Günlük hayatın bize dayattığı koşuşturmaca, ofis ortamı, ev ortamı, yetiştirilmesi gereken işler derken açık alanlarda geçireceğimiz zaman minimuma indi. Spor yapmak için ilk akla gelen yerler spor salonları oldu. Bütün bu rutin yaşam tarzlarından sıkıldığımızda imdadımıza outdoor aktivite çeşitleri koşuyor!

outdoor-gorsel1.jpg

Outdoor aktivite kavramı son yıllarda hem spor yapmayı zorunluluktan çıkarıyor, hem de doğayla iç içe harika zaman geçirmenize olanak tanıyor. Böylelikle bedeninizin ihtiyaç duyduğu aktiviteleri gerçekleştirmenin yanı sıra, beyninizin de günlük streslerden arınmasını sağlamış oluyorsunuz. Yaşa, bedensel yetkinliklere, kişinin zevkine göre bir çok outdoor aktivite çeşidi bulunmakta. Sonbaharın en huzurlu ayı Eylül’de sıklıkla çok tercih edilen outdoor aktiviteler; trekking ve bisiklet olarak karşımıza çıkıyor.

Doğa İle Başbaşa Trekking

trekking-gorsel.jpg

Doğa ile şaka olmayacağı bir gerçek. Sizin için en doğru outdoor aktivitenin trekking olduğunu düşünüyorsanız uzun, zorlu bir yürüyüşe hazırlıklı olmanız gerekir. Seçeceğiniz trekking malzemeleri Eylül ayı şartlarına ve bu eğlenceli ve zorlu yürüyüşü nerede yapacağınıza göre çeşitlilik gösterir. Eğer ki zorlu parkuru olmayan, gezi ve sporu aynı anda yapacağınız bir yer seçtiyseniz ilk önce uygun bir outdoor ayakkabı seçmelisiniz. Outdoor ayakkabı, normal ayakkabılara oranla daha sert ve dayanıklı bir malzemeden üretilir. Bu nedenle alacağınız ayakkabıyı bir numara büyük tercih etmelisiniz. Sonbaharda hava yağışlı da olabileceği için su geçirmez outdoor bot ya da ayakkabı daha konforlu bir trekking deneyimi yaşamanızı sağlayacaktır.

Outdoor mont seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli özellik yumuşak, su geçirmez ve hafif bir malzemeden üretilmiş olasıdır. Peluş, kapşonlu outdoor montlar sohbaharda yapacağınız trekking gezileri için uygun olacaktır. Trekking için seçeceğiniz outdoor pantolon rahat ve dayanıklı kumaştan, beli rahat hareket etmenize olanak sağlayan bir yapıda olursa yapacağınız yürüyüşten alacağınız verim artacaktır. Outdoor giyim konusunda doğru tercihleri yaptığınıza inanıyorsanız outdoor sırt çantası hazırlığınıza geçebilirsiniz.

trekking-gorsel2.jpg

Yanınızda mutlaka atıştırmalık yiyecek, su, kişisel eşya gibi temel ihtiyaçlarınızın rahatlıkla sığabileceği, sırt destekli, ortopedik bir outdoor sırt çantası olmalıdır. Trekking için daha zorlu, içinde tırmanma alanları da olan bir parkur tercih ettiyseniz outdoor sırt çantanıza pusula, harita, ilk yardım çantası ve yedek kıyafet eklemeniz gerekir. Bu nedenle daha büyük ve sırt destekli bir çanta hazırlamanız yararınıza olacaktır.

Hem Spor Hem Keyif İçin Bisiklet

Eylül ayı bisiklet sporu için en elverişli aylardan biridir. Bisiklet sporuna yeni başlıyorsanız bitirilmesi daha kolay parkurlar seçmelisiniz. Her outdoor aktivite çeşidinde olduğu gibi bisiklet sporunun da kendine has dikkat edilmesi gereken kuralları vardır. Bisikletler çeşit çeşittir. Outdoor aktivite yapmak için kullanacağınız bisikletin düz bir yola da, uzun zorlu bir parkura da uygun olması gerekir.

bisiklet-gorsel.jpg

Bir gezi bisikletiyle yapacağınız outdoor aktivite sizin için çok da verimli ve konforlu olmayacaktır. Eğer daha çok düz yolların bulunduğu bir alanda bisiklet sürmek istiyorsanız düz gidonlu kalın lastikli uzun yol bisikletleri uygun olacaktır. Ancak bu bisikletler engebeli dağ yollarında kullanılmak için uygun değildir. Dağ bisikletleri darbelere karşı dayanıklı kalın lastikleri ve yapısıyla sizin için daha doğru bir tercih olacaktır. Bu bisikletlerin seleleri de geniş ve konforlu bir yapıya sahiptir. Rahat oturmanıza ve zorlu yollarda kaymamanıza olanak tanır. Full süspansiyonlu dağ bisikletleri hız yapmaya uygun bisikletler değildir. Melez (hibrid) bisikletler ise isminden de anlaşılacağı gibi hem yolda hem de engebeli, çakıllı alanlarda rahat kullanım sağlar.

bisiklet-gorsel1.jpg

Sonbaharda bisiklet kullanımında seçeceğiniz outdoor giyim kıyafetleri ne çok kalın olmalı ne de çok ince olmalıdır. Outdoor pantolon olarak tercih edeceğiniz bisiklet taytı ve kısa kollu bisiklet t-shirtü üzerine giyeceğiniz kapşonlu bol cepli bir yağmurluk ideal olacaktır. Ceplerin fazla olması sayesinde kişisel eşyalarınızı yanınızdan ayırmak zorunda kalmazsınız. Teri emen, hava almaya elverişli outdoor giyim seçmek çok önemlidir. Bisiklet ayakkabıları trekking ayakkabılarından farklı olarak daha hafif ve hava alan ayakkabılardır.

Mevsimsel şartları göz önünde bulundurup, ufak tüyoları bilerek hem spor yapıp, hem de keyifli, bol oksijenli zaman geçirebilirsiniz. Kendinize en uygun outdoor aktiviteyi bulduysanız, hazırlıklar başlasın!