Tüm sporseverlere merhaba. Ben Melike, 21 yaşındayım. Decathlon’da satış asistanı olarak çalışıyorum ve profesyonel olarak binicilik sporuyla uğraşıyorum. Yazımda sizlere bu ilginç spordan ve kendi deneyimlerimden bahsedeceğim. Beğeneceğiniz umut ediyorum!

Binicilik Sporunun Faydaları

Öncellikle binicilik sporu insan vücudundaki bütün kasları çalıştırır. Hem sağlık için hem de fizksel açıdan büyük bir yarar sağlar. Sadece fiziksel değil zihninsel açıdan da cok büyük faydaları vardır. Bir canlı ile etkileşime geçip beraber spor yapmak insanı ruhen rahatlatır. Binicilik yapan herkes size aynı şeyi söyleyecektir; atın üzerinde olmak ve özgürce koşmak insana tarif edilemez bir mutluluk verir. Biniciliğin eğlenceli ve tatmin edici yönlerinin yanı sıra dışarıda olmanın ve temiz hava alabilmenin avantajınıda kişi rahatça hisseder. Üstelik temiz havada olmak kişinin modern yaşamda sık sık etkisi altında olduğu stresi alır ve bu kişiyi pozitif neşeli ve optimistik bir haline getirir.

b2

 Binicilik Sporu İle İlgili Temel Bilgiler

Bu sporun temeli doğaya ve ata duyulan sevgiyle başlamaktadır. İlk önce atla birbirinizi tanırsınız ve etkileşim haline geçersiniz. Uyum yakalamaya başladığınızda bu sporu tam anlamıyla yapmaya başlamışsınız demektir. Atın üzerindeyken sağlam bir duruş ve iyi bir oturuş olması gerekir. Böylece yapacağınız her hareket daha da kolaylaşır. Baş dik, bel hafif çukur olmalı. Bacaklarda atı kavramalı ve üzengilere sağlam basılmalı. Topukların aşağıya doğru bakması da önemli bir kuraldır. Atın karın bölgesini gaz pedalı gibi düşünebilirsiniz. Hareket edebilmek için bacaklarınızla atın karın bölgesini sıkıp topuklarınızla vurmanız gerekmektedir. Freni ise dizgin olarak düşünebilirsiniz. Hafif arkaya yaslanıp dizginleri kendinize doğru çektiğinizde atı durdurabilirsiniz. Bunlar ata binmek için temel adımlardır.

Atın Sürüş Türleri

Üç tane sürüş türü vardır:

-Adeta

-Süratli

-Dörtnal

at

Engel atlama eğitimi için kademe kademe bu sürüşleri ata nasıl yaptıracağımızı ve atın bu sürüşleri yaparken neler yapmamız gerektiğini öğrenmemiz gerekir. Adeta atın yürüyüş biçimidir. Süratli ise orta seviye koşu biçimidir. Ata baldır yardımı yaparak adetadan süratliye geçmesini sağlarız ve süratlideyken atla senkronize bir şekilde oturup kalkmayı öğreniriz. Süratliden dörtnala geçerken ise eğere oturup baldır yardımına ihtiyacımız vardır. Bütün bu hareketleri yaparken düzgün durmayı ve bacaklar ile atın karnını kavramayı kesinlikle unutmamalıyız. Aynı zamanda da dizginler gergin olmalıdır. Böylece atın ağzını hissedebilirsiniz. Kısacası altınızda sizden kat kat büyük bir canlı olmasına rağmen bütün kontrol sizde olmalır.

Ya düşersek, cok tehlikeli, hiç düşmedin mi, ya bir yerimizi sakatlarsak gibi düşünceleri duyar gibiyim 🙂

Her sporun tehlikelri olduğu gibi bu sporun da tehlikeleri var. Sonuçta bir canlı ile yapılan bir spor. Evet attan düştüm hatta kaç kere düştüğümü hatırlamıyorum. Hatta atın beni üstünden attığıda oldu. (Tabi ki basit bir olay gibi düşünmemek lazım gerekli bütün koruma ekipmanlarını kullanmayı unutmamamız gerekir!) Bu şekilde attan nasıl düşmem gerektiğini öğrendim. Size bazı yaşadığım olayların deneyimlerden bahsedeyim. Bir keresinde engele gelirken atın fulesini (atın adımına denir. Fule saymak önemli bir kuraldır.) oturtamadığım için at atlamadı ama ben engelden atladım. Daha doğrusu uçtum 🙂 Hocam bana iyi misin diye sordu ve iyi olduğumu görünce engeli düzeltip tekrar binmemi söyledi. Kimisine bunlar korkunç olaylar gibi gözükebilir ama biz böyle durumlara alıştığımız için bir süre sonra normal gelmeye başlıyor. Çünkü ata binmek benim için bir yaşam biçimi ve ben bu spora tutkuyla bağlıyım. Evet ilk seferinde düşmüş olabilirim ama sonrasında engelleri atladığım zaman duyulan mululuk ve haz kesinlikle anlatılamaz yaşanır!

Sporla kalın!