Sabah erken saatlerde koşuya çıktığınızı hayal edin. Havada yağmur kokusu var ve azar azar çiseliyor. Üzerinizde bir yağmurluk var bu sayede yağmurdan etkilenmiyorsunuz, yağmuru koklamak için derin derin nefesler alarak koşuyorsunuz. Belki de günün en güzel saati bu artık. Hayatınızı güzelleştirmek sizin elinizde. Negatif enerjilerden arınıp pozitif enerji ile dolmak istiyorsanız hareket etmek bunun en güzeli yolu. İş hayatınızın stresinden kurtulurken aynı zamanda daha sağlıklı bir birey olabilirsiniz. Belki de okula gitmeden önce koşup dinç bir şekilde derslerinize daha iyi odaklanmak ve bu sayede daha başarılı bir öğrencilik hayatı geçirmek istiyorsunuz. Bütün bunlar için ihtiyacınız olan tek şey hareket etmek. Unutmayın hareketsizlik en büyük hastalık ve mutsuzluk kaynağıdır.

doga.jpg

Yaşamdan daha fazla zevk almanızı sağlayacak ve aynı zamanda sağlığınıza da iyi gelecek bir sporla mutlaka ilgilenin. Seçtiğiniz spor dalı bir outdoor sporsa, doğayla iç içe olacaksanız bir yağmurluğa sahip olmanız gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Ek olarak yağmurluk denildiğinde aklınıza gelen sadece üzerinize giydiğiniz ceketler olmamalı. Outdoor spor yaparken su geçirmeyen yağmurluk pantolonlar da giymelisiniz.

Yağmurdan Korunun

Peki spora başlamadan önce neler giymelisiniz? Outdoor bir spor yapacaksanız çantanızdan eksik etmemeniz gereken en önemli şeyler yağmurluk, su geçirmez yağmurluk pantolon ve yağmur çizmesi olabilir mi? Eğer mağdur olmak istemiyorsanız bu soruya cevabınız evet olmalı. Outdoor sporların başında gelen doğa yürüyüşleri günübirlik olduğu gibi kampla da birleştirip uzun mesafeler kat edilen etkinliklere dönüştürülebilir.

bisiklet-yagmur

Önemli olan doğa yürüyüşlerinin ve kampların vazgeçilmez ürünü olan yağmurluğunuzu unutmamak ve yağmurluk seçiminizi doğru yapmaktır. Outdoor bir spor yaptığınızın farkında olarak kaliteli, su geçirmez, nefes alabilir ve hafif bir yağmurluk tercih etmelisiniz. Çeşit çeşit yağmurluk modelleri arasında yağmurluk erkek, yağmurluk bayan ve unisex yağmurluklar ve pantolonlar bulunuyor. Modelleri inceleyip kendinize ve yapacağınız spora uygun bir yağmurluk bulabilirsiniz.

Nasıl Bir Yağmurluğum Olmalı?

Peki yağmurluk nasıl seçilmeli, satın alırken nelere dikkat edilmeli? Yağmurluklar su geçirmez, nefes alabilir ve hafif olmalılar. Yağmurluk kumaşında bulunan su tutmama özelliği, suyun emilmeden yüzeyden akmasını sağlar böylece kumaş su geçirmez ve ıslanmazsınız. Aynı zamanda yağmurluk su geçirmediği için nefes alır, hafif kalır ve sıcak tutar. Kumaş su tutmama özelliğini dış yüzeyine uygulanan bir işlem ile kazanır. Su geçirmeme özelliğini korumak için yağmurluğunuza iyi davranın, temizliğine önem verin. Yağmurluklar genellikle çamaşır makinesinde yıkanabilirler ancak su geçirmezliğini bozmak istemiyorsanız çok dikkatli olmalısınız.

fishing-yagmur

Yağmurluğunuzu 30° veya 40° derecede, standart bir deterjan kullanarak, sentetik programda yıkayabilirsiniz. Burada önemli olan nokta yağmurluğun su geçirmez kumaş yapısını bozacak kimyasallar içeren yumuşatıcılar ve çamaşır suları gibi ürünlerin kullanılmaması ve deterjan kalıntılarından kurtulmak için iyice durulanmasıdır. Durulama için durulama programınızı uzun tutabilir ya da durulama işlemini ikinci kez tekrar edebilirsiniz. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise kurutma işleminin doğal yollarla yapılması gerektiğidir. Kuruması için kurutma makinelerini tercih etmeyin ve asla kalorifer üzerinde kurutmayın. Ayrıca birkaç yıkamada bir yağmurluklarınıza bakım ürünleri ile gerekli bakımları yapmalı özelliklerini kaybetmemeleri için onları korumalısınız. Bu bakımları yapmazsanız yağmurluğunuz eskiyip yıpranabilir.

raincut

 

Eski ve yıpranmış bir yağmurlukla doğa yürüyüşüne veya kampa gitmeniz sizin için hiç iyi olamayacaktır. Çünkü eskiyen yağmurlukların kumaşı su geçirmez özelliklerini kaybederler ve doğada eğlenip mutlu olacağınız o muhteşem anların mahvolmasına neden olabilirler. Eğer yağmurluğunuzun eskidiğini, su geçirmez özelliğini kaybettiğini düşünüyorsanız aktivitenize başlamadan önce Decathlon‘u ziyaret edip kendinize yeni bir yağmurluk seçebilirsiniz.