Doğa yürüyüşü veya diğer adıyla trekking, özellikle sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde tercih ediliyor. Bunun başlıca sebebi ise doğanın bu dönemlerde oldukça cömert davranması ve güzelliklerini ortaya çıkarması oluyor. Doğanın içinde, her şeyden uzak, sakin ve huzurlu dakikalar geçirmek, yeni yerler keşfetmek ve tabi ki sağlıklı bir vücuda sahip olmak için doğa yürüyüşü, son derece iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca bilim insanları; doğa yürüyüşlerinin depresyon etkilerini azalttığını, ruhsal açıdan rahatlama ve dinginlik sağladığını kanıtlarla önümüze çıkartıyor. Doğanın içinde, stresten ve şehir gürültüsünden uzakta, bol oksijenli bir ortam kimi rahatlatmaz ve gündelik sıkıntılarından uzaklaştırmaz ki?

trekking3

Her spor dalının kendine has aktivite araçları oluyor. Nasıl, tenis oynamak için rakete ihtiyaç varsa doğa yürüyüşü yapmak için de belli materyaller kullanılması gerekiyor. Doğa yürüyüşü malzemeleri bu aktivitenin daha sağlıklı ve rahat bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyor.

Doğru Malzeme Uzun Süreli Yürüyüş Sağlıyor

Kısa süreli veya konaklamalı doğa yürüyüşleri birbirinden farklı malzeme içerikleri oluşturuyor. Vücut sağlığı ve güvenliği için gerekli olan tüm yürüyüş materyallerinin eksiksiz şekilde yanınızda bulunması gerekiyor. İlkbahar ve sonbahar aylarında doğa yürüyüşlerinin daha keyifli, konforlu ve eğlenceli geçmesi için yanınıza alacağınız malzemeler oldukça önem arz ediyor.

Doğa yürüyüşlerine çıkmadan önce uğrayacağınız Decathlon, doğada ihtiyacınız olan tüm malzemeleri en uygun fiyatlarla bulmanızı sağlıyor. İşte, sonbaharda doğa yürüyüşüne çıkarken yanınıza mutlaka almanız gerekenler;

Sırt Çantası

mountain trekker 2017 - 022 --- Expires on 05-12-2020

Sırt çantaları, doğa yürüyüşlerinin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Her eşyayı alabilecek, su geçirmez ve kullanışlı sırt çantalarını tercih etmek gerekiyor. Yaz aylarında daha küçük ebatlı çantalar tercih edilirken sonbahar ayları için biraz daha büyük boyutlu çantalar tercih etmek en doğru seçim oluyor. Yürüyüş mesafesi de çanta seçimini etkiliyor. Uzun mesafeli yürüyüşler için 60 litre çantalar daha kullanışlı olurken kısa mesafelerde çanta boyutu değişebiliyor. Doğa yürüyüşü için sırt çantası tercihi yaparken; her malzemeye kolayca ulaşılabilecek bölmelerinin olduğuna, su geçirmezliğine ve pratik kullanım öğelerine dikkat etmeniz gerekiyor.

Yürüyüş Botu

MOUNTAIN HIKING - 004 --- Expires on 22-07-2018.jpg

Doğa yürüyüşlerinde en dikkatli seçilmesi gereken materyal ise doğa yürüyüş ayakkabısı oluyor. Sizleri yormayacak, en ideal yürüyüş rahatlığını sağlayacak ve konforlu bir yapı oluşturacak yürüyüş ayakkabılarını tercih etmeli ve görünümünden ziyade rahatlığına ve yapısına dikkat etmelisiniz. Yürüyüş yapılacak mesafenin uzunluğu ve kısalığına göre belirlenecek doğa yürüyüş botu, kaymaz dış tabanlı ve ortopedik iç tabanlı özellikler gösteriyor. Yapısı gereği geçirgen olması gereken botlar; nemi ve teri dışarı atarken havalandırma sağlayarak ayakların rahat nefes almasını kolaylaştırıyor. Böylece yürüyüşün kalitesi artıyor ve konforlu bir doğa yürüyüşü gerçekleştirilmiş oluyor.

Su matarası

Serinliğini sürekli koruyan ve termos özelliği gösteren su mataralarını tercih etmelisiniz. Ayrıca su mataranızın iç yüzeyinin plastik olmamasına dikkat edin. Metal su mataralarını tercih edin ve mataranız düzenli aralıklarla değiştirmeyi unutmayın.

Çakı

NATURE HIKING 2017 - 081 --- Expires on 05-12-2020.jpg

Doğada ihtiyaç duyulan en önemli materyallerden biri de çakılar oluyor. Birçok farklı işlevsellik gösteren çakılar konserve kutularını açmaktan, güvenlik amacına kadar her türlü şekilde kullanılabiliyor.

Yağmurluk ve Rüzgarlık

Doğa yürüyüşlerinde yürüyüşün temposuna ve mesafesine göre farklı işlevselliklerdeki kıyafetlere ihtiyaç duyuluyor. Rüzgarın sert olduğu zamanlarda korunmak, terlendiği zaman üşütmemek için tercih edilecek rüzgarlıklar, doğa yürüyüşleri açısından oldukça konfor sağlıyor. Sonbahar en dengesiz hava şartlarının olduğu zamanlardır. Bir anda bulutlar toplanır ve yağmur yağmaya başlayabilir. Böyle bir durumda çantanızdaki yağmurluklar sizi ıslanmaktan kurtarır ve yürüyüşün konforunun bozulmadan devam etmesine imkan tanır.