Eşyalarınızı bir çanta ile elinizde taşımaktansa sırtınızda taşımak her zaman çok daha az yorucudur. Bu konforu sağlayan çantalara sırt çantası diyoruz. Sırt çantası, rahatlığı ve sporu yansıtan bir eşyadır. Doğa sporlarında sırt çantası kullanarak yorulmadan rahat ve eğlenceli bir zaman geçirebilirsiniz.

sirt-cantasi-gozlem.jpg

Sırt Çantası Modelleri

Bu çantalar omuzlara ve sırta eşit yük binmesini sağlayan ergonomik bir tasarıma sahiptir. Sırt çantası sayesinde ellerinizi serbestçe kullanabilirsiniz. Dilediğiniz aktiviteyi kolaylıkla yapabilirsiniz. Özellikle spor yaparken sırt çantası vazgeçilmez bir eşya niteliğini taşır. Trekking,yürüyüş, hiking ve tırmanış gibi doğa sporlarını yaparken sırt çantası size çok yardımcı olacaktır. Çünkü bu tür aktivitelerde doğayla iç içe olacağınız ve uzun bir zaman geçirebileceğiniz için yanınızda götürmeniz gereken birçok eşya olacaktır. Bunlar arasında su matarası, yiyecekler, yedek giysiler, yağmurluk, ilaçlar, uyku tulumu vs. Elbette yapacağınız doğa sporu türüne göre ihtiyacınız olan eşyalar ve haliyle kullanacağınız çantanın özellikleri de değişkenlik gösterecektir.

sirt-cantasi-model.jpg

Kısa süreli sportif aktivitelerde zaruri küçük eşyalarınızı taşımanız için klasik sırt çantası, trekking yaparken kullanabileceğiniz veya seyahatler için tercih edebileceğiniz büyük ebatlı, bir çok göze sahip trekking çantaları, çift fonksiyonlu kullanabileceğiniz tekerlekli, çekçekli çantalar ve koşu yaparken oluşan sarsıntıya engel olacak şekilde göğsü saran koşu çantaları farklı sırt çantası modelleri arasında bulunur. Üstelik bu çantalar birçok aksesuarla beraber kullanılabilir. Yağmurlu günlerde eşyalarınızın ıslanmaması için su geçirmez kılıflar ve  kamp alanlarında çanta içindeki eşyaların çalınmaması için çanta kilitleri sıklıkla tercih edilir. Decathlon üzerinden çeşitli sırt çantası modellerine ve aksesuarlarına kolayca ulaşılabilirsiniz.

Kadın ve Erkeklere Özel Sırt Çantaları

 

Sırt çantaları kadın ve erkek sırt çantaları olmak üzere cinse özel olarak da dizayn edilebilirler. Kadın ve erkeğin anatomik yapısı sebebiyle her cinsin kendi fiziğine uygun sırt çantasını tercih etmesi ergonomik açıdan önemlidir. Kadın sırt çantası özellikle tasarım açısından farklılık gösterir. Genellikle kadınların tercih ettiği pembe, mor, kırmızı gibi spesifik renkler kullanılır. Yanı sıra şekil itibariyle daha ince görünümlüdür. Ayrıca birçok klasik kadın sırt çantasında kadınların yanında taşımak isteyebilecekleri makyaj ve bakım ürünler için bölmeler yer alır. Erkek sırt çantaları ise renk açısından daha maskülen tonlar tercih edilirken tasarımda daha keskin çizgiler kullanılır. Her iki cins için de sırt çantası doğa sporlarında elzem nitelikte bir eşyadır.

Sırt çantası fiyatları markasına, malzeme kalitesine, tasarımına ve ebatlarına göre farklılık gösterir. Trekking çantaları gibi büyük ebatlı ve çok fonksiyonlu çantalar, klasik sırt çantasına göre daha pahalıdır. Çok fonksiyonlu, uzun yıllar dayanabilen, üst düzey kalitede ve genellikle profesyonel sporcuların veya spor tutkunlarının tercih ettiği çantaların fiyatları ortalamanın üzerindedir. Fakat tüm çanta modellerinde her ailenin bütçesine uygun sırt çantaları bulmak mümkündür. İşinizi gerçek anlamda görebilecek bir çanta için servet harcamanıza gerek yoktur.

Sırt Çantası Seçimi

sirt-cantasi-kolay-kullanim.jpg

Sırt çantası seçerken göz önünde bulundurmanız gereken tek unsur fiyat değildir. En az fiyatı kadar çantanın kalitesi de sırt çantası seçiminde çok önemlidir. Kaliteli bir çanta sizi yarı yolda bırakmayacak ve doğa sporunuzu keyifle sürdürmenizi sağlayacaktır. Kaliteli bir çanta vücut ergonomisine uygun olup spor dönüşü boyun ve sırt ağrısı yaşamanıza engel olur. Kalitesiz bir çanta belli bir ağırlıktan sonra yırtılabilir veya eşyaların tüm ağırlığını sırtınızda hissetmenize neden olabilir. Böyle bir durumda çanta size faydadan çok zarar getirecektir. Yapacağınız doğa sporunun niteliğine uygun alacağınız kaliteli bir sırt çantası ile konforlu ve keyifli bir vakit geçirebilirsiniz.

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.