Kavurucu sıcakların geride kaldığı sonbahar günleri, size de spora başlamak için ideal günlermiş gibi geliyor, öyle değil mi? Belki çoktan üye olmak için bir spor salonu bakmaya başladınız ya da yeni bir koşu ayakkabısı satın aldınız. Tenis dersleri almayı planlıyor, iyi bir pilates hocası arıyor ya da doğa yürüyüşleri yapmanın ne kadar mükemmel bir aktivite olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Spor yapmak dinç kalmanın ve sağlıklı olmanın bir yolu, öyle değil mi? Peki vücudunuz spor yapmak için gerçekten hazır mı? Dinlenmesi ve bir sonraki antrenmana kadar toparlanması için üstünüze düşen her şeyi yapıyor musunuz?

Spor yapmak, sağlıklı bir hayat sürmenin olmazsa olmazlarından olsa da antrenmanın belli bazı aşamalarına özen göstermediğinde sağlığı tehlikeye de atabiliyor. Vücudun antrenmana adapte olmasına yardımcı olan ısınma ve normal ritmine girmesini kolaylaştıran soğuma aşaması herkes tarafından bilinse de iş uygulamaya gelince sınıfta kalıyor. Peki ısınma ve soğuma gerçekten önemli mi?

Antrenmana Neden Isınma Hareketleriyle Başlıyoruz?

isinma3

Sporla ilgilenenlerin çoğu sportif performanslarını arttırma adına pek çok şey yapıyor. Alacağı spor ayakkabıyı günlerce araştırıyor, spor kıyafetleri ve ekipmanları için bütçe ayırıyor, nasıl beslenmesi gerektiği hakkında onlarca yazı okuyor ve spor hareketleri uygulama konusunda onlarca tekniği deniyor. Fakat son derece basit bir şeyi, ısınma aşamasını, atlıyor.

Antrenman öncesi hazırlık olarak tanımlayabileceğimiz ısınma, çalışmanın gerektirdiği optimum performansı sunan zihinsel ve fiziksel çalışmalar bütünü olarak tanımlanıyor. Isınma; kan dolaşımını kademeli olarak arttırıyor, vücut ısısını yükseltiyor ve kasların kan ve oksijenle dolduruyor. Isınma aşamasını doğru bir şekilde yapmak antrenmandan alacağınız verimi en üst düzeylere taşıyor, alacağınız çalışma performansını arttırıyor ve sakatlanma riskini en aza indiriyor. Yüksek efor gerektiren spor egzersizleri sırasında kasların ve eklemlerin hazırlanmasına yardımcı oluyor, iyileşmesi haftalar süren sakatlanmalara karşı sizi koruyor.

isinma

 

Vücudu yüksek efor gerektiren çalışmaya hazırlayan aşama, vücudun sert bir çalışmayla direkt olarak karşı karşıya kalmasına engel oluyor. Bu sayede sporun yıpratıcı etkisini kısa ve uzun vadede en aza indiriyor, ani çalışma şokuyla ortaya çıkabilecek kalp ve tansiyon problemlerini kısa ve uzun vadede engellemenize yardım ediyor. Kısaca doğru ısınma çalışmasını antrenman programınıza sokarak spordan aldığınız faydaları en üst seviyeye taşıyabilir, sergilediğiniz performansı en iyi hale getirebilirsiniz.

Soğuma Çalışması Bize Ne Kazandırıyor?

Vücudunuzun efor gerektiren çalışma programına kolay adapte olması için ısınma hareketlerini ustaca yaptınız. Performansınız doruklarda, antrenmanı tamamladınız. Aklınızdan hemen duşunuzu alıp evinize, işinize ya da arkadaşlarınızın yanına hemen geçmek var. Peki bir şeyi unutmadınız mı?

Vücut, antenmana başlamadan önce nasıl bir hazırlık aşamasına ihtiyaç duyuyorsa normal ritmine daha kolay kavuşabilmek için de sizin yardımınıza ihtiyaç duyuyor. Üst seviyelerden seyreden nabzınız, laktik asitle dolu olan kaslarınız ve hızlanan nefesinizle yoğun enerji harcama konumunda olan vücudunuz, antrenman aniden sonlanınca normal ritmine geçme konusunda zorlanabiliyor. Soğuma aşaması; nabzınızı kademeli olarak düşürüyor, gerilmiş ve zorlanmış kasların rahatlamasına izin veriyor ve antreman esnasında oluşan yorgunluk hissetmenizi sağlayan maddelerin vücuttan atımını hızlandırıyor. Vücudu dinlenme için hazırlayan aşama, çok daha çabuk bir şekilde toparlanmasını ve kasları onarma aşamasına daha kolay geçmesini sağlıyor. İyi bir soğuma çalışmasıyla, spor sonrası kas ağrılarına engel olabilir, vücudun karmaşa içerisine düşmeden tam anlamıyla dinlenmesine yardım edebilirsiniz.

İlgi alanınıza giren sporla ilgili aradığınız her şeyi bulabileceğiniz Decathlon, maksimum antrenman performansı gösterebilmeniz için spor giyim ürünlerinden sporcu beslenme takviyelerine kadar birbirinden kaliteli ürüne uygun fiyatlara raflarında yer veriyor. Decathlon mağazalarına uğrayarak antrenmanlarınızın ısınma ve soğuma aşamalarında kullanabileceğiniz pratik ürünler satın alabilir, sağlıklı ve bol hareketli bir hayata merhaba diyebilirsiniz.