Doğanın kollarında engebelerle dolu bir araziyi yalnızca yürüyerek aşmayı temel alan trekking, doğa severler için harika bir sportif faaliyet olabiliyor. Bu doğa yürüyüşü sporunu yapabilmek için çok büyük şartlar gerekmese de bazı küçük ve önemli bilgileri edinmek, yürüyüşü daha keyifli ve daha az tehlikeli hale getirmek için oldukça faydalı oluyor.

Trekking İçin Ekibinize Güvenin

trekking2

Her spor dalında olduğu gibi trekking sporunda da bazı püf noktalar bulunuyor. Trekking zevkli olduğu kadar, bazı noktalarda zorlayıcı bir aktivite de olabiliyor. Ancak bu işin püf noktalarını bilip yeterli hazırlık yapıldıktan sonra geriye yalnızca işin keyfini çıkarmak kalıyor. Öncelikli olarak bilinmesi gereken şey trekking sporunun yalnız başına yapılmaması gerektiğidir. Bilmediğiniz, ilk kez gideceğiniz ve hiçbir ulaşım aracı olmadan yalnızca yürüyeceğiniz bir ortamda başınıza ne geleceğini bilmeden yalnız kalma cesaretini göstermemelisiniz. Doğa yürüyüşüne çıkarken oluşturulan ekip düzenine uymalı ve ekibinizle birlikte hareket etmelisiniz. Birlikten kuvvet doğar sözünün geçerli olduğu bu spor etkinliğinde, oluşturulacak ekibin bir rehberi bulunabilir ve tecrübeleriyle size yol gösterebilir.

Doğa Yürüyüşü Rotanızı Belirlerken Aceleci Olmayın

Genellikle günübirlik programlar şeklinde düzenlenen doğa yürüyüşlerine katılırken, eğer yeni başlayanlardansanız daha az zorlayıcı ve daha kısa olarak belirlenmiş rotaları tercih etmelisiniz. İlk deneyimlerinizde rotanın km, rakım gibi özelliklerini ve sizin bu parkuru başarabilme gücünüzü göz önünde bulundurmalısınız. Zira keyfini çıkarmanız gereken bu doğa etkinliğinde rahatsızlanarak gününüzün berbat olmasını istemezsiniz. Kendinize çok yüklenmeden kısa rotalarla başlayabilir ve tecrübe kazandıkça zorluk dozunu arttırarak yeni etkinliklere katılabilirsiniz.

Mevsimler Spora Engel Değildir

trekking1

 

Size en uygun rota ve parkuru içeren trekking etkinliğini seçtiniz, katılmaya karar verdiniz. Peki ya diğer hazırlıklarınız? Doğa ile mücadele edebilmek için kendinizi korumaya almalı, hiçbir detayı atlamamalısınız. Doğa ile iç içe olmanın, spor yapmanın mevsimi yoktur. Yalnızca doğanın mevsimsel koşullarına ayak uydurmak gerekir. Kış mevsiminde de oldukça keyifli spor faaliyetleri yapabilir, yüksek haz duygusunu yaşayabilirsiniz.

Trekking İçin Hiçbir Detayı Atlamadan Hazırlanın

trekking5

Hazırlıklara başlarken, kendinize rahat edebileceğiniz ve ihtiyacınız olan her şeyi içerisine sığdırabileceğiniz bir sırt çantası edinmelisiniz. Sırt çantanızın içerisine sizi gün boyu idare edecek kadar yiyecek, asla susuz kalmamanızı sağlayacak miktarda su, olası yaralanmalar veya olası kazalara önlem amacıyla minik bir ilk yardım çantası, molalarda üşüyebilme ihtimalinize karşı kibrit veya çakmak, eğer hava kararmadan dönmeniz mümkün değilse sağlam bir el feneri ve küçük bir çakı koymalısınız. Yanınıza alacağınız yiyecekler küçük sandviçler, çok ağır olmayan ve çok susamaya sebebiyet vermeyecek tuz oranı düşük atıştırmalıklar olabilir. Su ihtiyacınızı gidermek için kendinize ait bir su matarası edinebilirsiniz.

Doğru Kıyafet ve Ekipmanlarla Spora Hazırsınız

Doğa ile mücadele edebilmek ve olası olumsuz koşullardan korunmak için trekking kıyafetleri de sahip olmanız gereken ekipmanlar arasında yer alıyor. Engebeli ve tırmanış gerektiren dik yokuşlu alanlarda konforlu bir yürüyüş için ortopedik, ayağınızı iyi saran, rahatsızlık vermeyen ve yere iyi tutunabilen doğa yürüyüşü ayakkabısı tercih etmelisiniz. Aksi takdirde ayaklarınız yere iyi basamayacağı için çeşitli zedelenmeler veya burkulmalara sebebiyet verebilirsiniz. Özellikle kış mevsimlerinde yapılacak doğa yürüyüşleri için, nemli ve kaygan yüzeyden etkilenmemek adına trekking ayakkabısı tercih etmelisiniz.

trekking6

Doğa yürüyüşleri için tasarlanmış bu botlar ile kış soğuğundan da yeterli seviyede korunabilirsiniz. Tercih edeceğiniz trekking montu da aynı şekilde sizi soğuktan, rüzgardan ve nemden koruyabilecek özelliklere sahip olmalı aynı zamanda da hareket özgürlüğünüzü mümkün olduğunca kısıtlamamalıdır. Dilerseniz içinize sıcak tutan polar montlardan giyip üzerine de su geçirmez bir yağmurluk alabilirsiniz. Veya her iki özelliği de bir arada bulunduran sağlam outdoor montlardan satın alarak zorlu hava koşullarında bile rahatlıkla trekking aktivitelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Spor yapmanın mevsimi olmadığını bilenlerdenseniz, keyifli kış sporlarınız için  gerekli olan outdoor giysi ve ekipmanlarınızı Decathlon’un geniş ürün yelpazesinden kişisel zevk ve ihtiyaçlarınıza göre seçebilirsiniz.