Kamp hazırlığı yapanların en büyük endişesi alana, mevsime ve doğa şartlarına uygun kamp malzemeleri seçimi oluyor. Özellikle kış aylarında endişe ikiye katlanıyor, zira zorlu hava şartları kimi zaman merkeze ulaşımı engellerken, kimi zaman da yapılan yanlış bir malzeme seçimi tüm kamp planının iptal olmasına neden olabiliyor. Doğru malzemelerle, ipuçlarından yararlanarak yapacağınız ufak değişiklikler kampta konforunuzu artırıyor, kış aylarında outdoor aktiviteleri sevmenizi sağlıyor. Dört mevsim kampçılık yapmak isteyenler için doğa ile dost tavsiyeler sizleri bekliyor.

Kış Kampında Dikkat Edilmesi Gerekenler

kis kamp.jpg

Kış kamplarında dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk olarak yalnız kampa gitmemek sayılıyor. Olası bir hava muhalefeti veya hayvan ile karşılaşma durumu kışın çok daha büyük tehlike arz edebiliyor. Kış kamplarında en az iki kişi olunması tavsiye ediliyor. Kamp yapılacak bölgenin yollarının haritalandırılması ve keşif yapılması gerekiyor. Hava kötüleştiğinde görüş azalacağından o anda gidilecek yolun tahlil edilmesi zorlaşıyor. Bu nedenle kış kamplarında araziyi iyice ezberleyerek, yolları bilmelisiniz. Acil durumlarda B planlarınız hazır olmalı, acil numaraları, en yakın hastanenin adresini kaydetmelisiniz. Kış kamplarında karlı alana çadır kuracaksanız çığ oluşabilecek yamaçlardan uzak durmalısınız. Kamp alanları seçilirken arazinin çığ ve heyelan geçmişini, kar kalınlığını incelemelisiniz. Çadır kuracağınız karlı alanın üstünde gezerek alandaki zemini sertleştirmelisiniz. Kamp çadırı içinde yedek yiyecek ve içecek bulundurmayı unutmamalısınız.  İçme suyu için kardan yararlanabilir, kar suyunu kaynatarak içime hazır hale getirebilirsiniz.

Kış Kampı İçin Malzeme Seçimi 

kamp3

Kamp çantası hazırlarken dört mevsim yanınıza mat, yiyecek, içecek, taşınabilir su bidonu, çadır malzemeleri, uyku tulumu ve yastık gibi gereçleri alıyorsunuz. Ancak kış döneminde malzeme seçiminde daha titiz davranmalısınız. Yanınıza muhakkak soğuğa dayanıklı şapka ve eldiven almalısınız. Gece oluşabilecek fırtınaları göz önüne alarak çadırı, kamp sandalyesi ve kamp masasını bağlayabilir, portatif ürünlerde masa ve sandalyeyi kapatarak savrulmamasını garanti altına alabilirsiniz. Zeminden soğuk almamak için en kalın matlardan seçebilir, iki kat mat kullanarak soğuğu yok edebilirsiniz. Yaz için önerilen alüminyum kaplamalı matlar yerine daha kalın kışlık matları tercih etmelisiniz. Su geçirmez malzemeler seçtiğinizden emin olmalısınız. Botlarınız, kıyafetleriniz, çadırlarınız su geçirmez olursa çok daha rahat kamp yapabilirsiniz. Cep sobası adıyla satılan kimyasal ısıtıcılardan yanınıza alarak, ısınabilirsiniz. Sıcak su torbaları da yararlı olacaktır. Tüp ile ısınmak rüzgarlı alanlarda tehlikeli olacağından, ateş yakmayı veya mumdan yararlanmayı tercih edebilirsiniz.

Kamp Hayatınızı İpuçlarıyla Kolaylaştırın 

kamp4

 

Gece kamptaki suyun donmaması için su şişelerini ters çevirebilirsiniz. Suyun donmasını geciktireceğiniz yöntemi diğer içeceklerde de kullanabilirsiniz. Donma durumunda ani ısı değişimiyle patlama ihtimaline karşı cam yerine plastik şişeleri tercih etmelisiniz. Cildinizi kremlerle koruyabilirsiniz. Krem yeterli olmadığında kar maskesinden yararlanabilirsiniz. Lityum bataryalar alkalin ve nimh pillerden daha dayanıklıdır. Soğuk havalarda bu bataryalardan yararlanabilir, daha hafif olan bataryalardan daha uzun süre verim alabilirsiniz. Yaz kamplarında da olduğu gibi yanınızda antibiyotikli krem bulundurmalısınız. Her ne kadar böcek sayısı yaza göre çok az olsa da ağaç kovuklarında yaşayan canlılara rastlayabilir ve ısırılabilirsiniz. Çadırı kurarken destekleri önce çapraz sonra dik olarak iterek daha sağlam durmalarını sağlayabilirsiniz.

Kampın her mevsim başka keyif verdiğini bilenler için hazırlanan Decathlon kamp malzemeleri ile dört mevsim kamp yapabilir, keyifle tatilinizi renklendirebilirsiniz. Kar içinde mangal yapmayı, kış şartlarında uzaktaki şehir manzarasını izlemeyi, huzurla baş başa kalmayı ve doğayı dinlemeyi isteyenlerdenseniz hemen kamp malzemelerini alarak hazırlıklara başlayabilir, kışın tadını çıkarabilirsiniz.