Yazın bitişi ve sonbaharın yavaş yavaş gelişiyle tatil mevsimi bitti diye düşünebilirsiniz. Ancak sonbaharda da haftasonlarını hem tatil yaparak hem de doğayla buluşmak isterseniz yapabileceğiniz mükemmel aktiviteler var. Mesela kamp ve doğa yürüyüşü desek?

Doğa yürüyüşleri günübirlik de olabiliyorken genellikle birkaç rotanın bir araya getirilmesi ile oluşturulan uzun rotalar daha fazla ilgi görüyor. Bu tür bütünleşik rotaların tamamlanması günler alıyor, dolayısıyla ortaya bir konaklama ihtiyacı çıkıyor. Bu konaklama ihtiyacı da kamp kurularak gideriliyor. Ama kampçılık sadece bu tür organizasyonların bir parçası olarak görülmemeli. Tamamen eğlence amaçlı düzenlenen günübirlik kamplar, gençlik kampları, izci kampları gibi çok çeşitli kamp türleri bulunuyor.

Kamp kurmayı tercih eden kitle çoğunlukla doğa tutkunu gezginlerden ve öğrencilerden oluşuyor. Kimi zaman küçük kimi zaman da kalabalık gruplar halinde kurulan kamplar doğa ile iç içe vakit geçirmenize olanak sağlıyor. Eğlenceli kamp aktiviteleri, temiz hava ve ateş başı sohbetleri bir yana kamp bittiğinde akılda kalan ilk an çadırda geçirilen ilk gece oluyor. Keyifli ve neşe dolu bir kamp geçirmek için tüm hazırlıklarınızı tamamlamalı ve doğru kamp malzemelerini seçmelisiniz.

Seçimlerinizi Yapın ve Yola Koyulun

Aslında kampçılık oldukça yaygın bir şekilde uygulanıyor ama kaliteli şartlarda kamp kurmak ve konaklamak her zaman için mümkün olmayabiliyor. Kaliteli ve rahat bir kamp yapmak istiyorsanız öncelikle doğada ihtiyaç duyabileceğiniz temel eşyaları topladığınız bir kamp çantası hazırlayarak işe koyulabilirsiniz. Kamp çantanızı hazırlarken kamp kuracağınız yere ve mevsime göre kamp malzemeleri tercihinde bulunmanız önemli. Özellikle kamp matı seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç püf nokta var. Kamp matı, sonbahar ve kış aylarında zeminin soğukluğundan sizi korur. Seçeceğiniz kamp matı kampınızın oldukça konforlu geçmesini sağlayabilir ya da yanlış bir kamp matı tercihi kampınızı zehir edebilir. Sonbahar ve kış aylarında sizi soğuk zeminden koruyan kamp matı yaz sıcağında da serin bir gece geçirmenize yardımcı olur ki kamp matının ısı yalıtımı özelliği de vardır. Yağışlı havalarda ise suya dayanıklı kamp matları iyi bir tercih olabilir. Yani kamp matı seçiminiz biraz da kampınızın nasıl geçeceğini gösteriyor. Sağlam, ısı yalıtımlı ve suya dayanıklı bir kamp matı seçerseniz olumsuz doğa şartlarından etkilenmeden kampınızı tamamlayabilirsiniz.

output_1bHjO0
Kamp matı ve kamp çantası çeşitlerimiz için tıklayın!

 

Kamp çantanızı ve matınızı doğru bir kamp çadırı ile birleştirdiğinizde pek de eksiğiniz kalmıyor ama bu kombini iyi bir çadır ile desteklemek mühim. Kamp çadırı söz konusu olduğunda fazlaca alternatif ürün buluyorsunuz. Zaten önemli olan da onca alternatif ürün arasından size en uygun kamp çadırını bulabilmekte ki hem kaliteli hem uygun fiyatlı bir kamp çadırı için sıkı bir araştırma yapmalısınız. Kamp çadırı fiyatları; özellikle ebat ve kumaş seçenekleri göz önünde bulundurularak değişiklik gösterebiliyor. Gittiğiniz kamp alanı ve mevsime göre tercihlerinin belirleyip ardından bütçenize en uygun kamp çadırını alabilirsiniz.

Geceyi Geçireceğiniz Uygun Alanı Bulun

alan

Kamp öncesi hazırlıklarınızı tamamladıktan sonra kamp alanında bir keşfe çıkmanız hem kamp çadırını kuracağınız en iyi yeri bulmanıza yardımcı olacaktır hem de kamp alanını daha iyi tanıyıp olası tehlikelere karşı temkinli olmanıza olanak verecektir. Kamp çadırını kurmak üzere seçtiğiniz zemin geceyi nasıl geçireceğinizin göstergesidir. Seçtiğiniz zeminin düz olması kamp çadırını sağlam kurmanızı sağlarken aynı zamanda kamp matının üzerinde gece boyu rahat bir uyku çekmenizi de sağlayacaktı