplumbağa gibi evinizi sırtınızda taşımanızı sağlayacak olan sırt çantanız, doğa yürüyüşüne uygun, güçlü, dayanıklı ve rahat olmalıdır. Yükü ağırlık merkezinden alarak vücudunuzdaki daha güçlü kaslara ileten destekli sırt çantaları, ağırlığın vücudunuza dengeli olarak dağılmasını sağlayarak enerjinizi korumanıza yardımcı olur.

Beden ölçülerinize uygun, sağlam bir kamp ve yürüyüş çantası yolculuğunuzun daha sorunsuz geçmesini garanti altına alır. Yüksekliği ayarlanabilir sırt sistemine sahip çantalar, kaslarınızın zedelenmesini önleyerek uzun yürüyüşlerde daha dinç kalmanıza yardımcı olur. Vücut tipinizi iyi bir şekilde analiz ederek siz de bedeninize en uygun sırt çantasını bulabilirsiniz. Boy, kilo, cinsiyet gibi etkenlerin doğrudan rol oynadığı bu seçimde, alacağınız ürünü önceden test ederek karşılaşılabilecek olası problemlerin önüne geçebilirsiniz.

Çanta seçerken bilinmesi gereken ilk şeylerden biri kadın ve erkeklerin farklı anatomik özelliklere sahip olduğudur. Kadınların omuz genişliği, erkeklere oranla daha dar olduğundan, kadınlar için üretilen çantalar erkek kullanıcılara uymayabilir. Ya da tam tersi, omuzları dar bir erkek, kadınlar için üretilen çantalardan daha fazla verim alabilir. Bu nedenle önemli olan ve gözardı edilmemesi gereken ilk nokta, vücut tipini iyi tanımaktır.

Sırt çantanızı seçerken omuz ve bel kolonlarının vücudunuza uygun şekilde oturup oturmadığını anlamak için çantanızın içerisine kum torbası ve dambıl gibi ağırlıklar yerleştirerek denemeniz daha doğru bir sonuç verecektir. Bununla beraber, diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise çantanızın omuz askılarının boynunuza olan mesafesidir. Boyna çok yakın ya da çok uzak hizada omuz askıları, iyi bir seçim olmayabilir. Bunun yerine, boyun ve omzunuza orta uzaklıkta olacak şekilde bir model tercih edilmelidir. Bel kolon kayışı, leğen kemiğinin iki yanında bulunan “iliak” olarak adlandırılan çıkıntılara oturmalıdır. Bu sayede çantanın içerisindeki yük, eşit bir şekilde dağılarak belinizde oluşan baskı hissini ortadan kaldıracaktır.

En Zorlu İklim Koşullarında Karşı Dirençli

Çantanızın patlamaması ve dağılmaması için dikiş ve fermuarlarının uygun testlerden geçerek sağlamlığının kontrol edilmiş olması gerekmektedir. Bunun için çantanızı zorlu testlere tabii tutan Quechua gibi güvenilir markaları tercih ederek kamp ve doğa yürüyüşlerini daha konforlu hale getirebilirsiniz.

Sırt çantanızı seçerken ne gibi ek avantajları olduğuna dikkat ederek ekipmanlarınız için daha fazla alan ve kullanım kolaylığından faydalanabilirsiniz. Örneğin, yan ek cepler, elinizin altında bulunmasını istediğiniz eşyalarınızı yerleştirmenizde kolaylık sağlayacağı gibi su geçirmez bir çanta kılıfıyla hayati ekipmanlarınızı sert hava koşullarından koruyabilirsiniz.

Zorlu koşullar için özel olarak geliştirilen Air Cooling teknolojisine sahip sırt çantaları, hava alabilen file sırt bölgesi sayesinde terletmez ve yıpranmalara karşı dayanıklılık sağlar. Sürdürülebilirliğe önem veren Quechua marka çantalar, aynı zamanda sağladıkları geniş iç hacim, UV koruma ve kadınlara göre özel olarak üretilen vücut yapısına uygun askı sistemleriyle doğa yürüyüşlerini daha da konforlu hale getirmektedir.

Çantanızın rengi de en az diğer özellikleri kadar önemlidir. Canlı ve doğada kolayca fark edilebilen renklerde üretilen çantalar, olası tehlike durumlarında görünürlüğünüzü arttırarak hayatta kalma şansınızı yükseltir.

Bedeninize uygun olmayan bir sırt çantası ciddi problemlere yol açabileceği gibi anatomik yapınızda bozulmalara da neden olabilir. Bu nedenle omuz, bel ve sırt ölçünüze uygun bir çanta seçerek daha konforlu ve güvenli bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.