Herkesin ortaokulda ya da lisede kullandığı, uzun zamanlar geçse de hâlâ hatırladığı bir okul çantası vardır. Ya çok gözlü olmaları, ya renklerinin sizin ilginizi çekmesi ya da içine bir sürü şey koyduğunuz halde hâlâ hafif olması sizin hafızanızda kalmasına neden olmuştur. Şimdi kendiniz ya da çocuğunuz için aradığınız çantada da bu özelliklerden birinin ya da hepsinin birden olmasını istiyorsanız o çanta elinizin altında olabilir. Eski çantalarınız muhakkak güzeldi. Peki artık kendiniz ya da çocuğunuz için sırt çantası seçerken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

Çocuğunuzun Sağlığı İçin Altın Tavsiyeler

Kayışların ayarlanabilmesi, doğru ortopedik noktalarda yastıklama, bel boşluğunu dolduracak noktalara dolgu konulması gibi özellikler bir çantada bakacağınız ilk şeyler olmalı. Küçük yaştaki kullanıcıların kemik gelişimi henüz tamamlanmadığı için tercih edeceğiniz çantanın ortopedik özellikleri, kullanıcının sırt ağrısı çekmemesi için en önemli nokta. Sırta binen yükü daha geniş alana yayarak basıncın azalması için kalın kayışlı çantalar tercih edebilirsiniz. Tercihinizi yaptıktan sonra geriye kalan tek şey, çocuğunuzun omuzlarınıza eşit yük binmesini sağlamak için kayışların eşit olduğundan emin olmak. Üstelik çanta tek omuzlu olsa bile istediğiniz zaman sırt çantasına dönüştürmek bazı modeller için mümkün. Eğer tercihiniz tek omuzlu çantadan yana olduysa, çantayı belli aralıklarla farklı omuzlarda taşımayı hatırlatmakta fayda var.

kid

Hafiflik

 

Sırt, insanın yükü vücudunda en kolay taşıyabileceği bölgedir ama buna rağmen hiçbir insanın taşıma yükü sınırsız değildir. Bu yüzden de taşınacak olan eşyaların üzerine bir de eşyaların taşındığı çantanın ağırlığının fazla olması sizin ve çocuğunuzun isteyeceği son şey olabilir. Muhtemelen herkesin çanta bakarken en kolay algılayabileceği özellik de, çantanın içi boşken ne kadar ağır olup olmadığıdır. Bir çanta ile ilgili ilk izleniminiz de zaten bu özellikle ilgili olacaktır. Sırt çantasının ağırlığının, vücut ağırlığının %15’ini geçmemesi gerektiği düşünüldüğünde hafif çanta modelleri tercih etmek çocuğunuzun sağlığı açısından iyi bir fikir gibi görünüyor.

trekking voyage ss18[8348925cc,8356617cc,8383887,8492115,8492119,8493632,8493638]_tci_scene_221.jpg[-1_-1xoxar]

Sağlamlık ve Fiyat 

Okulla ilgili kolay tüketilen, sık alınan pek çok ürün var ama sırt çantası kesinlikle bunlardan biri değil. Hiçbir anne-baba, çocuğuna her sene yeni çanta almak istemez. Bu yüzden de çocuk çantası denince aranan ilk özelliklerden biri de dayanıklık. Gerçek kullanım koşullarına göre kayış, fermuar ve dikişler üzerinde yapılan eskitme testleri dayanıklılığın ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. On yıla kadar çıkan garanti süreli çanta seçenekleri sayesinde çocuğunuzun ileride hatırlayacağı okul çantasına, geniş okul çantası modellerinden birini seçerek sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Çanta fiyatları ürünlerin özelliklerine göre farklı alternatiflerde sıralanıyor.

naturehiking[8329443cc,8355720cc,8354308cc,8356617cc]tci_scene_041.jpg[-1_-1xoxar]

Hayatını Çantasında Taşıyan Üniversiteliler

 

Kütüphane, kafeler, sınıflar… Bilgisayarınızı sürekli bir yerlere taşımanız gerekiyorsa bunu dikkatli yapmanızda fayda var. Dizüstü bilgisayarla su şişesinin mükemmel bir ikili olmadığını da biliyoruz. Çantanızın mümkün olduğunca hafif olduğundan emin olduktan sonra arayacağınız ilk şey çok gözlülük. Çantada zor bulunan kalem gibi küçük eşyalar, su şişesi, dizüstü bilgisayar, şarj aleti için ayrı gözlerin olması işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Su Geçirmezlik

Bazen taşıdığınız şemsiye sırtınızı tamamen kaplamayabilir. Şemsiyenin genişliğini düşünmektense çantanın su geçirmezliğinden emin olmak daha kolay bir yöntem. Su tutmaz materyallerden yapılmış çanta seçenekleri sayesinde eşyalarınızı kuru tutmak sizin için endişe kaynağı olmaktan çok uzak olacak.

İnce Ayrıntılar

 

Sırt çantası kullanırken giydiğiniz kumaşın üzerine bir de taşıdığınız çantanın kalın materyali eklenince vücudunuzun aslında büyük bir kısmını nefes almaya tamamen kapatmış olursunuz. Bu da aşırı ısınmaya ve dolayısıyla da aşırı terlemeye neden olur. Hafiflik, çok gözlülük, rahatlık gibi en başta aranan özelliklerin yanında bu, genellikle gözden kaçan ama sonrasında pişmanlık yaratması çok muhtemel bir özelliktir. Yeni Air Cooling teknolojisi sayesinde, Decathlon’da bulunan sırt çantaları terlemeyle meydana gelebilecek nemin önüne geçmenize yardımcı olurken bir taraftan da sıcaklığı kontrol etmenizi sağlayacak hava dolaşım sistemini de mümkün kılar.

ok gözlü