Kış aylarında spor salonuna gitme ve dış mekanda, koşma/yürüme isteğinizin azalmasını anlayışla karşılıyoruz. Havanın erken kararması, mevsim şartlarının her zaman çok da motive edici olmaması ve ulaşım imkanlarının zaman zaman sıkıntı yaratması, ciddi manada tat kaçıran meseleler. Bunun üstüne bir de iş yorgunluğu eklenince, aylık ya da yıllık ödemesini peşin yapmış olsanız bile, spor salonuna gitmek veya dışarı çıkıp iki adım atmak içinizden gelmiyor olabilir. Peki, evinizde spor yapmaya ne dersiniz? Biliyorsunuz, Fitness için geliştirilen çok sayıda ürün var. Akla ilk gelenler; dambıl setleri, kondisyon bisikletleri ve sağlık topları olsa da, sizi formda tutacak ve daha sağlıkla hale getirecek nice ürün mevcut. Yazının bundan sonrasını okumadan önce, eğer evinizde spor yapmak için uygun bir alan yoksa, yazıyı okumaya beş dakikalık ara verin ve evinizde uygun bir antrenman alanı ayarlayın, biz bekliyoruz.

fitness3

Nerede kalmıştık? Evet, sarı leblebi, saleple de bozayla da hakikaten çok güzel gidi… Öhm, evde de spor yapılabileceğinden bahsediyorduk değil mi? Yazının asıl bölümüne geçmeden bir iki ufak hatırlatma yapalım. Antrenmanlarınıza engel olabilecek ciddi bir rahatsızlığınızın bulunup bulunmadığını mutlaka öğrenin. Diğer konu ise hedefiniz; kilo mu alacaksınız, kilonuzu mu koruyacaksınız? Beslenme içeriği, antrenman türü ve Fitness ürünleri seçiminde bu ikisi etkili olacak.

Fitness Malzemeleri ile Yaz Aylarına Hayalinizdeki Vücutla Girin

 

Odanızı ayarladığınıza göre anlatmaya başlayabiliriz. Antrenmanlarda ne giyeceğinize karar verin. Alelade tişörtlerle, ev eşofmanlarıyla spor ciddiyeti buhar olur gider, baştan belirtelim. Vücudunuzu rahat ettirecek ve hareketleri doğru şekilde yapabilmenizi sağlayacak; sporcu atleti, tişört, sporcu sutyeni, şort, jimnastik taytı gibi Fitness kıyafetleri edinin. Ağırlık antrenmanı yapacaksanız, elinizin rahat olması için kas geliştirme eldivenleri almanızda fayda var.

Sıra geldi; ısınma, yer egzersizi ve temel jimnastik hareketlerini uygulamak için gerekli ekipmanlara. Antrenman sırasında, kaymanıza neden olabilecek halılarınıza çok güvenmeyin, mutlaka Fitness matı alın. Kalınlıkları farklı olan ve çalışma süresince kaymanızı engelleyecek matlarla, mekik ve şınav hareketlerini daha etkili gerçekleştirebilirsiniz. Şınav demişken, şınav barlarına da göz atmanızı öneririz. Göğüs kaslarınızı farklı açılarla çalıştırmanıza yardım eden ürünler, şınav esnasında bileklerinizin ters açılar nedeniyle ağrımasının önüne geçer. Kimileri tarafından komik veya gereksiz gibi görülse de, iyi bir ısınma için jimnastik sıkılaştırma bantlarını da edinmeniz iyi olacaktır. Farklı sertliklere sahip bantlarla; kol, omuz, karın, göğüs, sırt ve bacak kaslarınızı ısıtabilir, seçeceğiniz sertlik düzeyine göre bu kasları iyice çalıştırabilirsiniz. Hem yerde hem de ayaktayken kullanabileceğiniz bir başka ürün ise sağlık topu. Bu üründen yardım alarak kolayca uygulayabileceğiniz birkaç hareketle kaslarınızı uyandırabilir, mükemmel bir antrenmana hazır hale getirebilirsiniz.

Ev Ortamında Kas Geliştirmek Hiç Bu Kadar Eğlenceli Olmamıştı

Isınma turu bittiğine göre gelelim kardiyo çalışmalarına. Madem kış aylarında dışarı çıkamıyorsunuz, koşu bandı ve kondisyon bisikletlerine ne dersiniz? Vücudunuzdaki en büyük kas grubu olan bacak kaslarınızı doğrudan çalıştıran bu Fitness aletleri, kalp atışınızın artmasına ve yüksek miktarda enerji harcamanızı da sağlar. Zorluk düzeyi ayarlanabilen ve dijital göstergeleriyle mesafe, hız gibi verileri takip edebilmenize yardımcı olan aletler, ısınma turundan sonra size bir hayli ter döktürebilir.

fintess.jpg

Isındık, temel hareketleri yaptık, kardiyoyu aradan çıkardık. Şimdi kas geliştirmeye var mısınız? Merak etmeyin, ağırlık çalışmaya başladığınız andan itibaren Arnold Schwarzenegger’ın gençliği gibi olmayacaksınız. Amacımız, kaslarınızın güçlü hale gelmesini sağlamak. Bu sayede günlük hayattaki her hareketiniz sonucunda yüksek miktarda enerji harcayacak ve fazlalıklarınızdan uzaklaşacaksınız. Eskisine oranla daha sağlıklı ve dinç olmanız da cabası.

Gücünüze göre farklı ağırlıklarda dambıllar, dambıl setleri, barlar, el ve ayak bilek ağırlıkları mevcut. Uygulayacağınız ağırlık çalışmalarına bağlı olarak dilediğiniz ekipmanları alabilirsiniz. Kısa barlar; biceps, triceps, omuz gibi kasları çalıştırmak için idealdir. Düz ya da EZ barlar, alternatif hareketleri gerçekleştirmenize yardım eder. Eğer ağırlık çalışma geçmişiniz yoksa, temel düzeydeki dambıllarla çalışmaya başlayabilirsiniz. Ağırlık çalışma geçmişiniz var ve odanızın bir bölümünü kas geliştirme istasyonlarına ayırmak istiyorsanız; kol, göğüs, sırt, kanat, bacak gibi birçok bölgenizi çalıştırabileceğiniz Fitness aletleri edinebilirsiniz. Ağırlıkları değiştirilebilen aletler, evinizde spor salonuna yakın bir deneyim yaşamanızı sağlar. Daha önce belirttiğimiz gibi ağırlık çalışmaları boyunca kas geliştirme eldivenini kullanmayı ihmal etmeyin.

fitness1

Çalışma programınızı zenginleştirdikçe uygulayacağınız hareketler artacaktır. Hedefinizdeki sağlık durumu, kilo ve görünüme kavuşana kadar pes etmeyin ve yaz aylarını beklemeden, hemen şimdi antrenmanlarınıza başlayın!