Bir çadır kampı yapma hayaline başlıyorsanız, elinizdeki çekici sıkı tutun. Kocaman çekiç ayağınıza düşüp, hayalinizi kırmasın!

Çadır Kampı Yapmak İçin Sebepleriniz Var
Sonunda bir çadır kampı tatili yapmayı tasarladınız. Zaten bunu yapmak için birçok sebebiniz de vardı. Bu tatili kimlerle yapmak istediğinize (aile bireyleri ile hep beraber, belki sadece birisiyle, sevdiğiniz bir arkadaşınızla ya da tek başınıza), bu maceraya bir şekilde çıkmaya karar verdiniz. Ufak bir araştırmayla da piyasadan çadır fiyatları, çadır modelleri hakkında bilgi edindiniz. Hayal bu ya; önünüze çıkan çadır çeşitleri içinden, en kalitelisini seçip, bir de kamp çadırı satın aldınız. Buraya kadar, yalnızdınız. Şimdi hayallerinize biz de müdahale edelim. Çadır kurmanın inceliklerini birlikte değerlendirelim.

cadir3

Çadır Kurma Konforu
“Çadır kurmanın da incelikleri mi olur canım” diyenler olabilir. Haklı olabilirler. İtirazımız yok. Aslında, çadır kurmanın, konforuna dikkat çekmek istiyoruz. Buna da kimse itiraz edemez. Pazarda karşınıza, ölçüleri ve işlevselliği açısından çok farklı fiyatlarda, farklı modeller çıkacaktır. En küçük çadır, ufak bir çocuk odasına kurulan şirin bir çadır şeklindedir.
Orta boy çadır, evinizin bahçesine kurulabilecek kadar geniş, bir sırt çantasına sığabilecek kadar da esnektir. Elbette çok uzun süreli kamplar için düşünülmüş, çok odalı çadırlar da pazarda tatil hayalcileri seçeneğine sunulmuştur. Bunlar, bir otomobilin küçük römorkuna yerleştirilen malzemelerin yanına sıkıştırılacak kadar az yer kaplar.

Çadır Kurmak Zor Değildir
Hayal edilenin aksine, çadır kurmak zor değildir. Bazı insanlar için çadır kurmak kolay, oysa bir kamp çadırı hayali kurmak daha zor olabilir. Günümüzde imal edilen çadır modelleri kolay kurulabilir modellerdir. Bu işlem, bazı kamp çadırı modellerinde bilgisayar ekranında yaptığınız ‘sürükle bırak’ işlemine benzer kolaylıktadır!  Bazıları, bir tarafından çekildiğinde, diğer tarafları kurulan çek – kur matik şeklindedir. Bu kolaylıkta olan kamp çadırları kurulumları, 8 – 10 yaşlarında çocuklar tarafından bile, rahatça gerçekleştirilir. Bu bir abartı değil, gerçeğin ta kendisidir.

cadir-kurulum

Bir kamp çadırı, çok pratik kurulum aksam parçaları ile birlikte, bütün bir paket içinde satılır. Yazılı kurulum rehberi, bağlantı yerleri için özel araç gereç gerekliyse, paketler içinde zaten bulunur. Kamp çadırı parçaları kurulum için o kadar kolay bir bütün haline getirilebilecek şekilde hazırlanmıştır ki, tek kişi bile kolayca kurabilir. Çadır kolay kurulduktan sonra, büyüklüğüne göre değişen, çivi veya kazıklarla birkaç tarafından yere sabitlenmesi gerekir. Bu işlem için varsa bir çekiç, herhangi sert bir cisim, örneğin doğada her yerde bulabileceğiniz bir taş kullanabilirsiniz. Çadır kurarken, malzemelere zarar vermemeye çok özen gösterin. Bu çadırlar sizin uzun yıllar, tekrar tekrar kullanmanız için imal edilmişlerdir.

Gölge Etme Başka İhsan İstemem
Çadır kurulumunu zorlaştıran, size yardıma gelecek şahıslar olabilir. Kurulum esnasında taraflar uzmanlık bilgilerini ortaya koymak isteyecektir.  Bu süreç ihtilaflar doğurur. “Öyle değil şöyle”, “Şöyle değil böyle olsun” önerileri kaçınılmazdır. Kamp çadırı kurulumunda özellikle eşlerin birlikte çalışması hiç önerilmez. Burada erkeğin el becerisiyle, kadının pratik zekası çatışır. Çatışma, iki değerin birlikte kullanılmasını engeller. Çadır kurmak zor değil, eğlencelidir. Ancak size yardımcı olan yardımseverlerin niteliklerine göre, bu şartlar değişkendir! Eğer mümkünse önce bir deneme kurulumu yapmanızı öneririz.

Çadır Kurmak Eğlendirir

cadirlar.jpg
Çadır kurarken kendinizden yaşça çok küçük olanları yanınıza almanız menfaatiniz icabıdır. Çocuğunuzu, çadır kurarken yardımcı olması için yanınıza aldınız. Zaten çocuk oyuncağı kadar kolay olan çadır kurmayı öğrenmesini sağlarsınız. O da, bu işi zaten bilmediği için işinize karışmaz, sizi izler. Bazen hiç gerekmese bile bağlantı yerlerinde, “Azıcık şurasından tutuver” filan gibi bahanelerle, el becerilerini geliştirmesine katkı sağlayabilirsiniz. O’na, pratik yapma fırsatı verirsiniz. Çadır kurulum süresini hiç gerekmediği halde mahsus uzatır, kamp yapma keyfi, kampçılık hakkında güzel bir sohbet başlatırsınız. Böylelikle, daha çadırı kurarken eğlenerek, mutlu geçecek bir kamp başlatırsınız.

Kamp Çadırı Kurulumu Pratik Bilgileri
– Kamp çadırı kuracağınız bölgeyi, zemini can güvenliğiniz açısından kontrol edin.
– Hava şartlarına göre değişken sebepleri mutlaka göz önünde bulundurun.
– Yıldırım düşmesi tehlikesi varsa, ağaç altı veya kolayca yıldırım düşebilecek olan yükseltilerin yanına çadır kurmayın.
– Dere ağızlarına ve yağışta su birikebilecek çukur yerlere çadır kurmayın.
– Rüzgar faktörünü göz önünde bulundurun. Yönünüze, manzara yanı sıra, rüzgarın etkisini de düşünerek karar verin.
– Çadırınızı, hayvanları yuvalarında rahatsız edebileceğiniz bölgelere kurmayın.
– Yırtıcı hayvanların yaşadığı bölgelerde, hayvanlara göre mutlaka gerekli korunma tedbirleri alın.
– Çadır kampı kurmak izne tabidir. Jandarma, valilik, kaymakamlık, orman müdürlükleri gibi konuyla ilgisi olan kurumların birine müracaat edip, izin konusunda bilgilenin. (Bu izinin bir inşaat izni gibi karmaşık olduğunu düşünmeyin)
– Yanınızda çadır konforu için hafif ped yatak, şişme hava yastığı gibi kolay taşınır,  kamp çadır aksesuarları bulundurun.

cadir4

Biliyoruz ki, bir çadır kampının hayatınıza katacağı güzellikleri hayalinizde canlandırmanız zor. Decathlon kamp malzemeleri sayfaları, tam da hayallerinizi süsleyen zenginliklerle doludur. Kuruluş ve kullanış amacına göre bir kampa ne lazımsa, kendinizi zorlamadan pek çok ürüne hemen ulaşabilirsiniz.