Kavurucu sıcakların azalması sadece sonbaharın kapıda olduğuna işaret etmiyor. Av mevsiminin gelişini de müjdeliyor. Dört gözle beklenen av sezonu göz açıp kapayana kadar geçiyor, öyle değil mi? Hal böyle olunca doğa ile daha fazla vakit geçirmek ve avlanmak için her fırsatı değerlendireceğinizden eminiz.

Outdoor aktivitelerinin en zorluları içerisinde sayılan avcılık, özel bir hazırlık gerektiriyor. Avının izini sürerken beklenmedik doğa şartlarıyla karşı karşıya kalan avcılar, avcılık için özel olarak geliştirilen giyim ürünleri ve aksesuarlarından faydalanmayı ihmal etmiyor. Bildiğiniz gibi av sezonunun açılışı genelde yaz mevsiminin son günlerine denk geliyor. Bu sebeple sezon çoğunlukla sonbahar mevsiminde geçiyor. Yağmurlarıyla meşhur olan sonbahar, avlanma sezonunun kısıtlı zamanını değerlendirmek isteyen avcıların çoğunun önünü kesmeyi başaramıyor. Avcıların küçük bir kısmı kuru havada avlanmayı sevse de esas çoğunluğu doğanın ruhunu daha yakından yaşayabilecekleri yağmurlu havaları tercih ediyor. İster kuru havada ister de yağmurlu havalarda avlanmaktan hoşlanın, yağmura karşı gerekli önlemleri almak her avcı için büyük önem taşıyor. Ucuz ve plastik bir panço ile avlanmaya gitmeyi düşünmüyorsunuz, değil mi? Peki avlanmak için en doğru yağmurluk modelini nasıl seçersiniz?

Aman Sessizlik Yemininizi Bozmasın

avcilik4

Avınızın izini sürerken yeri geliyor yerlerde sürünüyor yeri geliyor nefesinizi tutuyorsunuz. Fakat yağmur sizin kadar sessiz olamıyor. Özellikle sağanak yağmur esnasında damlalar süzülerek aşağıya inmiyor, inadına üstünüzde patlayarak avınızı ürkütecek sesler üretmenizi sağlıyor. Avcı kıyafetleri içerisinde yer alan yalıtımlı özel yağmurluk modelleri, sert bir kabuktan oluşan klasik su geçirmez malzemelerin aksine, yüksek ses yalıtımı için yumuşak bir dış kabuk tercih ediyor. Yalıtımlı yağmurluk modelleri, ekstra bütçe ayırmayı gerektirse de, sessizlik yemininizi devam ettirdiği için kesinlikle bunu hak ediyor. Almayı düşündüğünüz yağmurluğun sadece yağmur altındaki ses yalıtımına bakmak yeterli gelmeyebiliyor. Hareket esnasında sürtünmeden dolayı açığa çıkardığı sesin minimum düzeyde olmasına dikkat ederek izini sürdüğünüz hayvanları ürkütme telaşından uzak bir av keyfi yaşayabilirsiniz.

Size Nefes Aldırıyor mu?

Avlanırken saatlerce yürümeniz ve arkasından hiç kıpırdamadan uzun süre beklemeniz gerekiyor. Hal böyle olunca av için geliştirilen tüm özel kıyafetler gibi yağmurluğunuzun da nefes alabilen bir yapıya sahip olması büyük önem taşıyor. Yaptığınız yoğun fiziksel aktivite sonucunda açığa çıkan ter ve sıcaklığı dışarıya kolayca atmasına yardımcı nefes alabilen yapının yağmur damlalarını dışarıda tutması bekleniyor. Gore-Tex ve benzeri teknolojilerin kullanıldığı yağmurluk modellerini tercih ederek kuru kalırken gereksiz yere ısınmamanın keyfini sürebilirsiniz.

avcilik1

Yağmurluk fiyatları, ileri teknoloji kullanılarak geliştirilen kumaşların kullanıldığı doğrultuda yükselişe geçiyor. Avcı kıyafetleri satın almak için bütçe oluştururken bu durumu göz önünde bulundurmanız, yağmur sebebiyle av keyfinizin yarıda bölünmesini engelleyebilir.

Sudan Korunmak için Doğru Seviyeyi mi Seçtiniz?

avcilik3

Profesyonel ya da günlük kullanım için tercih edeceğiniz tüm yağmurluklar, üç farklı kumaş tercihiyle üretiliyor. Suya karşı farklı oranlarda koruma sunan kumaşlar, birbirinden çok farklı özellikler taşıyor. Suya dayanıklı kumaşlar, en düşük seviye su koruması sunuyor. Yağmur ilk başladığı anda sizi ve kıyafetlerinizi yağmurdan korumayı başarıyor, fakat yağmur devam ettikçe su emerek ıslanmanıza neden oluyor. Suya dayanıklı kumaşlara nazaran daha iyi bir koruma sunan su itici kumaşlar, suyu kumaş yüzeyinden uzaklaştıracak özel bir malzeme ile kaplanıyor. Belirli bir seviyeye kadar koruma sağlasa da bir yerden sonra arkasına az da olsa su geçiriyor. Su geçirmez kumaşlar ise, tamamıyla su geçirmez özellik taşıyor. Yağmurluk yüzeyine gelen suyu büyük bir kuvvetle uzaklaştırdığı gibi özel kaplama malzemesi yardımıyla suyun arkasına geçmesini de engelliyor. Avcı kıyafetleri içerisinden farklı parçaları suya dayanıklı kumaştan tercih edebilir, yağmurluğunuzu ise su geçirmez kumaştan seçerek av sırasında kuru kalmayı garantileyebilirsiniz. Su geçirmez özellikli bir yağmur çizmesiyle en yağmurlu havalarda bile avdan uzak kalmayabilirsiniz.

Kolay Taşınabiliyor mu?

Çoğu avcı yağmurluğu, yanınızda taşıyabilmeniz adına, pratik kullanımlı özel paketiyle birlikte geliyor. Yağmurluğunuzu seçerken kamuflaj desenlerine göz atarken hafifliği, kolay katlanabilirliği ve kapladığı yer gibi özelliklerini de göz önünde bulundurmanız doğru tercihe yaklaşmanızı sağlayabiliyor. Kalın yapılı yağmurluk modellerini sıcak günlerde taşımakta zorlanacağınız düşünüldüğünde av için yağmurluk seçerken ince modellere yönelmeniz tavsiye ediliyor.

Avcılık için özel olarak geliştirilen kıyafet ve aksesuarlara geniş ürün koleksiyonunda yer veren Decathlon, zevkinize hitap eden bir model bulmanızı garanti altına alıyor. Birbirinden kullanışlı modellere yer verdiği yağmurluk bayan, erkek ve çocuk çeşitleri, avcı kıyafetleri ve yağmur çizmeleri, konforlu bir av sezonu geçirmenize yardım ediyor. Decathlon garantisiyle geniş ürün yelpazesi içinden dilediğiniz yağmurluk modellerini seçebilir, doğanın sert şartlarına göğüs gelebilirsiniz.