Her mevsiminin ayrı bir güzelliği olan ülkemizde, sonbaharda tatil yapmanın tadı bir başka oluyor. Pek çok ülkeye nazaran Türkiye’nin tatil, eğlence ve sporu bir arada yapmak için olanakları oldukça fazla. Bu yollardan biri de kamp yapmak. Yazın kavurucu sıcağı ya da kışın dondurucu soğuğunda kamp yapmaktansa sonbaharın rahatlatıcı havasında kamp yapmak daha çok tercih ediliyor.

Kamp İçin Ön Hazırlık

rota1.jpg

Kamp için öncelikle kamp malzemeleri belirlenmesi gerekiyor. Enerji dolu, eğlenceli ve hareketli bir kamp dönemi yaşanacağından malzemelerin seçimi oldukça önem teşkil ediyor. Kişiden kişiye değişiklik göstermesine rağmen, alınması gereken ortak pek çok kamp malzemeleri mevcut. Bunlar arasında; uyku tulumu, yere sermek için kamp pedi, kamp çadırı, kamp çantası, yedek kıyafetler (çorap, iç çamaşırı, t-shirt, sweat shirt vb.) diş fırçası, diş macunu, şampuan, sabun, duş jeli, terlik, havlu, fener, yemek pişirmek için kamp ocağı ( tüp, alkol ya da benzen ile çalışan, kamp için özel üretim olanlardan), tabak, çatal, kaşık, bıçak, bardak, bulaşık deterjanı bulunuyor. Sonbaharda yapacağınız kamp macerasında yanınıza kalın kıyafetler ve yazlık kıyafetler de almalısınız. Gündüzleri güneş çıktığında denize girebilecek kadar sıcak olmasına karşın geceleri de içinde bulunduğu mevsimi hissettirircesine serin olacağını unutmamalısınız. İsteğe bağlı olarak değişen malzemelerin başında kamp sandalyesi ve kamp masası bulunuyor. Bazı kampçılar taşımak istemediklerinden, bazıları da kullanmayacaklarından masa ve sandalyeyi tercih etmiyorlar. Ancak kampçılık için özel üretilen kamp masa ve sandalye takımları pratik taşınabiliyor. Yukarıda bahsettiğimiz malzemelerin hepsinin kamp çantasına sığdığını düşünürsek, elinizde ikinci bir çanta gibi masa ve sandalye takımını da rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

Doğada Kamp Koşulları

Hareketli ve aktif bir kamp için doğayla baş başa kalmayı tercih edenlere Fethiye’de Çalış plajı oldukça uygun. Fethiye’nin merkezinden sonra upuzun bir plaj olan Çalış’da ücretsiz kamp alanları bulunuyor. Tesis olmayan herhangi bir yere çadırınızı kurabilirsiniz. Ancak burayı tercih ederseniz; duş, tuvalet gibi imkânlarını olmayacağını da göz önüne almalısınız. Çalış’da bazı restoranlar kampçılar için cüzi bir ücret karşılığında duş ve tuvalet kullanımına izin veriyor. Bu restoranlara yakın yerlere çadırınızı kurabilirsiniz. Ancak çadırınızı nereye kurarsanız kurun, Çalış’da garanti olan tek şey; muhteşem bir denizin üzerinden batacak olan güneşin harikulade manzarası olacaktır.

Konforlu Kamp Olanakları

rota6.jpg

“Yok, yok bu kadar doğayla baş başa olmak istemem” derseniz de Fethiye Ölüdeniz’e gidebilirseniz. Burada denize sıfır klimalı bungalov evleri, karavanları, ücretsiz wi-fi internet bağlantısı, kampçılık için özel alanları, plajında şezlong ve şemsiyesi bulunan pek çok tesis bulunuyor. Burada dikkat etmeniz gereken unsur ise; ücretlerin otel fiyatlarıyla nerdeyse aynı oluşudur. Bunun sebebi de yabancı turistin yerliye göre daha fazla olmasıdır. Benzer bir seçenek olarak Gökova körfezinde bulunan Akyaka’da bulunan orman kampları da sizi memnun edecektir. Ölüdeniz’den farkı; balta girmemiş çam ormanının içinde olmasına rağmen denize sıfır oluşudur. Buralarda da akşamları sinek ve haşerelere karşı önlem almanızda fayda var.

Şehirden Uzaklaşmadan Kamp Yapma Yolları

rota3

Kampçılık, seçenekleri ve imkânları açısından ucu bucağı bulunmayan, doğayla sporu birleştiren eğlenceli bir hobidir. Bir geceliğine bile yapılabilir. İstanbul’dan uzaklaşmadan bir iki geceliğine kamp yapmayı tercih eden kampçılar için pek çok kamp alanları mevcut. Bunlardan biri de sahil kamp. Burası denize 200 metre uzaklıkta, çam ağaçlarının arasında olan bir tesis. Buraya isterseniz çadır kurabilir isterseniz de karavan ya da bungalov kiralayarak doğanın tadını çıkartabilirsiniz. Etrafında kafeden balık restoranına kadar farklı alternatifleri barındırarak kampçılarını memnun etmesine karşın, piknik masalarının bulunması; günü birlikçileri ağırladığının bir göstergesi oluyor. Bu da maalesef gün sonundaki çöpler ile belli günlerdeki kalabalığı işaret ediyor.

rota7

 

Tertemiz bir havada uyanmak, sabah sporunu doğada yapmak, sabah ilk iş denize girmek ya da doğayla baş başa kalmak gibi özellikler kampçıların vazgeçilmezleridir. Siz de bu macerayı yaşayabilir Decathlon farkıyla sorunsuzca doğada sporunuzu yapabilirsiniz!