Futbol, çim saha ya da halı sahada birçok tutkunu olan bir spor dalı. Oyuncular için en önemli araç gereçlerden biri olan kramponlar, futbol oynanan zeminin yapısına göre farklılık gösteriyor ve dikkatli seçmek gerekiyor. Futbol ayakkabısının doğru seçilmesi, oyundaki hızınızı ve oyun kalitenizi arttırmanın yanı sıra oyun esnasında oluşabilecek ayak yaralanmalarının da önüne geçiyor.

Hangi Sahada Hangi Krampon?

ayakkabi2

Futbol ayakkabıları, özel çivili taban yapısı ve teknik özellikleri bakımından, diğer spor ayakkabılarından farklı özellikler taşıyor. Krampon olarak da bilinen futbol ayakkabıları, çivili taban yapısı sayesinde güçlü bir zemin tutuşu sağlıyor. Futbol oynayacağınız zemin çim saha ise standart tek parça kramponlar sizin için doğru tercihlerden biri olacaktır. Kramponun tabanında bulunan 16 adet kauçuk çivi, çim sahada mükemmel bir tutuş sağlayarak mükemmel bir performans sergilemenizi sağlayacaktır.

Halısaha adı da verilen suni çim sahada futbol oynamak için tasarlanmış kısa dişli krampon modelleri, ayak tabanına oturan ergonomik yapısıyla da rahat ve konforlu bir kullanım sağlıyor. Normal spor ayakkabılara yakın bir görüntüye sahip olan halısaha ayakkabısı modelleri, günlük hayatta da rahatlıkla kullanabileceğiniz doğal görünüme sahip bulunuyor.

Kapalı sahalarda ve pürüzsüz suni çim yüzeylerde kullanılmak üzere tasarlanmış bir diğer futbol ayakkabısı modeli, yumuşak ve dış tabanı açık renk kauçuk tasarıma sahip kramponlardır. Hafiflik özelliği ve şık görünüşüyle günlük kombinlerinize kolaylıkla uyum sağlaması ve aynı zamanda rahat ve hızlı hareket etmenizi sağlamasıyla, oldukça tercih edilen krampon modelleri arasında bulunuyor.

Kramponlarda Deri Seçimi

Satın alacağınız krampon için detaylı bir araştırma yapmanız gerekiyor. Bu öyle kolay birşey sanmayın. Zira, birçok teknik özellik ve kullanım avantajlarını bir arada değerlendirmek önemli. Futbol ayakkabısı modelleri, teknik kullanım avantajları sağlayan model tasarımları ve seçtiğiniz derinin yapısına göre artı değer kazanıyor.

Modelini beğendiğiniz krampon, dana derisi, suni deri ya da kanguru derisi gibi farklı materyallerden üretilmiş olabilir. En başta kullanım konforu açısından farklılıklar sunan deri tercihi, fiyatlar üzerinde de etki sağlıyor. Hesaplı bir halısaha kramponu almayı planlıyorsanız, suni deriden üretilmiş bir model tercih etmelisiniz. Suni deri, deri malzemeye oranla daha az nefes alabilen ve dayanıklılık olarak daha az tercih edilen fakat aynı zamanda fiyat olarak oldukça hesaplı bir materyaldir.

futbol3

 

Dana derisinden üretilmiş bir halısaha ayakkabısı, dayanıklı ve doğal bir malzemeden üretilmiş bir ürün olarak, sizin için sağlıklı ve estetik bir tercih olabilir. Gerçek derinin nispeten ağır yapısı, hız gerektiren bir pozisyonda oyuncu iseniz dezavantaj oluşturabilir. Ancak bununla birlikte, suni deriye oranla fiyatı biraz daha yüksek fakat kanguru derisine oranla daha hesaplıdır.

Kanguru derisi demişken, dünyaca ünlü futbolcuların da ilk tercihi olan kramponlar, genellikle kanguru derisinden üretiliyor. Oldukça esnek, hafif ve konforlu olan kanguru derisi krampon modelleri, giydiğiniz andan itibaren ayağınızın şeklini alarak yok hissi yaratır. Bu nedenle, hız ve rahatlık bakımından çok talep gören krampon ayakkabı çeşitlerindendir. Sahip olduğu özellikler dikkate alındığında, değerini hak eden fiyatlarla satışa sunulduğunu söylemek mümkündür.

Futbol Keyfinizi Ertelemeyin

futbol4

 

Halısaha sezonu açılır açılmaz, ilk olarak kendinize bir halısaha futbol ayakkabısı edinmelisiniz. Dikkat gerektiren krampon seçiminden sonra futbol oynamak için gerekli olan şortlar, formalar, çoraplar ve daha birçok spor malzemesi, Decathlon ürünleri arasında bulunuyor. Hemen spora başlamak için futbol keyfinizi ertelemeyin. Zevkinize uygun, şık, rahat ve modaya uygun tasarımları, birbirinden özel fiyatlar ve çeşitleriyle Decathlon koleksiyonundan kolayca temin edebilirsiniz.