Canınız balık çektiğinde, hemen bir balıkçıya gidip, “Şu balıktan, bana şu kadar verin” diyebilirsiniz.  Bu, o an için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu, balıkta bulunan vitaminler, mineraller ve omega 3 gibi unsurları gidermenin kolay ve hızlı bir yöntemi olabilir. Ancak bu eyleminiz, içinde macera, spor, heyecan, aksiyon, gerilim, tatil ve eğlence barındırmaz!

balikcilik.jpg

Canlı Balık Kendi Tuttuğunuz Balıktır
Balığın vazgeçilmez içeriklerinin en tazesi, her zaman en makbul olandır. Balıkçıların “canlı balık” tabiri, balığın bu özelliğini öne çıkarmak için kullanılır. Yani, en taze balık denince söylenmesi gereken tek şey, “Balığınızı kendiniz tutun!” olacaktır. Ağustos ayından itibaren palamut revaçta olan bir balık türüdür. Bu nedenle gönül rahatlığıyla bugünlerde “Palamudu kendiniz tutun!” diyebiliriz.

Balık Avı Çoklu Mutluluk

balik2
“Balık avı, balıkçıların işidir kardeşim” diye düşünmeyin. Bu eylem size balığın en taze nimetlerinden daha iyi gelecek, diğer güzellikler olan spor, heyecan, eğlence, aksiyon, macera, gerilim ve minik tatil fırsatı da sunacaktır. Bunlar bünyenize olumlu etkiler sağlayacak olan önemli öğelerdir. Zaten genel olarak balıkçıların ortalama yaşam sürelerinin uzun olması tesadüflerle açıklanamaz.

Heyecanlı Bekleyişten Ziyafete
İster yeni başlayan oltacı, ister yılların tecrübesi bilgilerle balık avına çıkan birisi olun, hiç fark etmez. Yiyeceğiniz balığı avlamanın vereceği mutluluk, daha balığı yakalamayı beklerken başlayıp, pişirme ve midenize indiği süreçte hazım şöleniyle devam edecektir. “Denizden babam çıksa yerim” tabiri, denizin ikram ettiği yenilebilir balık tür çeşitliliğini anlama bakımından yardımcı olacaktır.

Palamut Avı Macerası
Balık avını kolaylaştırmak üzere tasarlanmış balık av malzemeleri, hazırlanmış balıkçılık ekipmanları, palamut avında kullanıldığında da işinizi kolaylaştırırlar. Palamut avı yılın ikinci yarısında, Ağustos ayında başlar. En lezzetli zamanı Eylül başından Şubat ortalarına kadar olan zamandır. Yaşına, dolayısıyla boyuna göre değişen isimlerle anılırlar. En bilinen isimleri Çingene palamudu, palamut ve torik şeklindedir.

Palamut tüm yırtıcı balıklarda olduğu gibi, doğal ve yapay balık yemi ile iki şekilde de avlanır. Doğal yemler kullanıldığında zokalı olta takım kullanılır. Yapay yemlerle avlanırken çapari, atıp çekmeler (kaşık, yünlü, yapay balık, seğirtme), sürütme, fly takımı kullanabilirsiniz. Palamut avı, kıyıdan yapılabileceği gibi, tekne ile açılarak, derin denizde de yaşayabileceğiniz bir maceradır. Kuşkusuz, tekne ile açılmak, avın daha verimli geçmesini sağlar.

Palamut Avında Bazı Teknikler
Eğer palamut avına hazırlanan tecrübesiz bir balıkçı iseniz, öncelikle palamut avında da bilmeniz gereken bazı teknikler olduğunu söyleyelim. Bu tekniklere uygun olta, olta takımı, iyi bir olta makinesi gibi, balık av malzemeleri kullanmak işinizi kolaylaştır. Bu aletler, diğer yandan da kendi el becerilerinizi geliştirmeye yarayacaktır.

Rapalalı yüzey sırtısı çekerek palamut avı, ancak tekne ile yapabileceğiniz bir avdır. Tekne hareket halindeyken, iyi bir olta makinesi kullanarak yapacağınız bu yöntem, son derce heyecan vericidir. Palamut çaparisi ile palamut avı da yine bir tekne avı yöntemidir. Sadece kullanacağınız balık av malzemeleri, olta malzemeleri farklıdır.

balik4.jpg

Kaşık, rapala veya jig ile at çek yaparak palamut avı yöntemini kıyıda kullanabileceğiniz gibi, tekneden de yapabilirsiniz. Bu av, kıyıdayken palamut sürülerinin kıyıdan geçiş zamanlarını dikkatli takip etmenizi gerektirir. Tekneden at çek yapmak için ise balıkların hareketli olduğu oynak bölgelerde bulunmanız, oltanızın boş çıkmayacağı, avın verimli geçeceği anlamına gelir.

Palamut Tutmak Sadece Balıkçılara Özel Değil
Bir palamut avı evrelerini gözünüzde canlandırırsanız, bu avın aslında size vaat ettiği sadece taze ve lezzetli birkaç balıketinden çok daha ötededir. İster kıyıda bir kaya üzerinde, ister açıkta bir teknenin içinde olun, hayatınıza hareket, eğlence, macera, katacağını, mutluluk vereceğini hemen fark edeceksiniz.

balik3

Seçenekleri Detaylarıyla Öğrenin
Yeni başlayacaksanız özellikle yılın bu dönemlerinde yapabileceğiniz palamut avı için balıkçılık ekipmanları hakkında bilgiler edinip, uygun olta fiyatları, kullanmanız gereken balık yemi seçenekleri detaylarını öğrenebilirsiniz.  Bu süreçte Decathlon‘un ilgili sayfalarında gezinerek, karar vermenize yardımcı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

Balık tutmak, yaşantınızda bir egzersiz, spor, stresli ortamlardan uzaklaşmak için bir mola, minik bir tatil olacaktır. Balık avı, ayrıca kendinize, tamamını kendi emeğinizle gerçekleştirdiğiniz muhteşem bir balık ziyafeti ödülü olacaktır. Şimdi balık tutmaya gidiyorsanız, rastgele.