Doğada yön bulma… Doğa severler doğa ile iç içe yaşamanın kıymetini çok iyi bilirler. Her fırsat bulduklarında tüm kamp malzemelerini yanlarına alıp bir an önce kamplarını kurmak isterler. Kampçılık aktivitesi, doğa ile iç içe yaşamayı sağlarken aynı zamanda doğadan nasıl faydalanabileceğinizi sizlere öğreten zorlu fakat eğlenceli bir spordur. Bu aktivite ile uğraşan pek çok kişi, günlerini kamp sandalyelerinde oturarak geçirmek yerine; doğayı keşfetmek, doğada yön bulma, bulundukları yerin güzelliklerini fark edebilmek ve bu güzellikleri kaydedilmek adına ormanda yürüyüş yapmak isterler. Ancak orman gezintilerinde dikkatli olmayıp kendinizi ağaçların yeşilliğine, kuşların cıvıltısına kaptırdığınızda kamp alanından çok fazla uzaklaşabilir, hatta kaybolabilirsiniz. Böyle bir durumda telaş yapmadan öncelikle kamp çadırınızı kurduğunuz yerin yönünü ve yürüyüşe başlarken gittiğiniz yönü hatırlamaya çalışın. Eğer yanınıza pusulanızı almadıysanız veya pusulanızı kaybettiyseniz evrenin velinimetleri olan güneş, yıldızlar ve ay gibi doğa mucizeleri size yönünüzü göstermek için hazır bekliyor olacaktır. Gelin hep beraber doğada yön bulma konusuna bir göz atalım.

Güneşi Takip Edin

Eğer açık havada ve gündüz vakitlerinde yürüyüşe çıktıysanız çok şanslısınız. Bildiğiniz gibi güneş her zaman doğudan doğar. Buna göre sağ kolunuz doğuyu ve sol kolunu batıyı gösterecek şekilde durduğunuzda yüzünüzün baktığı taraf kuzeyi, sırtınızın dönük olduğu taraf ise güneyi gösterecektir.

Karınca Yuvalarını İzleyin

Bulunduğunuz yerde doğa ile iç içe yaşayan yalnızca sizler değilsiniz ve diğer canlıların sizler için bıraktıkları küçük ipuçlarını fark edebilmeniz gerekir. Sizler için ipucu bırakan karıncalar yuvalarının kapısını güneye doğru yaparlar.

Yosunların Oluşumlarını Gözlemleyin

Doğada gördüğünüzde hayran olunabilecek görüntüler oluşturan yosunlar, genellikle taşların ve ağaçların kuzey yüzlerinde oluşurlar, bu yüzden yosunlar sizlere kuzeyi gösteren yardımcılarınızdır. Burada aklınızdan çıkarmamanız gereken en önemli durum ise göl kenarları gibi çok nemli olan yerlerde yosunların nemli bölgelerde oluştuğudur. Bu nedenle her zaman kuzeyi göstermezler. Böyle bölgelerde ağaçların açık alanda ve üst yüzeylerinde oluşan yosunlara bakmanız sizi daha doğru yönlendirecektir.

Gölgenin Gücünü Keşfedin

Doğada yön bulma konusunda bu yöntem her ne kadar daha fazla zaman gerektirse de dünyanın neresinde olursanız olun her zaman doğruyu gösteren yöntem olduğu için bilmenizde fayda var. Bulunduğunuz bölgeden bir uzun sopa bulun. Bu boyu 1 metreye yakın olan herhangi bir ağaç dalı da olabilir.

Sopayı yere dik duracak şekilde sabitleyin. Sabitlerken taşlardan da yardım alabilirsiniz. Güneş sayesinde sopanızın oluşan ilk gölgesinin ucunu taş veya yaprak ile kaybolmayacak şekilde işaretleyin. Aradan yaklaşık yarım saat geçtikten sonra oluşan ikinci gölgenin de ucunu işaretleyin. Son olarak iki ucu birleştirecek bir doğru çizin. İlk noktayı solunuza, ikinci noktayı ise sağınıza alınca yüzünüzün baktığı yön kuzeyi gösterir.

Ağaçların Üstlerine Bakın

Doğada yön bulma konusunda ağaçlar çok önemli rol oynar. Ormanlık alanda en çok gözlem imkanı sağlayan ağaçlardır. Ağaçlarda bilmeniz gereken çok fazla ipucu saklıdır. Genellikle ağaçların kuzeye uzanan çok az dalı bulunur. Bunu gözlemlemek için yerden yukarı bakmanız yeterlidir. Bir başka ipucu ise ağaçların genel olarak kuzeye bakan yüzeyleri güneye bakan yüzeylerine göre çok daha fazla nemlidir.

Kutup Yıldızı ve Takım Yıldızlarını Öğrenin

Geceleri gökyüzünün açık olduğu zamanlarda kutup yıldızı diğer yıldızlardan en parlak haliyle dikkatleri çekmeyi başarır. Kutup yıldızını fark edebilmek için kepçeyi andıran büyük ayı takım yıldızlarını ve küçük ayı yıldızlarını bulmanız gerekir. Doğada yön bulma konusunda takım yıldızlarını öğrenmek oldukça önemlidir.

Ay ile Gecenin İzini Sürün

Gündüzün güneşi varsa gecenin de size doğada yön bulma konusunda yardımcı olabilecek ayı var. Ay, eğer güneş batmadan önce görünüyorsa ışıklı taraf batı yönünü, gece yarısından sonra görünüyor ise ışıklı tarafı doğu yönünü gösterecektir. Ayın hilal şekline sahip olduğu zamanlarda ise, hilalin iki ucundan hayali bir doğru çekin. Doğruyu çektiğinizde küçük ‘b’  harfini andırıyorsa hilalin uçları doğuyu, küçük ‘d’ harfini andırıyorsa hilalin uçları batı yönünü gösteriyordur.

Gördüğünüz gibi doğayı doğru inceleyebildiğiniz zaman sizi asla yalnız bırakmaz. Her zaman yanınızda olan sadık bir yardımcı, bir dost olur.

Kampçılıkla alakalı yazılarımız da ilginizi çekerse hemen buraya tıklayın!

Sağlıkla ve sporla kalın!