Yazın kavurucu etkilerinin giderek azaldığı sonbahar mevsimi, uzun yürüyüşlerin tadını çıkarabileceğiniz bir hava sunuyor. Sararan yapraklar ve çiseleyen yağmur altında yürümek kulağa hoş geliyor, öyle değil mi? Hemen ayakkabılarınızı giyip kendinizi sahil kenarına atmadan önce kullandığınız ayakkabıların yürüyüş için doğru bir tercih olup olmadığını sorgulamanız gerekiyor.

Yürüyüş için doğru ayakkabı seçimi sadece yapmış olduğunuz aktiviteden aldığınız keyfi arttırmıyor. Doğru bir yürüyüş ayakkabısı, ayağınızın yürüyüş esnasında aldığı doğal formun korunmasına katkıda bulunuyor, zemine değdiği andaki darbelerden ortaya çıkabilecek sakatlanmaları engelliyor ve verdiği destek sayesinde yürüyüş performansını maksimum seviyelere çıkarmanıza yardımcı oluyor.

Yürüyüş için Doğru Ayakkabıyı Seçtiğinizi Nasıl Anlarsınız?

ayakkabi1

Seçmiş olduğunuz yürüyüş ayakkabısı attığınız adımda ayağınızın doğal formunu korumasına yardımcı oluyor, zemine basma esnasında açığa çıkan kuvvetlere karşı ayağınızı koruyor, yoğun yürüyüşler sonrasında bile teri dışarı atarken ayağınızın nefes almasına izin veriyor ve size hareket özgürlüğü kazandırıyorsa doğru ayakkabı tercihinde bulunmuş olabilirsiniz.

Yürüyüş için geliştirilen teknolojilerle donatılan her ayakkabı, her kullanıcı için doğru bir seçim olmayabiliyor. Kullanıcıların sahip olduğu farklı ayak tipleri ve konfor ihtiyaçları, her yürüyüş ayakkabısından benzer sonuçlarını engelliyor. Siz de arkadaşınızın tavsiye ettiği yürüyüş ayakkabısını direkt olarak almak yerine deneyebilir, ayağınızın gerçekten rahat ettiği bir ayakkabıyı satın alabilirsiniz.

Yürüyüş Ayakkabısında Bulunması Gereken Özellikler Neler?

Spor aktiviteleri için özel olarak geliştirilen ayakkabılar, yapılan aktivite esnasında ayağın aldığı şekil ve maruz kaldığı kuvvetler düşünülerek tasarlanıyor. Yürüyüş ayakkabılarında kullanılan teknolojiler de yürüyüş aktivitesi esnasında ayağı desteklemeye dayanıyor.

Yürüyüş, arka arkaya ritmik olarak adımların birleşiminden oluşan bir aktivite olarak biliniyor. Her bir adım sırasında ayağın ilk önce topuk kısmı yere değiyor. Yürüyüş antremanlarında ayakta oluşabilecek ağrı ve olası sakatlanmaları engellemek için topuk kısmı özel yastıklama teknolojisi ile desteklenmiş ayakkabıları tercih etmek büyük önem taşıyor. Ayağı sert bir şekilde zemine vurma ihtimalinize karşı, topuk kısmında darbe emici ve dağıtıcı sistem barındıran modelleri tercih edebilir, yürüyüş konforunu arttırabilirsiniz. Topuktan sonra zemine değen ayağın tarak kısmının yayıldığını göz önüne alarak ayakkabının ön kısmında parmaklara hareket özgürlüğü kazandıran ve geniş parmak kutusu bulunduran modellere yönelerek sağlıklı bir seçim yapabilirsiniz.

yuruyus3.jpg

Profesyonel yürüyüşçülerin ayakları, diğer sporlarla ilgilenen profesyonellerle kıyaslandığında çok daha fazla bükülüyor. Hal böyle olunca esnek ayak tabanı, yürüyüş ayakkabısı seçiminde bakılması gerekli olan unsurların başında geliyor. Tabanında esneme olukları modeller, doğal adım yapınızı sürdürmenize izin veriyor. Diğer taraftan yürüyüş ayakkabıları, ayağı ve bileği sabit tutmak için dış kısımda oyuk barından düşük topuk profili barındırıyor. Yürüyüşün doğal devinimine uyum sağlayacak şekilde dizayn edilen topuk, yürüyüş performansınızı en iyi seviyeye taşıyor. Daha hızlı hareket edebilmeniz adına hafif, ayak sağlığınız adına nefes alabilen üst yapıya sahip modellere yönelebilir, uzun yürüyüşlere yelken açabilirsiniz.

Yürüyüş Keyfinizi Arttıracak Diğer Özellikler

yuruyus2.jpg

Yürüyüş ayakkabılarının olmazsa olmazlarına bir göz attıktan sonra yürüyüşten aldığınız keyfi arttıracak diğer özelliklere bakabiliriz. Gece yürüyüş yapmaktan hoşlanıyorsanız reflektörlü modeller içinden seçim yapabilir, güvenliğinizi önemli ölçüde arttırabilirsiniz. Doğa yürüyüşü yapmaktan keyif alıyorsanız, hafif yüksek topuk yapısına sahip ağır ve sert modellere yönelebilir, yağmurlu havalar bile beni yürüyüş yapmaktan alıkoyamaz diyorsanız su geçirmez üst yapıya sahip modellere yönelebilirsiniz ve yaptığınız yürüyüşlerden aldığınız keyfi iki katına çıkarabilirsiniz.

Yürüyüşten aldığınız keyfi arttırmanın bir diğer yolu da, tarzınızla uyum gösterecek şık bir model tercih etmek olarak görülüyor. Decathlon, her zevke ve konfor ihtiyaçlarına hitap eden geniş ürün koleksiyonu ile, giymekten keyif alacağınız onlarca model içinden seçim yapma fırsatı sunuyor. İkonikleşmiş tasarımlardan dönem özelliklerini taşıyan vintage modellere, çok renkli modern desenlerden klasik renk seçeneklerine kadar farklı modelleri barındıran yürüyüş ayakkabıları koleksiyonu, farklı konfor ihtiyaçlarına cevap veren farklı teknolojileri barındırıyor. Decathlon yürüyüş ayakkabı çeşitleri içerisinden bütçenize, zevkinize ve ayağınızın rahatlığına hitap eden modeli hemen satın alarak sonbaharda uzun yürüyüşler yapmanın keyfine varabilir, formunuzu ve sağlığınızı eğlenceli bir şekilde koruyabilirsiniz.