Kampçılık hayatınızın boyunca unutmayacağınız deneyimler yaşamanızı sağlayabilir. Bunun yanı sıra kampçılık sıkı bir ekip ve yardımlaşma gerektirebilmektedir. Bu bakımdan ailesi veya arkadaşlarıyla güzel anılar biriktirmek isteyen kişilerin aktivite yerleri arasında ilk tercihleri kamp alanları olmaktadır.

Kamp yaparken dikkat etmeniz gerekenler

kampcilik-1.jpg

Kampçılık zevkini en üst boyutta yaşamak için kamp malzemeleri ve ekipmanları iyi tanınmalı ve buna göre bir eylem haritası çizilmelidir. Kamp çadırı, kamp sandalyesi, kamp çantası, kamp masası başlıca kamp malzemeleri arasındadır. Elbette ki her çadır farklıdır, bu yüzden sizin için olan talimatları kontrol etmeniz gerekir. Ayrıca çadırınızın zemini boyunca potluk yapabilecek kayalar veya sopalar temizlenirse daha iyi sonuçlar alınabilir. Mümkün olan en yüksekte zemin arayın ve eğer yoksa çadırınızı, ayaklarınız yokuş aşağı bakacak şekilde yönlendirin. Kamp çadırı korumalı bir bölgede olacak şekilde ayarlanmalıdır, her geçen gün ne kadar uyuduğunuz konusunda fark edilebilir bir değişiklik göreceksiniz.

Yün, keten ve sentetik malzemelerin karışımından giyilen katmanlar, terlemeyi önlemenize yardımcı olur. Her sıcaklığa göre kıyafetinizi çıkarıp giyebilirsiniz bu şekilde mevsimlerin tadını doyasıya çıkartabilirsiniz. Uzun iç çamaşırı, örme şapka, eldiven, yalıtım ceketi rüzgar ve suya dayanıklı dış katman özellikle sonbahar mevsiminde sizi sıcak, kuru ve rahat tutacaktır. Kamp yaparken gerekli miktarda ve sıcak bir yemek yemek, fiziksel ve zihinsel durumunuz üzerinde büyük etki yaratabilir. Bu şekilde yediğiniz öğünler fiziksel aktivitenizde kullanılır ve size kilo olarak dönmez, güzel bir yemek yediğinizde vücudunuzun yakıt alması dolayısıyla kaslarınız çalışır ve serin gecelerde dahi ısınmanız kaçınılmaz olur. Kitinize bir yorgan veya battaniye eklemek ve daha yüksek tabanlı bir şilte kullanmak, uyku saati ile çadırın tavanına bakmak için harcanan zaman arasında büyük fark yaratabilir.

Sonbaharda kamp bir başkadır

sonbahar-kamp.jpg

Tüm bunlar ayarlanıp eğlence başladığında ise sonsuz seçenek ve doğa kampçılarını kucaklar. Yürüyüş, bisiklet, yüzme ve diğer açık hava etkinlikleriyle sizi çevreleyen doğanın keyfini çıkarın. Kokusunu yeni yeni almakta olduğumuz sonbahar havası, düşen yaprakların muhteşem görüntüsü, erken batan günün altın ışıltısı, daha az insan, daha az böcek… Sonbaharda kamp yapmak gibisi yoktur. Bu sezonda doğa gezileri yapmak, hayvanları ve bitkileri izlemek ailece dağ keşifleri yapmak kamp yapmanın diğer harika taraflarını oluşturur. Standart kamp tekniklerinden birçoğu sonbaharda da tatmin edici bir kamp deneyimi yaşatmaktadır, ancak deneyiminizi daha üst bir seviyeye taşımak için bir kaç ek ipucu verebiliriz.

Sonbaharda gün erken biter ve eşsiz gökyüzü manzaraları kendini gösterir, bu nedenle hala kampınızı kurduğunuz alanda sohbet edip eğlenebileceğiniz bir alan olmasına da özen göstermeniz önerilir. Her kamp alanında dikkat etmeniz gereken bazı hayat kurtaran kurallar vardır. Hayvanların bulamayacakları yerlere yiyeceklerinizi sakladığınızdan emin olun. Bazı kamplarda dolabınız bulunabilir. Bu seçeneği de kullanabilirsiniz.

Kamp aktiviteleri ile canlanın

kamp-aktiviteleri.jpg

Ailenizle günübirlik yürüyüş, kaya tırmanışı veya heyecan verici oyunlar oynamak gibi aktiviteler sizi havaya odaklanmaktan eğlenmeye koyulup sizi sıcak da tutacaktır. Gün boyunca aktif kalmak, yalnızca geceleri bir bebek gibi uyumanıza yardımcı olmakla kalmayacak aynı zamanda yediğiniz yemekleri de sindirmenizi kolaylaştıracaktır. Kamp ateşi her zaman kampın ayrılmaz bir parçasıdır ve havada don oluştuğu saatler olan 7 ve 11:00 arasında önemli farklar yaratabilir. Ayrıca işin güzel yanı, kamp ateşi çevresinde iyi bir grup varsa eğer, o turuncu parıltının sağladığı sıcaklıkla sohbetler neşelenir, yemekler lezzetlenir. Standart yaz kamp rutininizde yaptığını bu şekilde birkaç değişiklikle, sonbahar boyunca sıcak, kuru ve konforlu olabilirsiniz. Dışarıda uyumanın özgürlüğünü ve rahatlığını tadabilir, açık havada yıldızlar eşliğinde bu keyifli deneyimi sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Decathlon’la spor, macera, keşif ve kamp yapmanın tadını çıkarın!