Trafik stresi, park yeri bulma zorluğu, yol masrafları gibi sorunlar modern şehir hayatında karşılaştığımız sıkıntıların başında gelir. İş hayatının yoğun temposu yüzünden spora da vakit ayıramayan bünye, zamanla kilo ve sağlık problemleri ile yüzleşmeye başlar. Bunları yaşamamanın çok basit bir yolu var: Bisiklet satın almak! Üstelik böyle bir kararla cebinize ve sağlığınıza faydanız dokunduğu gibi doğaya da iyilik yapmış olursunuz. İşte hemen arabadan inip bisiklet kullanmaya başlamanız için 6 neden:)

1- Paranız Cebinizde Kalır

park

 

Bisiklet satın almakla, arabanın çıkaracağı pek çok masrafı da hayatınızdan çıkarmış olursunuz. Öncelikle bisiklet fiyatları oldukça uygundur. Her ortama ve her ihtiyaca yönelik olarak çeşitli bisiklet modelleri piyasada mevcuttur. Ortalama kapasitede ve ulaşım ihtiyaçlarınızı karşılayacak bisikletler arabalarla kıyaslandığında oldukça büyük tasarruf sağlar. Ayrıca arabaya gidecek, vergi, kasko, benzin, muayene gibi masraflarınız da ortadan kalkar. Ehliyet alma gibi bir zorunluluğunuz da olmadığından, kurs masrafları da cebinizde kalır.

2- Trafiğe Yakalanmazsınız

city

 

Trafik sorununa en basit çözüm, doğal bir ulaşım yolu olan bisiklet ile yolculuğu tercih etmektir. Özellikle İstanbul’da yaşayanların çok iyi bildiği trafik sorununu, bisiklet kullanarak aşabilirsiniz. Ayrıca bir bisikletin, otomobilin ihtiyaç duyduğu park alanının 10’da 1’ine ihtiyaç duyduğu düşünülürse yer sorunununuz da ortadan kalkmış olur. Böylece istediğiniz yere özgürce gidebilir ve taşıtınızı bırakabilirsiniz.

3- Sıfır Salınım ile Doğayı Korursunuz

 

Kentlerdeki hava kirliliğinin %70 kadarı motorlu taşıt kullanımından kaynaklanır. Motorlu taşıtlardan çıkan gazlar, atmosfere salınan karbondioksitin %30’unu, karbonmonoksit gazının ise %80’ini oluşturur. Bu taşıtlar ayrıca yarattıkları gürültü ile çevreyi rahatsız etmektedir. Gelişmiş ülkelerde yaygınlaşan bisiklet kullanımı ile çevre ve insan sağlığı korunur. Siz de ulaşım aracı olarak otomobil ve toplu taşımadan vazgeçerek doğayı korumaya oldukça büyük katkıda bulunabilirsiniz.

4- Özgür Olursunuz

free

 

Bir otomobil ile gidebileceğiniz ve keşfedebileceğiniz yerler sınırlı iken, bisiklet kullanarak bu sınırları kaldırırsınız. İstediğiniz zaman bisiklete atlayarak doğa ile baş başa kalabilir, daha fazla oksijen alarak stres atabilirsiniz. Özellikle yaz ve bahar aylarında bisiklet kullanmak ve yeşilliklerin arasında doğayı keşfetmek oldukça keyiflidir. Bisiklet kullanarak her gün yepyeni huzurlu mekanlar keşfedebilir, diğer bisiklet sürücüleri ile yol boyunca sosyalleşebilirsiniz. Böylece yeni insanlar görür ve bisiklet anılarınızı paylaşacak insanlarla tanışırsınız.

5- Sağlığınıza Faydalıdır

 

Bisiklet kullanmanın insan sağlığı üzerindeki faydaları oldukça fazladır. Ulaşımı ve sporu tek yerde birleştiren bisiklet kullanımı ile sırt, basen, karın, kol ve bacak kaslarınız çalışır. Düzenli olarak bisiklete binme alışkanlığı edindiğinizde özellikle bacak kaslarınız zamanla güçlenir. Gittiğiniz mesafe boyunca kaslarınız geliştiğinden yaktığınız kalori miktarı da artar. Böylece daha zinde ve fit bir vücuda sahip olursunuz. Bisiklete binerken kendinizle baş başa kalacağınız için hem zihinsel hem de bedensel olarak rahatlar, üzerinizdeki olumsuz enerjiyi atarsınız.

Yapılan araştırmalara göre bisiklet kullanıcıları, otomobil kullanıcılarına göre çok daha sağlıklı ve mutlu olur. Hatta bu durum iş hayatlarındaki başarılarını ve üretkenliklerini bile etkiler. Bunun en önemli sebebi, bisiklet kullanımı ile kan basıncının artması ve beyne daha çok oksijen gitmesidir.

Bisiklet kullanımı ile vücudunuzu forma soktuğunuz gibi önce obezite olmak üzere pek çok hastalığın da oluşmasını engellemiş olursunuz. Bisiklete binmek “kardiyovasküler” bir aktivite olduğu için, kalp, damar, sindirim ve solunum sistemi daha sağlıklı hale gelir. Kolesterol, şeker hastalığı ve nefes alma sorunları düzelir. Kan basıncının düzenlenmesi ile tansiyon normal seviyeye gelir. Vücut direnci yükselir. Stresinizin azalması ile çok daha mutlu hissedersiniz böylece uyku sorunlarınız da iyileşir.

Her yaştan insanın yapabileceği bir egzersiz olan bisiklet kullanımı hakkında dikkat edilmesi gereken nokta, ileriki yaşlarda iseniz veya sağlık sorunları yaşıyorsanız bu sporu yapmadan önce doktorunuza danışmak olacaktır.

6- Bakımı Kolaydır

bakım

 

Bisiklet bakımı, araba bakımı kadar karmaşık değildir. Bisikletiniz bir sorun yaşadığında bu bakımı kolaylıkla kendiniz yapabilirsiniz. Hatta bunu bir hobi haline getirebilir, bisikletinizi çeşitli bisiklet malzemeleri ile zevkinize göre modifiye edebilirsiniz. Bisiklet bakımı ile uğraşmak istemiyorsanız, her köşe başında bulunan bisikletçilerden yardım alabilirsiniz. Otomobil bakımı gibi uzun sürmeyen ve masraflı olmayan bisiklet bakımı, hem uzun süre taşıtsız kalmanızı engeller hem de cebinizi rahatlatır.

Bisikleti arabalara tercih ettiren sebepler saymakla bitmese de, trafikte bisiklet kullanımı konusunda oldukça dikkatli olmak gerekir. Zira ulaşım aracı olarak bisikleti kullanmaktan kaçınmamızın sebeplerinden biri de yolda kaza geçirme korkusudur. Fakat yapılan araştırmalar gösteriyor ki, yollarda bisikletlerin yaygınlaşması ile o yol bisikletçiler için çok daha güvenli hâle gelmektedir.

Öncelikle bisiklet kullanırken göze çarpan, görünür kıyafetler giymeniz şarttır. Sabahları canlı renkleri tercih ederken, geceleri ışığı yansıtan kumaşlarla yapılmış açık renk tişört veya ayakkabılar kullanabilirsiniz. Ayrıca bisikletinizin önünde ve arkasında ışık ve reflektörler bulundurarak trafikteki görünürlüğünüzü arttırırsınız. Bunlara dikkat edildiği gibi, trafik işaretlerine ve ışıklarına da mutlaka uymalısınız.

Bir diğer husus, doğru ekipmanların kullanılmasıdır. Bisiklet kullanırken en önemli güvenlik ekipmanı kasktır. Yeni bisiklet sürmeye başlayan herkes, ilk olarak kask daha sonra dizlik, dirseklik gibi diğer güvenlik ekipmanlarını satın almalıdır. Kullanım amacınıza ve kesenize uygun bisikleti belirlemek, bisiklet fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak ve bisiklet ekipmanları satın almak için Decathlon’a göz atabilirsiniz.