Günümüzde içinde fitness geçen bir kelimeyi internette aradığınızda, birçok bilgi bulabilirsiniz. Bu arayışta karşılaşacağınız kavramlar öncelikle fitness aletleri, fitness hareketleri, fitness giyim, fitness ayakkabısı, fitness malzemeleri, fitness çantaları, fitness kıyafetleri, fitness eldiveni ve hatta jimnastik ve dans şeklinde olabilir. Kavramların çokluğundan da anlayacağınız üzere, fitness içi boş, basit bir sözcük değildir. Bilakis fitness sporu, özünde birçok detayı da barındırır. Yani, temeli hareket olan bir aktivite çeşididir. Başka bir deyişle uzmanların, ‘sağlıklı yaşam’ önerisidir.

İnsan Vücudu ve Hareket

fitness-kadin.jpg
Fitness anlatılan her yerde size önerilen şey,  “Düzenli fitness yapın, sağlıklı kalın” şeklinde olur.
Yani, size söylenmek istenen, “Hareket edin, lütfen hareket edin” uyarısıdır! Eh, dünya bile dönerek ve yön değiştirerek sürekli hareket ediyor. Hal böyleyken, bunun bir kerameti olduğuna inanmalıyız. Zaten insan vücudunun da hareket etmek üzere tasarlanmış olması boşuna değildir.

Fitness Sağlığınız İçin Yaptığınız Bir Törendir
Fitness, aklınıza amaçsızca hoplayıp zıplamayı getirmemelidir. Fitness’ı spor aktivitesi kapsamında düzenli, disiplinli, kontrollü, özel tasarım fitness aletleri eşliğinde gerçekleştirilen hareketler dizini olarak düşünmelisiniz. Hatta işin içine müzik ve dansın da katıldığı eğlenceli bir tören gibidir. Öğleyse gönül rahatlığıyla şunu söylemek mümkündür: Sağlığımız için fitness kolay bir spor yöntemidir. İyi bir fitness programına, uygun aletleri de katarak, açık hava veya kapalı salonlarda, hatta evinizin uygun olan bir köşesinde bile, her an, her yerde yapılabileceğiniz, eğlenceli bir spor anlayışıdır.

Fitness Yaparken Hareket Bütünlüğü

fitness-erkek2
Fitness,  hareketlere müzik ve dans da eklenerek, eğlenceli hala getirilebilen bir spordur. Sizde programınıza sevdiğiniz bir müziğin eşliğinde çalışabilirsiniz. Kendi sesinizle vereceğiniz “bir, iki, üç, dört” komutlarıyla hareket kontrolünüzü sağlayabilirsiniz. Arka arkaya yapacağınız figürlerle, bir hareket bütünlüğü oluşturacaksınız. Egzersiz yaparken, zaman zaman tercih ettiğiniz bazı bölgelere etki edecek şekilde uygulamalar yapmalısınız. Bu sayede seçtiğiniz bölgedeki kaslar çalışacak, gelişecek,  güçlenecektir. Seçtiğiniz kaslara yaptığınız uygulamaların sıklığı, işlevselliğini ve görünümünü değiştirecektir.

Bütün bu çalışmaları gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken basit bazı önerilerimiz olacaktır.

– Uygulayacağınız programa göre,  hareketleri rahat yapabileceğiniz uygun, rahat fitness kıyafetleri giyin.
– Ayaklarınıza, hareketleri yaparken zorlanmayacağınız özel fitness ayakkabısı giyin.
– Programa mutlaka eğlenceye dahil edebileceğiniz fitness aletleri yerleştirin.

Programa alacağınız tüm fitness malzemeleri, hareket içinde geçireceğiniz belli bir süreden aynı zamanda çok keyif almanızı da sağlayacaktır.

Fitness ile Çok Kazanım
Sıkı bir fitness programının size sağlayacakları, sadece sağlıklı yaşamla kısıtlı değildir. Günümüzde hareketsiz ve uzun süreli çalışma ortamlarındayız. Ev yaşantılarımız da bundan farklı değil. Aslında hareket etmek üzere dizayn edilmiş olan vücutlarımız bizden hararetle, egzersizler yapmamızı bekliyor. Bu yükümlülük yerine gelmediğinde, bilinçlerimiz bu özlemi giderebilecek bazı arayışlara çıkıyor. Bu yazıyı buraya kadar okumuş olmanız, muhtemelen bilincinizin “fitness nedir, fitness nasıl yapılır, neden fitness yapmalıyım” gibi arayışa çıktığı bir yolculuk.

fitness-kadin3
Evet şunun altı çizilerek belirtmek gerekir ki; fitness sporu insana sadece sağlık kazandırmaz. Hareket eden vücut sağlığa bağlı olarak, hayatımıza birçok kazanım zincirleri ekler. Bunlardan en önemlisi ise maddi kazanımlar olur. Çok basit bir tanımlama ile eğer hareket ediyorsanız, kanınızla birlikte tüm, kaslarınız, hücreleriniz, dolayısıyla beyniniz daha verimli çalışmaya başlar. Tüm kuvvet uzuvlarınız güçlenir. Konsantrasyon ve düşünce becerileriniz artar. Bütün bunlar yaptığınız işlere yansır. Sağlıklı beslenmeniz, düzenli ve kaliteli yaşamanız gerekliliğinin farkına varırsınız. “İşleyen demir ışıldar” atasözü sizde vücut bulur.

Fitness İnsanın Kendine En Büyük Yatırımı
Fitness araştırması çerçevesinde elde edeceğiniz bilgi o kadar çoktur ki; ulaştığınız fitness uzmanları önerileri kafanızı karıştırabilir. Bir cümleyle fitness’ı özetlemek gerekirse, “Fitness insanın kendine yapacağı en büyük, en ekonomik, en kazançlı yatırımdır.” Çok iddialı gibi görünen bu sözün gerçekçi olduğuna, fitness iç çamaşırına kadar varan bir ihtiyaç çeşitliğini keşfettiğinizde ikna olacaksınız. Bu kazançlı yatırım için endüstrileşmiş olmak sizi şaşırtmamalı. Fitness salonları açılmış olması, fitness danışmanlıkları kurulması, bu gelişmenin bir göstergesidir.

Bugün, bu alanda fitness hareketlerini kolaylaştırıcı ve özendirici fitness aletleri, fitness giyim, fitness ayakkabısı, fitness kıyafetleri, fitness eldiveni gibi fitness malzemeleri pazarı oluşmuş durumda. Bu ürünlere bir tıkla Decathlon ilgili sayfaları üzerinden ulaşabiliyorsunuz.