Avcılık, tüm spor biçimleri arasında belki de en farklı zamanlama ve uygulamaya sahip olan spor olarak görülebilir. Avcılığın zamanlaması avcılar tarafından değil yerel, bölgesel ya da ulusal otoriteler tarafından belirleniyor. Bu ne demek mi oluyor? Balık, kuş ya da geyik hiç fark etmez, herhangi bir su, hava ya da kara hayvanını avlamak için yılın belirli aylarını beklemeniz gerekiyor. Üstelik bu belirli aylarda da istediğiniz kadar av yakalayamıyorsunuz, yani uygulamada da belirli kıstaslar var ki her av hayvanı için o av sezonuna özel belirlenmiş kotalar bulunuyor.

dürbün
100 Dürbün Solognac detaylı bilgi içib tıklayın!

Dünyanın dört tarafında farklı coğrafi yapılar ve bitki örtüleri bulunuyor. Dolayısıyla bu birbirinden farklı bölgelerde yaban hayatı da çok farklı olabiliyor. Bu nedenle her bölgede yaygın ya da ender canlı türleri barınabiliyor. Bu yüzden avcılığı daha kontrol edilebilir kılmak adına da yerel, bölgesel ve ulusal otoriteler tarafından avcılığın sınırları belirleniyor. Hatta avcılığın bir alternatif turizm türü olarak kabul edilmesiyle birlikte dünyada avcılık kanunu ve av turizmi yönetmelikleri de uygulanmaya başlamıştır.

Nerede, Ne Zaman ve Nasıl Avlanabilirim?

avc

 

İlk bakışta bu durum avcılığı çok kurallı ve tuhaf bir spor gibi gösterebilir ancak gerçekten av sezonunu merakla bekleyen avcılar da hatırı sayılır bir kitle olarak karşımıza çıkıyor. Yıl boyunca yeni av sezonunun heyecanı ile yerinde duramayan avcılar için avlanmak için seçilen yer de oldukça önemli. Balık tutkunları için denizler pek de uygun av alanları olarak görülmez ki denizler daha çok kitle avlarına ev sahipliği yapar. Balık avına çıkan kişiler ya da ufak gruplar için göller ve barajlar daha uygundur. Birkaç gün süren av sürecinde göllerin ve barajların etrafına kamplar kurularak av daha eğlenceli bir hale getirilir. Kuş avlamayı hedefleyenler içinse şehir merkezinden uzak ormanlık alanlar adeta bir maden gibidir. Balık ya da kuştan ziyade geyik, yaban keçisi, gibi hayvanlar avlamak istiyorsanız daha sabırlı olmanız gerekiyor.

Bir Avcının İhtiyacı Olan Her Şey

Avlanma süreçleri bu kadar kapsamlı olunca avcılık için gerek duyulan malzemelerin sayısı da artıyor. Avlanan hayvanın türüne göre av malzemeleri bulundurmak ilk ve en önemli adımdır. Avlayacağınız hayvanın türüne göre bu malzemeler bir olta ve yem olabilir ya da bir dürbün ve tüfek de olabilir. Diğer yandan avlanma süreci her ne kadar su, hava ve kara hayvanları için farklı olsa da hepsinin ortak noktası sabır gerektiren uzun bir bekleyiş içermesidir. Hal böyle olunca avcının rahat av kıyafetleri tercih etmesi süreci daha rahat geçirmesini sağlar. Her spor dalında olduğu gibi avcılıkta da av giysileri önemli yer tutuyor. Bir avcı düşünün dendiğinde hemen hemen herkesin aklına avcı yeleği giymiş ve avcı şapkası takmış ve tabi ki ayağında da avcı çizmesi bulunan bir avcı gelir.

kuçu

 

Bu giysiler av tarzı yaratmak gibi görünse de aslında epey işlevli ürünlerdir. Avcı yeleği, özellikle de bol cepli olanlar yem, atış gereci, düdük vb. gereçleri taşımak ve depolamak için oldukça işlevseldir. Avcı şapkası ise yaz aylarında güneşten kış aylarında soğuktan korunmak için önem arz eder. Avcı çizmesi de nemli ve yağışlı havalarda çamurlu arazilerde ilerleyebilmek için oldukça gereklidir.

Görünen o ki avcılığa merak sardıysanız ilk etapta detaylı bir zamanlama ve uygulama araştırması yapmanız şart. Detaylı bir araştırma yaptıktan sonra da avlanmak için gerekli malzemeleri temin etmeniz gerekiyor. Gerekli tüm hazırlıkları tamamlayıp ava çıktığınızda ise sabırlı olmayı unutmayın.

1 YORUM

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.