Sporun her dalı, sağlıklı bir yaşam için iyidir. Ama özellikle açık havada yapılan bisiklet, trekking, yürüyüş ve dağcılık gibi sporlar vücuda daha fazla oksijen girmesini sağladığından daha da iyidir. Önceleri adı dağcılık ile birlikte anılan, ancak yüksek adrenalin tutkunları sayesinde son yıllarda tamamen bağımsız bir spor dalı olmayı hak eden “kaya tırmanışı”, hobi olarak değil de profesyonel olarak yapılması tercih edilen bir spor dalıdır.

1

Yazın veya kışın yapılabilen ve en ufak bir hatanın bile tehlikeli sonuçlar doğurabileceği kaya tırmanışında, tırmanış malzemeleri ile birlikte mutlaka önceden profesyonel bir eğitim alınması gerekir.

Dağcılık Sporu

Dağcılık sporu aslında 18.yy dan itibaren İngiliz ve Fransız zenginlerin boş zamanlarını değerlendirmek amacıyla çıktıkları uzun yürüyüşlerden doğmuş bir spor dalıdır. Cenevre’de 1931 yılında Uluslararası Dağcılar Birliği’nin  (UIAA) kurulması ile resmi bir spor dalı haline gelen bu sporda dağ ayakkabısı, terletmeyen veya üşütmeyen özel giysiler ve dağcı sırt çantası gibi özel dağcılık malzemeleri kullanılması gerekir. Özellikle dağcı çantası içine gerekli olan herşeyi alacak büyüklükte ancak ağır olmamalıdır. Genellikle gruplar halinde yapılmasının çok daha güvenli olduğu bu spor dalında uzun süreli yürüyüşler yapıldığından kampçılık da önem kazanır. 

Kaya Tırmanışının Faydaları

Eğer dağcılık veya trekking gibi sporlardan hoşlanıyorsanız kaya tırmanışı tam size göre bir spor dalı olabilir. Adrenalin ve heyecanın doruk noktalarda yaşandığı bir spor dalı olan kaya tırmanışı, vücuda esneklik ve denge kazandırırken aynı zamanda beynin stratejik karar verme bölgesini de güçlendirir.

kaya-tirmanisi

Özellikle bacak ve kol kaslarının çok yoğun olarak çalıştığı bu spor dalında vücudu yukarı doğru çekerken karın kasları da aktif olarak çalışır. Kaya tırmanışı yaparken en dikkat edilmesi gereken nokta ise, doğaya karşı çıkarak değil doğa ile uyum içinde hareket etme gerekliliğidir; çünkü belki de yüzyıllar önce oluşmuş kayalar, ancak size geçit verirse tırmanış zirvede sonuçlanabilir. 

Kaya Tırmanışı Teknikleri

kaya-tirmanis-teknikleri

Kaya tırmanışında yeni başlayanlar için; sportif tırmanış idealdir. Doğada kaya üzerinde veya yapay bir duvar üzerinde yapılabilen bu tırmanış yine kendi içinde bouldering, top-rope, free-solo, serbest stil  ve yapay duvar tırmanışı olarak beş gruba ayrılır.  Yapay duvar tırmanışı, yarışmalarda kullanılan bir tırmanış stilidir. Kaya tırmanış ayakkabısı, ellerin kaymaması için magnezyum tozu ve toz torbası ile birlikte yapılan tırmanış bouldering, ip yardımı ile birlikte yapılan tırmanış top-rope (üstten emniyetli ip ile), ipin sadece güvenlik amacıyla kullanıldığı tırmanış serbest stil ve emniyetsiz olarak sadece profesyonellerin yapabildiği tırmanış free solo, diğer kaya tırmanış teknikleri arasındadır. 

Kaya Tırmanışı Eğitimi

Bu spora başlamadan önce, profesyonel bir eğitmenden mutlaka salonda eğitim almak gerekir. Eğitim teorik ve uygulamalı dersler olarak verilir. Teorik derslerde öncelikle tırmanış malzemeleri ve nasıl kullanılması gerektiği anlatılır. Uygulamalı derslerde ise profesyonel eğitmenle birlikte önce salonda sonra doğada tırmanış başlar. Kaya tırmanışı asla yalnız yapılmaması gereken bir spor dalıdır. Ayrıca detaylı bilgiye sahip olmadan belirli bir kaya üzerinde tırmanış gerçekleştirilmemelidir. 

Tırmanış Malzemeleri

kaya-tirmanis-ekipmanlari.jpg

Kaya tırmanışında güvenlik için mutlaka güvenlik ipi, dizlik ve dirseklik, kask ve iyi tabanlı bir tırmanış ayakkabısı kullanılmalıdır. Bunun dışında tırmanış stillerine bağlı olarak ip, sikke, kanca ve takoz kullanılabilir. Decathlon adresini tıkladığınızda dağcılık ve kamp malzemeleri ile birlikte tırmanış malzemelerine de ulaşabilir, detaylı inceleme yapabilirsiniz.