Soğuk kış günleri; eli kulağında gelmeye hazırlanırken gıdalardan giysilere kadar birçok alanda değişimlere gidilir. Bu değişimlerin en radikallerinden biri hiç şüphesiz ki ayakkabılardır. Yazın kullanılan açık ayakkabılar, sandaletler, babetler, terlikler yerini bot ve çizmelere bırakır. Soğuk havalarda en çok ihtiyaç duyulan ürünlerin başında su geçirmez ayakkabı modelleri gelir. Her ne kadar soğuk hava etkilerini göstermeye başlasa da zaman zaman ayakkabıların ihmal edildiği görülebilir. Yağmur-çamur yüzünü sokaklarda tamamen gösterdiğinde ise bu ihmal sonucu birtakım komik olaylar doğabilir. Arabanın, toplu taşımanın, trafiğin, koşturmacanın hiç bitmediği günlük yaşamda, yağışlı havalarda meydana gelen bu komik olaylar; yaşayan kişiyi üzse de izleyenleri daima güldürür. Komik bir yağış olayının başrolü olmak için su geçirmez bot tercih etmeniz yeterlidir. İşte tavsiyeye uyup su geçirmez ayakkabı tercih ettiğinizde yaşamayacağınız durumlar:

Elinde İlaçlar ve Ihlamurla Sabahlamaz

bot.jpg

Yağışlı havaların soğuk ve kolayca üşüten özelliği dillere destandır. Özellikle mevsimler geçişlerde kolayca kapılan hastalıkların sebebi çoğu kez üşütmekten kaynaklanır. Özellikle ayakların üşümesi, üstelik de yağmur veya kar suyuyla buluşması gelecek hastalığım habercisi gibidir. Su geçirmez bir ayakkabıya sahip olanlar bu durumu kaderlerinin bir parçası gibi yaşarlar. Soğuğu kolayca çeken ayaklar sebebiyle grip, öksürük gibi hastalıklar ve doktor randevularıyla dost olabilirler. Hal böyle olunca da ortaya “elinde ilaçlar ve ıhlamurla sabahlayan insanlar” gibi bir manzara çıkar. Ihlamur ve ilaçlarla sabahlamamak için tek çare; sıkı giyinmek ve ayakların soğuğu, suyu çekmemesini sağlayacak bir ayakkabı tercih etmektir.

Kendini Bir Parkur Oyununda Hissetmez

Ayakkabısı su geçirenlerin yağmurlu havalardaki hareketleri; tıpkı bir parkur oyunundaki yarışmacılar gibidir. Oynadıkları oyunun kurallarında su birikintilerine girmemek ve böylece ıslanmamak vardır. Kaldırımın kenarlarında, eğilimli yolların ucunda ve kenarında yürüdükleri görülür. Yolun kenarından yürümek için gösterdikleri çaba takdire şayan olsa da düşme tehlikeleri her zaman yakalarındadır. Zaman zaman yere düştükleri ve ayağım ıslanmasın derken tüm vücutlarını ıslattıkları görülebilir. Hareketlerini kısıtlamadan özgürce yürüyebilmek için su geçirmez bir ayakkabıya ihtiyaç olacaktır. Öyle ki bu parkur oyununa yalnızca su geçirmez ayakkabılara sahip olanlar katılmak zorunda değildir.

Ayağına Dolan Islaklık Hissini Tatmaz

bot2.jpg

Ayak; sıcaklık ve soğukluğun, üşüme ve sıcaklama hissinin vücuda yayıldığı ilk organdır. Bu sebeple ayak sıcaklığı önemlidir. Ancak su geçiren bir ayakkabı hem soğukluk hem de ıslanma hissinin kapılarını ardına kadar açacaktır. Gerek devam eden yağış, gerek atılan adım süresince ayakkabı tabanından içeriye dolan ıslaklığın çok hoş bir his olduğu söylenemez. Eve gitmeyi iple çekmek ve gider gitmez çorapları çıkartarak ayakları ısıtma çabasına girmek; ne yazık ki ayakkabıları su geçiren ayakkabı sahiplerinin kaderidir.

Yağmurla Saklambaç Oynamaz

Yağmurun kendi içerisinde farklı bir huzuru vardır. Yağmur sonrası yapılan minik bir yürüyüş terapi niyetine sayılabilir. Ancak bu yürüyüşten ve huzurdan zararlı çıkmamak için yürüyüş yapılan ayakkabının su geçirmiyor oluşu önemlidir. Su geçirmeyen bir ayakkabı sayesinde yağmurdan kaçmaya, yağmura yakalanmaya korkmaya hiçbir gerekçe kalmaz. Yağmurun altında da yağmurdan sonra da gönül rahatlığıyla yürüyerek havanın temiz kokusunu solumak mümkündür. Aksi takdirde ayakların ıslanmaması ve üşümemek için yağmurla saklambaç oynamak ve bu huzurdan mahrum kalmak gerekecektir.

Minik Su Birikintilerinde Boğulmaz

bot3

Minik bir su birikintisi, gün boyu sürecek huzursuzluk ve rahatsızlık hissi için yeterlidir. Ayağın suyu emmesi için azıcık bir birikinti bile olsa kâfi gelir. Yağışlı havalarda ise suların eğilimli yerlerde birikmesi sıkça görülür. Bir anlık dikkatsizlik veya dalgınlıkla bu birikintilerin içerisine girmek an meselesidir. Su geçirmez ayakkabı modelleri ile dikkatsiz olunsa bile minik su birikintilerinde ıslanma ihtimali sıfırlanır. Gün boyu ıslak ayakla huzursuz ve üşümüş hissetmemek de kâr olarak kalır.

Siz de bu olumsuz durumumu yaşamamayı istiyorsanız Decathlon’un su geçirmez bot modelleri ile tanışarak yağmurdan keyif alanlar kervanına katılabilirsiniz.