Avlanmak ve avcılık ciddiyet gerektiren sporlar arasında yer alıyor. Herkes ava çıkamayacağı gibi, her malzeme ile de ava gidilmiyor. Seçilen malzemelerin pratik ve kullanışlı olmalarının yanı sıra güven de veriyor olmaları gerekiyor. Eğer ava ve avcılığa meraklı iseniz, uzmanlar öncelikle korunaklı ve güvenli malzemeler seçerek yola koyulmanızı tavsiye ediyor. Güvenli kelimesinin altını çiziyoruz çünkü, içerisinde teknik bilgiyi de barındırıyor. Çok basit gibi görünen bazı ayrıntılar var ki, yeri geldiğinde hayat kurtarıyor. Şimdiden gözünüzü korkutmak istemiyoruz ama meraklılarının çok iyi bildiği bu detayların farkındalığı çoğu zaman hayatı kolaylaştırdığı gibi hayat da kurtarıyor.

Fark Edilir Olmak Neden Önemlidir?

packshot-07-7a-077ac58fce384199bb025d6644f7e5dc-spidid-1184899[8315380]tci_scene_001.jpg - 001 --- Expires on 17-03-2019.jpg

Avcılık sporu hem fiziksel hem de zihinsel olarak yoğun bir akivite olarak yüksek performans gerektiren sporlar arasında yer alıyor. Avlanmaya meraklılar çok iyi bilirler ki; ava çıkıldığında öncelik doğa ile bütünleşmeyi gerektiriyor. Av malzemeleri, mevsim ve şartlardan bağımsız olarak her koşulda avcıyı dış etkenlerden korumayı hedeflediği gibi doğada kamufle olmayı da sağlıyor. Güç ve efor gerektiren avcılık sporu, hali ile de özellikli malzemelerin seçilmesini ve kullanılmasını talep ediyor. Çeşit çeşit kamuflaj desenli avcılık kıyafetleri her bitki örtüsü ve mevsim koşuluna uygun kamuflaj sağlarken, soğuktan, rüzgardan, yağmurdan ya da sıcaktan etkilenmeyi de önlüyor.

vareuse imper renfort 500 - 002 --- Expires on 11-01-2021 - Copy

Ancak doğa ile bütünleşerek kamufle olan sporcuların önemli riskler taşıdığını unutmamak gerekiyor. Üstelik taşıdıkları bu risklerin gerçekleşmesi halinde, kolay fark edilir olmamaları riskleri daha da büyütüyor. Yapılan çoğu resmi araştırma, fosforlu ceket giymeyen avcıların daha çok kazaya karıştığı yönünde sonuç veriyor. Örneğin; her yıl diğer bir avcı tarafından fark edilmeyerek vurulan avcıların sayısı azımsanmayacak kadar çok oluyor. Dahası bu kazaların önemli bir kısmı, avcıların kıyafet seçimlerinde gerekli özeni göstermemesi ve fosforlu şeritlerinin olmaması nedeni ile fark edilmemelerine bağlanıyor.

Fosforlu Ceket ve Pantolonlar Avcıları Nasıl Korur?

Ava giden avlanır mı? Malzemelerini, özellikle de kıyafetlerini doğru seçerler ise avcıların avlanması pek mümkün gözükmüyor. Gidilen her avın ihtiyacı olan malzeme tipi farklılıklar gösterdiği gibi, gidilen ortama uyum sağlayarak avcının bütünleşmesi gerekiyor. Avcılık kıyafeti denildiğinde akla ilk bot ve yelek geldiği halde, av kıyafetleri bundan daha fazlasını içeriyor. Ancak giyilen malzeme her ne olursa olsun, ortamın koşulları ile başarı bir şekilde başa çıkıyor ve avcıyı güvende tutuyor olması gerekiyor. Avcıların pantolon ve ceketlerinde yer alan fosforlu detaylar, güvenli ve emniyetli bir avın ilk şartları arasında yer alıyor.

Fosforlu malzeme ve giysiler hayvanlar tarafından fark edilmedikleri halde diğer avcıların birbirini fark etmelerini sağlıyor. Üstelik, avcının kaybolması durumunda arama kurtarma çalışmalarında daha kolay bulunmasına sebep oluyor. Helikopter pilotları ağaçlık alanlarda bile fosforlu malzemeleri kolayca fark edebiliyor. Üstelik risklerin sadece kaybolma ile sınırlı olmadığı düşünülürse, kaza ve benzeri durumlarda kolay bulunmak daha da önem kazanıyor. Kurtarma ekiplerinin kaza yerine hızla ulaşarak, gereken müdahaleyi zamanında yapabilmeleri hayat kurtardığı gibi kalıcı sakatlıkların da önüne geçiyor.

En İyi Fosforlu Giysi Seçimi Nasıl Yapılır?

gants supertrack - 001 --- Expires on 10-01-2021

Fosforlu kamuflaj giysilerini hemen hemen her yerde bulmak mümkün oluyor. Kamuflaj desenlerinin içinde parlak sarı, turuncu, yeşil veya diğer floresan renklerinin olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Ceket, yelek, pantolon ve şapkalarda fosforlu şeritler bulunduran av giysileri de farklı markalar tarafından üretiliyor. Ancak burada önemli olan unsur kumaşın parlaklık özelliğini yitirmeden giyilmeye devam ediyor olması ve doğa koşullarının yanı sıra yıkama işlemlerinden dolayı floresan ve fosfor özelliklerini yitirmiyor olmasıdır. Bu sebeple avcıların Decathlon gibi güvenilir markaları tercih etmesi daha emniyetli bir av keyfi sağlıyor.