Tatil mevsiminin bitişini çağrıştıran sonbahar, hayatınıza hareketi ve sporu davet edebilmeniz için pek çok neden sunuyor. Kavurucu sıcakların yavaş yavaş azaldığı ve yazın renklerinin yavaşça solduğu sonbahar mevsimi, outdoor aktivitelerin yapılabilmesi için ideal havaları içinde barındırıyor. Sonbahar mevsiminin sunduğu güzellikleri değerlendirmek için yapabileceğiniz bir aktivite arıyorsanız koşmak fikrini değerlendirebilirsiniz. Derlediğimiz sonbaharda koşuya başlamak için 7 sebep ile gardınızı indirip sporu hayatınıza katmak için ilham almaya ne dersiniz?

kosu4.jpg

1) İdeal Mevsim Sıcaklarının Tadını Çıkarmak

Termometre değerlenin yükseklerden seyrettiği yaz sıcaklarının geride kaldığı sonbahar mevsimi, koşu için ideal koşulları önünüze seriyor. Hafif bir esintinin takip ettiği sonbahar mevsimi, kışın dondurucu soğuklarının henüz uğramaması nedeniyle koşu başta olmak üzere diğer outdoor aktiviteleri için de fırsat tanıyor. Koşu antremanınıza arada sırada eşlik eden hafif yağmurlar, toprağın kokusunu içinize çekmenize ve tazelenmenize de izin veriyor. Görece serinlediği havalarda su ve rüzgar geçirmez özelliklerini taşıyan koşu kıyafetleri tercih edebilir, sonbahar güzelliklerinin tadını çıkarabilirsiniz.

2) Tatil Dönüşü Adaptasyon Problemini Azaltmak

İnsanların çoğu, tatil mevsimi olan yaz mevsiminde vakit buldukça yaptığı kaçamaklarla dinleniyor. Uzun bir tatil yapmamış olsalar da yazın sona ermesi, çalışma ve okul hayatına adaptasyon problemlerini beraberinde getiriyor. Doğa içinde yapacağınız koşu antremanları, şehrin keşmekeşinden ve yapmanız gereken işlerden bir müddet uzak kalmanıza, zihnen dinlenmenize ve güç toplamanıza yardım ediyor. Siz de koşu rotanızı deniz kenarı, park ya da orman gibi güzelliklerin barındıran yerlerden seçebilir, yeşilliğin ve maviliğin dinlendirici etkisiyle ufak bir mola verebilirsiniz.

3) Stres Kontrolü Sağlamak

Sonbaharın ilk günlerinde okulların açılması ve çalışma hayatında başlayan yoğunluk yaz mevsiminden kalma rehavetle birleşince stres seviyesinin iyice artmasına neden oluyor. Hafif tempoda koşmak, enerjinizi dengeli bir şekilde atmanıza ve stresle daha kolay baş etmenize yardımcı oluyor. Patronunuza mı kızdınız? Sevgilinizle mi tartıştınız? Sizce de koşmak için ideal bir zaman, değil mi?

4) Yeni Yerler Keşfetmek

kosu10

 

 

Yazın pek çok yer geziyor, yeni aktivitelerde bulunuyor, tabiri caizce eve neredeyse hiç uğramıyoruz. Sonbahar geldi diye tüm bunların geride kaldığını düşünüyorsunuz değil mi? Yanılıyorsunuz. Pek çok şehirde sayısız koşu kulübü yer alıyor. Dilerseniz onlarla iletişime geçebilir, yeni rotalar keşfederken yanlarında olabilirsiniz. Sevdiğiniz arkadaşlarınızla hoş vakit geçirmeyi planlıyorsanız, internetten yapacağınız küçük bir araştırmayla gezebileceğiniz onlarca rota bulabilir, maceracı ruhunuzu sonbaharda da sürdürebilirsiniz.

5) Özelleştirilmiş Ekipman Gerektirmemesi

Pek çok sportif aktivitenin aksine koşu, özelleştirilmiş ekipman gerektirmemesi nedeniyle fazlasıyla tercih ediliyor. Konfor ihtiyaçlarınıza hitap eden bir çift koşu ayakkabısı ve aktivite esnasında özgürce hareket etmenize yardımcı olan spor kıyafetler spor için yeterli oluyor. Siz de fazla bütçe ayırmadan kaliteli bir aktivite yapmanın tadını çıkarabilir, enerjinizi doğru kanalize etmenin faydalarından yararlanabilirsiniz.

6) Her Zaman ve Her Yerde Yapılabilmesi

kosu1

 

Koşmak için herhangi bir mekan gerekmiyor. Spor salonu, saha gibi alanlara herhangi bir ücret ödemeden, kilometrelerce yol tepmeden ve uzun zaman gerektiren ön hazırlıklar olmadan koşmaya başlayabilirsiniz. Dilerseniz evinizin önündeki parkta, dilerseniz şehrinizin gözde piknik alanında koşabilir, belirli saat dilimlerine esir olmadan istediğin her an koşmanın tadına varabilirsiniz. Akşam vakti koşmayı planlıyorsanız reflektör özellikli detaylar içeren spor giyim ürünlerinden faydalanabilir, kulağınızda müziğiniz güvenli bir şekilde koşmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

7) Formda Kalmak için Basit Bir Yol

İstikrarlı bir şekilde hareket etmenizi sağlayan koşu, kalp ve damar hastalıklarından kansere kadar pek çok hastalığa karşı sizi koruyor. Kışın habercisi sonbaharda koşarak, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirebilir, fazla kilolarınızdan arınarak forma girebilir ya da formuzu koruyabilirsiniz.

Decathlon da koşmanız için birbirinden güzel nedenleri koşu için özel olarak geliştirilen ürünlerin yer aldığı koleksiyonuyla sunuyor. En güzel koşu ayakkabı modellerinin yer aldığı koleksiyon, koşu performansınızı arttıracak spor giyim ürünlerini de barındırıyor. Koşu ayakkabısı bayan, erkek ve çocuk çeşitleri arasından ihtiyaç ve zevklerinize hitap eden modelleri hemen satın alabilir, sevdiklerinizle birlikte hayatınıza hareket katmanın güzelliklerini yaşayabilirsiniz.