Doğa yürüyüşlerinde doğru outdoor kıyafet ve aksesuar seçimi hayati önem taşıyor. Hem kamp aktivitelerinde hem de outdoor sporlarda ayakkabı seçimi konforu garantiliyor, sonbaharda sporu sevmenize yardımcı oluyor. Hiking, camping, trekking veya jogging fark etmiyor. Doğru aktivitede, iklime ve alan şartlarına uygun doğru ayakkabı seçildiğinde hem performans artıyor hem de konfor sayesinde outdoor alanda hayat kolaylaşıyor. Outdoor bot seçiminde zemine, iklim şartlarına ve kullanıcının konfor ihtiyaçlarına dikkat edilmesi öneriliyor.

Sonbahar Etkinlikleri İçin Bot Seçimi 

botlar3

Sonbaharın yağmurlu ve serin günleri için bot seçerken farklı değişkenleri göz önünde bulundurmalısınız. Su geçirmez, tabanı kaymaz olması bot için birincil önem taşırken etkinlik yapılacak alanın zeminine de dikkat etmelisiniz. Düz alanlar için dişsiz tabanlı botlar seçilebiliyor ancak eğer engebeli veya yokuşu araziler söz konusuysa dişli ayakkabıların kullanımı önem arz ediyor. Zeminin materyali eğer kayan malzemeden yapılmışsa alan düz bile olsa dişli seçenekler almalısınız. Bu modeller ayakkabının kaymasını önleyerek zemin tutuşunu artırıyor. Henüz kış soğuğu gelmediği için sonbaharda outdoor bot modeller arasından seçim yapmak zorlaşıyor. Botlar genellikle içi yünlü, sıcacık tutan tasarımlardan oluştuğu için baharın değişken havası için doğru ayakkabı bulmak bir hayli zor oluyor.

kadınbotlar

Üşümemek için giydiğiniz botlar hava sıcaklığı bir anda yükselince terlemenize ve nemden rahatsızlık duymanıza sebep olabiliyor. Sıcak ve kuru sonbahar havalarında yapılacak yürüyüşler için hava geçirgenliği yüksek, iç kısmı pamuklu, nem transferli botlar tercih edebilirsiniz. Serin ve yağışlı günlerde ise su geçirmez özellikli, iç tekstili ile soğuğa karşı korumalı, yağmura karşı kısmen yüksek tabanlı botlardan edinebilirsiniz.

Doğada Dayanıklılık Önemli 

Doğa şartlarında ayakkabının dayanıklılığı önem kazanıyor. Doğa yürüyüş ayakkabısı seçerken arazi şartlarının sürprizlerle dolu olduğunu hatırlamalısınız. Darbelere dayanıklı olan ayakkabılardan seçerseniz, kamp gibi alanlarda meydana gelebilecek kazalardan en az hasarla kurtulabilirsiniz. Taşlık, eğimli arazilerde tabanı yırtılan, delinen ayakkabılarla zorluk yaşayabilirsiniz. Bu nedenle özellikle kışlık outdoor ayakkabı seçerken yapışkan yerine dikiş ile birleştirilmiş modelleri tercih etmelisiniz. Özellikle postal tarzı bot alacaksanız ayakkabının ağırlığını da dikkate almalısınız. Kamp gibi halihazırda ağırlık taşımanızı gerektirecek etkinlikler yapıyorsanız ayakkabıların ağırlığı ile kendinizi daha fazla yormaktan kaçınmalısınız. Topuklardan uzak durmanız ve platform formunda tek parça tabanları tercih etmeniz tavsiye ediliyor. Kumaştan ziyade, deri, nubuk ve süet ayakkabılar bot modellerinde tercih ediliyor. Sıvı ile temas ihtimali göz önüne alındığında süet ve nubuk botların yağışlı havada doğada giyilmemesi öneriliyor.

botlar2

Bot Seçerken Dikkat

Uzun süre ayakta kalacağınız etkinlikler hedefliyorsanız ayakkabının numarasını seçerken dikkatli olmalısınız. Ortopedik tabanlı botlar etkinliklerde rahatınız için tavsiye edilirken, silikon destek tabanlıklardan da yardım alabilirsiniz. Ayaklarınızın şişme ihtimalini ve doğada soğuğa karşı birden çok kalın çorap giyebilme durumunuzu değerlendirerek botu yarım numara kadar büyük alabilirsiniz. Bağcıklı modellerdense yandan fermuarlı olan tasarımları seçerek çadır içine girip çıkarken ayakkabıyı sürekli çıkarma işlemi ile vakit kaybetmezsiniz. Eğer karlı, yüksek rakımlı bölgelere sonbahar yürüyüşleri için gidecekseniz standart botlarınızın tabanına geçirilerek kullanılan ayakkabı çivilerini tercih edebilir, kaymayı engelleyebilirsiniz. Eğer ayak kemiklerinizde çıkıklık varsa ve uzun süre ayakkabı giydiğinizde rahatsız hissediyorsanız alacağınız silikon desteklerle ayaklarınızın konfora ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

botlar4

En kaliteli, şık ve rahat botlar için Decathlon’u ziyaret edebilir, onlarca seçenek arasından dilediğiniz ayakkabıyı satın alabilirsiniz. Sonbaharda spor aktiviteleri ile barışmak isteyenlerin seçimi olan outdoor bot seçenekleri ile siz de baharda spor salonlarından dışarı çıkıp, kışa sporla hazırlanabilirsiniz.