Birçok kişi için yüzmek, yalnızca sıcak veya ılık havalarda yapılabilecek eğlenceli bir aktivite olarak görülüyor. Yaz mevsimini beklemeyi gerektirmeyen kapalı havuzlar ise fit bir vücuda sahip olmak ve kasları güçlendirmek için gidilebilecek en ideal yerlerden biri. Ayrıca kış aylarında spor yapmanın ne kadar zor olduğundan yakınanlar da kapalı havuzlar sayesinde oldukça konforlu zaman geçirebiliyor.

yuzme2

Kış mevsiminde yüzmek, çoğu kişinin gözünde çılgınca bir eylem olsa da aslında soğuk havalarda yapılabilecek en ideal sporlardan biri. Konforlu ve eğlenceli bir aktivite olması ise yüzmeyi, saatlerce spor salonlarında ter dökmek istemeyenler için oldukça cazip kılıyor. Bununla birlikte her sporda olduğu gibi yüzme esnasında da havuz mayosu ve gerekliyse diğer malzemelere sahip olmak da önemli detaylar arasında yer alıyor.

Kışın Yüzmek Vücudu Güçlendirir, Kişiyi Zinde Tutar

Uzmanlara göre yaz kış fark etmeksizin herkesin haftada en az üç kez yüzmesi gerekiyor. Bu sayede kaslar ve eklemler güçleniyor, kişi kendini daha zinde hissediyor. Özellikle hareketsiz bir yaşama sahip olanlar yüzme sayesinde daha enerjik ve sağlıklı kalabiliyor. Bunun yanı sıra yüzmek, bacak ağrısı veya bel fıtığı gibi rahatsızlıkları olan kişiler için de oldukça faydalı ve hatta kışın herkesin tercih ettiği yürümekten bile çok daha etkili sporlar arasında yer alıyor. Ayrıca vücuttaki tüm kaslar eşit oranlı olarak aynı anda çalıştığı için yağ yakımı çok daha kolay bir hale geliyor. Bu da kış mevsiminde bile düzenli yüzerek, kısa sürede ve sağlıklı fit bir vücuda sahip olabileceğiniz anlamına geliyor.

Kışın Kapalı Yerlerde Yüzmek Çok Daha Verimli ve Huzur Vericidir

yuzme1

 

Yaz mevsiminde açık havuzlarda veya denizde yalnız kalmak neredeyse imkansız. Ayrıca insanların çok olduğu bir ortamda kirliliğin ve mikrobun olmaması ise kaçınılmaz. Bunun aksine kışın kapalı havuzlar çoğu zaman çok daha sakin oluyor. Dolayısıyla mekanın rahatlatıcı ambiyansı, insan kalabalığının olmaması ve sessizlik; yüzmeyi çok daha verimli ve huzurlu kılıyor. Havuzlar özel dezenfektanlar ile düzenli olarak temizlense de açık havuzlardaki insan sirkülasyonu hastalık kapma riskini daha da arttırıyor. Kapalı havuzlarda ise kişi sayısının daha az olması sebebiyle hastalık kapma riski çok daha az oluyor.

Rahat ve Kullanışlı Mayo Modelleri Yüzmeyi Konforlu Hale Getirir

Her sporda olduğu gibi yüzmeye gitmeden önce de bazı temel malzemelere ihtiyacınız bulunuyor. Özellikle de eğer uzun saatler boyu havuzda vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız ve yüzmek hayat tarzınız haline gelmişse mutlaka bone, gözlük, mayo gibi temel malzemelerden edinmeniz gerekiyor. Alacağınız malzemenin fiyatının yanı sıra kalitesine de dikkat etmeniz, sonradan sıkıntı yaşamamanız adına oldukça önemli bir nokta.

yuzme-gece

 

 

Yüzmenin vereceği konforu kaybetmemek için mayo modelleri seçiminde birçok kriteri de göz önünde bulundurmanızda fayda var. Bunun içinse havuz mayosu modelleri içerisinde seçiminizi sizi ağırlaştırmayacak ve yüzmenizi kolaylaştıracak tipte olanlardan yana kullanmalısınız. Ayrıca iki parçadan oluşan ve vücudu sıkı sıkı saran mayo modelleri de yüzme eylemini daha konforlu bir hale getiriyor.

Güvenli ve Rahat Tasarlanan Mayolar Sayesinde Spor Yapmak Çok Daha Keyifli

Yüzmekten keyif almanın ve bunu güvenli bir şekilde yapmanın ilk şartı size uygun bir mayoya sahip olmak. Dolayısıyla vücut tipinize en uygun olan modellere öncelik tanımanız büyük önem taşıyor. Vücuda yapışan mayolar, ağırlık yapmadığı ve vücudun hareketlerini kısıtlamadığı için özellikle uzun süreler yüzecek kişiler için pek çok avantaj sağlıyor. Özellikle erkeklerin tercih ettiği İtalyan tarzı slip mayo modelleri kışın bile yüzmeyi daha keyifli hale getirmenize yardımcı oluyor. Kadınlar ise genellikle tek parça mayo yerine iki parçalı olanları tercih ediyor. Bu da aynı şekilde iki parçalı modellerin yüzme esnasında daha çok rahatlık sağlamasından kaynaklanıyor.

 

Mayo kullanımında rahatlığın yanı sıra vücut tipine uygun olması ve vücut kusurlarını gizlemesi de oldukça önemli bir faktör. Dolayısıyla eğer fazla kilolardan muzdaripseniz toparlayıcı ve push up özelliği olan mayoları tercih edebilirsiniz. Göbek bölgenizdeki fazlalıklar içinse yüksek bel, toparlayıcı olan iki parçalı mayo modelleri istediğiniz görünüme kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Bu tür toparlayıcı mayo modelleri görünüme katkıda bulunduğu gibi, aynı zamanda aksiyonu bol su sporlarında daha rahat hareket etmenize de yardımcı oluyor.

Vücut Tipine Uygun Mayo Modeli Seçmek Oldukça Önemli

Vücut tipinize uygun modeli seçmeniz hem iyi bir görüntüye hem de konfor sahip olmanız açısından oldukça önemli. Buna göre eğer dar omuzlara ve geniş kalçalara sahipseniz rengi üst kısımlara doğru açılan modelleri tercih etmelisiniz. Daha kıvrımlı ve kum saati şeklinde bir vücudunuz varsa göğüs kısmını destekleyen renkli modeller sizi daha iyi gösterecektir. Vücudunuzun üst bölümü genişse tercihinizi halter mayo modellerinden yana kullanmalı, alt kısmı ön plana çıkaracak renkli parçalarla görünümünüzü desteklemelisiniz.

yuzme-kadin

Birbirinden farklı renkte ve desende onlarca mayo modeli çoğu zaman kafa karıştırıcı olabiliyor. Fakat mayo alırken haftada ne sıklıkla yüzmeye gittiğiniz, profesyonellik düzeyiniz, beden tipiniz ve hatta cildinizin alerjik yapısı bile mayo seçimini fazlasıyla etkiliyor. Dolayısıyla havuz mayosu fiyatları ve modelleri hakkında araştırma yaparken bunlara da dikkat etmenizde fayda var. Giyeceğiniz mayonun size sağladığı güvenlik de oldukça önemli. Özellikle bazı mayo fiyatları uygun olması sebebiyle güvenlik ve konfor faktörlerinin göz ardı edilmesine sebep olabiliyor. Bu da sonradan hayal kırıklığı yaşatabiliyor. Hem cep yakmayan hem de konforunuzdan bir şey kaybettirmeyen mayo modellerini Decathlon’da rahatlıkla bulmanız mümkün.